Lepo je videti ljudi s sijočimi nasmehi, brezhibno negovano kožo, pravilno držo telesa in elegantno hojo. “Srečneži,” si mislite. Tudi vi se lahko pridružite temu krogu izbrancev. Kako? Naučite se prisluhniti sebi in svojemu telesu!
Zdravje ne pomeni le odsotnosti bolezni, temveč gre za določeno stanje organizma, ko v sebi začutimo ogromne zaloge moči, ko prekipevamo od ustvarjalne energije in smo duhovno bogati.
Kako doseči pravo ravnovesje elementov dobrega počutja?
Nasitno in okusno
Sit človek je zadovoljen človek, so govorile naše babice. Vendar zadnje čase ni vedno tako. Zdi se, da dobro in pravilno prehranjevanje ni vedno lahko opravilo. Največkrat jemo najmanj trikrat na dan, a iz neznanega razloga kakšnega posebnega zadovoljstva v hrani ne najdemo vsakič.
Razlog morda tiči v tem, da s hrano pogosto le potešimo lakoto, namesto da bi svoje telo v celoti in polnovredno nahranili.
Zamislite se malo nad pomenom besedne zveze 'hraniti se'
Zagotovo to ne pomeni, da moramo pojesti vse, kar nam pride pod roko. Svojemu organizmu raje privoščite uravnoteženo prehrano, polno koristnih hranilnih snovi.
Vsak obrok mora vsebovati določeno količino maščob, beljakovin, ogljikovih hidratov, vitaminov in mineralnih snovi. To pomeni, da moramo obroke skrbno načrtovati že vnaprej. Potrudite se, saj ni tako težko!
Zvečer za trenutek zaprite oči in pomislite, kaj okusnega bi lahko naslednji dan pripravili za kosilo, s čim bi se pocrkljali in kaj novega bi lahko poskusili. Tako boste prihranili čas, saj boste zjutraj brez dvomov in obotavljanja pripravili zajtrk. Pa še dobro se boste počutili, ker boste že na začetku dneva naredili nekaj zase.
Tudi pri hrani so okusi zelo različni
Radi imamo raznovrstno hrano, ki včasih morda ni najbolj 'koristna' in zdrava. Vendar v majhnih količinah tudi hitra hrana ni škodljiva. Najpomembnejše je torej, da ste zmerni, da z ničimer ne pretiravate.
Moto številnih Italijanov je postala nepozabna in šaljiva izjava Sophie Loren: “Vse, kar imam, dolgujem špagetom.” Jejte torej tisto, kar imate radi, a nikar ne pretiravajte.
Smeh je pol zdravja
Smeh zelo ugodno deluje na naše zdravje in počutje. Ko se smejemo, uporabljamo okoli sto mišic hkrati. Premikata in razgibavata se celoten trup in glava, pospešeno pa delujejo tudi dihalne mišice.
Ker človek diha globlje, se njegove celice in tkivo hitreje polnijo s kisikom, pospešeno delujejo presnovni procesi, mišice se sproščajo in naše razpoloženje se samodejno izboljša. Strokovnjaki ne trdijo brez razloga, da 15 minut smeha na dan podaljša življenjsko dobo za osem let.
Če že nimate časa, da bi šli na sprehod s prijatelji, ki vas vedno spravljajo v dobro voljo, si oglejte vsaj kakšno humoristično serijo ali preberite kratko komično zgodbo. Še bolje pa je, da se malo ozrete okoli sebe in zagotovo boste videli kaj smešnega.
Enostavni konjički
Z vseh koncev in krajev nam svetujejo, naj si omislimo hobi, ki bi nas veselil, navduševal in obogatil naša življenja. Smučanje, igranje golfa, šivanje prešitih odej iz raznobarvnih krp ali zbiranje klobukov so morda zanimive dejavnosti, a pogosto takšni konjički zahtevajo veliko časa, energije in finančnih sredstev.
Naj bo zaradi tega naše življenje dolgočasno, pusto in žalostno? Seveda ne. Svoja vsakdanja opravila raje spremenite v kratkočasen hobi. Če morate recimo vsak dan skuhati kosilo za celo družino in vas to dela nesrečne, poskušajte spremeniti odnos do tega opravila.
Med kuhanjem poslušajte glasbo, poiščite kakšen manj običajen recept in začnite eksperimentirati z novimi živili in začimbami. Ne sledite slepo receptom iz kuharske knjige, ampak raje ustvarite jed po svojem okusu. Kmalu bodo prihiteli tudi vaši bližnji in vam ponudili pomoč. Nekaj podobnega poskusite narediti tudi z drugimi domačimi opravili in obveznostmi.
Vaše duševno ravnovesje je neposredno odvisno od vašega dojemanja sveta, zato se naučite pristopiti k opravljanju vsakdanjih nalog čim bolj ustvarjalno. V vsakem našem dejanju je namreč ravno toliko smisla, kolikor mu ga pripišemo sami.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?