Če še niste dognali vzroka povečanja teže, ste morda iskali v napačni smeri.
Tokrat ne bomo govorili o hrani in gibanju ter vam dajali nasvetov za hujšanje, pač pa se bomo vrnili k našim staršem. Obstaja cel kup stvari, ki jih podedujete po svoji mami. In eno ste zagotovo že uganili.
- Preverite tudi: Če veliko potujete, morate vedeti: to so najbolj umazane stvari v vaši hotelski sobi
Te lastnosti podedujete samo po mami:
Izgled
Izgleda v celoti ne podedujemo samo od mame, imamo pa po njej kar nekaj stvari: barva in tekstura las, koža, krčne žile ...
Inteligenca
Raziskovalci iz Glasgowa so dognali, da družbeno-ekonomski položaj in izobrazba vplivata na IQ. Izkazalo se je, da je bil najboljši pokazatelj IQ-ja prav IQ matere udeleženca. Pri testu so se IQ-ji udeležencev od njihovih mater razlikovali samo za nekaj točk.
Način staranja
Materinski geni lahko vplivajo na to, kako se boste starali. Vaši materi se lahko torej zahvalite za mladosten videz. Vendar dognanja še niso popolnoma potrjena, zato tega še ni moč trditi z gotovostjo.
Pridobivanje ali izguba teže
Lahko podedujete metabolizem, kot ga ima vaša mati. To odloča o tem, ali boste hitro pridobili ali izgubili težo. Vendar raziskovalci opozarjajo, da vse vendarle ni odvisno od genetike, pač pa tudi od življenjskega sloga posameznika. Ne krivite torej mame za odvečne kilograme, drži pa, da se boste morali bolj potruditi, da jih izgubite, če ima tudi vaša mama težave s tem.
Težave z očmi
Vid in zgradbo očesa podedujemo po mami. Če je imela vaša mati že v mladih letih kratkovidnost, imate velike možnosti, da boste videli slabše. Potem je tu še barvna slepota, ki je vezana na kromosom X. Posebej prizadane moške, saj nimajo dveh kromosomov X, da bi lahko preprečili slepoto.
Spalni vzorci
Mame naj bi na svoje otroke prenesle spalne vzorce. Otroci mater, ki so imele težave z nespečnostjo, so zaspali kasneje in dobili manj "spalne inteligence".
Menopavza in trajanje menstruacije
To ne velja v vsakem primeru, vendar ženske pogosto po svojih materah prevzamejo trajanje menstruacije in obdobje, ko gredo v menopavzo.
Mitohondrijske bolezni
To so dedne motnje, ko ima mitohondrijska DNK okvare ali mutacije. Lahko se pojavijo pri katerikoli starosti, največkrat pa že ob rojstvu in lahko vplivajo na vsak organ v telesu, tudi na živce, možgane in srce.
Motnje lahko povzročijo sekundarno mitohondrijsko disfunkcijo in vplivajo na druge bolezni, kot so: Alzheimerjeva bolezen, mišična distrofija, diabetes, rak, progresivna spinalna amiotrofija ...
Prisluhnite aktivni podkastu!
Ana Zrimšek: "Prehrana v obdobju zanositve, nosečnosti in po porodu igra ogromno vlogo":
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del