Kopriva – uporaba, nabiranje, sušenje in zdravilni učinki koprive, za katere bi morali vedeti prav vsi

23. 4. 2021
Deli
Kopriva – uporaba, nabiranje, sušenje in zdravilni učinki koprive, za katere bi morali vedeti prav vsi (foto: Profimedia)
Profimedia

Že od malih nog nam je znano, da je kopriva izjemno koristna oblika rastline, ki v veliki meri pripomore tudi k boljšemu zdravju ter počutju. Starejši ljudje jo najpogosteje omenjajo v povezavi z revmo. Nekateri menijo celo, da se je potrebno kar vreči v koprive in da tako ne bomo imeli več težav z revmo. Obenem pa poudarjajo, da je najboljša in hkrati tudi najbolj učinkovita kopriva, ki je nabrana v spomladanskem času. Njena uporabnost ne pozna meja in to bomo v nadaljevanju tudi dokazali.

Uporaba koprive sega na več področij našega življenja

Za to vrsto rastline na splošno velja, da vsebuje veliko količino vitamina C, ogromno kalcija, železa, v njej pa najdemo tudi minerale, ki jih drugje skorajda ne najdemo.

Poleg tega je kopriva prava mala zakladnica klorofila, flavonoidov, fitosterolov ter vitaminov B-kompleksa. Ravno kombinacija vseh omenjenih snovi omogoča, da je uporaba koprive priljubljena na več področjih. V nadaljevanju omenjamo tiste najbolj priljubljene.

Koprivo torej lahko uporabljamo:
  • za poživljanje ter razstrupljanje našega telesa,
  • za boj proti alergijam ter artritisu,
  • proti slabokrvnosti ter utrujenosti,
  • za boljše delovanje jeter in hormonov,
  • za proizvodnja mleka pri doječih materah,
  • za blaženje predmenstrualnega sindroma,
  • za sijoče in lepe lase ter kožo,
  • za boljšo prebavo,
  • proti najrazličnejšim oblikam vnetja ter proti zobni gnilobi,
  • za otroke, ki imajo težave z močenjem postelje,
  • za učinkovito uničevanje notranjih parazitov,
  • za spodbujanje endokrinega sistema, vključno s ščitnico, vranico in trebušno slinavko.

Čaj iz koprive za izjemne učinke te čudežne rastline

Koprivo seveda najlaže zaužijemo v obliki dobro pripravljenega čaja. Čaj iz koprive je izjemno zdravilen in privoščimo si ga lahko pri najrazličnejših težavah.

Priprava čaja iz koprive pa je v resnici izjemno enostavna.

Koprivo v tem primeru uporabljamo kot poparek. Suho, lahko pa tudi svežo, damo v kozico ter jo prelijemo z vrelo vodo. To nato pokrijemo z ustreznim predmetom in pustimo stati do največ pet minut. Nato precedimo v skodelico, tekočino, ki smo jo dobili, pa lahko v nadaljevanju po želji sladkamo s sladkorjem, medom ali drugimi sladili. Čaj iz koprive pijemo lahko z limono, nekateri pa ga rad pijejo tudi z dodanim mlekom. Tovrstni čaj je prijetnega okusa in težave, s katerimi se spopadamo, so lahko hitro pozabljene.

Strokovnjaki priporočajo, da tak čaj za resnično pravi učinek, ki ga seveda želimo doseči, pijemo vsaj trikrat na dan, in sicer tri tedne.

Omeniti pa moramo še to, da je pri ljudeh izjemno priljubljeno to, da ponavadi čaj iz koprive mešajo še z drugimi zelišči. Verjetno ste že slišali za izjemno priljubljeno kombinacijo koprive z rmanom ter trpotcem, ki jo je v ospredje predvsem zaradi njene učinkovitosti postavljal tudi vsem še kako dobro poznan pater Ašič. Vse tri rastline, kopriva, rman in trpotec, so namreč uporabne kot hrana in tudi kot zdravilo, v kombinaciji pa delujejo celo tako, da nam lahko podaljšajo naše življenje, toda le, če spijemo dovolj čaja s tovrstno kombinacijo.

Sušenje koprive za čaj je enostaven postopek

Omenili smo, da sta za pripravo čaja lahko uporabljamo tako svežo kot suho oziroma posušeno koprivo. Ljudje pogosteje za čaj uporabljajo posušeno obliko koprive. Seveda je pred tem potrebno svežo koprivo primerno posušiti, da potem lahko pričakujemo najboljše učinke tovrstne rastline.

Postopek sušenja koprive

Pred sušenjem pa je seveda potrebno koprive tudi nabrati. Strokovnjaki nam priporočajo, da liste kopriv trgamo od stebelca in pri tem pozorno pregledamo, da so listi čisti. Nato nabrane liste naložimo v papirnate ali pa kar lesene zabojčke ter jih razgrnemo v tanko plast. Zabojčke je pri tem potrebno postaviti v senčni in hkrati dovolj zračni prostor. Koprive moramo vmes večkrat tudi dobro premešati, da se enakomerno sušijo.

Nekateri pa koprive sušijo tudi v šopkih. Ti morajo biti ravno dovolj veliki, da notranjost šopka ne splesni. Kopriva je dovolj suha in primerna za čaj, ko se njeni listi med prsti drobijo. Tako posušene liste lahko na primernem mestu hranimo tudi do dve leti.

Koprivina tinktura

Omenili smo torej, da koprivo lahko skuhamo v čaju, lahko pa uživamo tudi njeno tinkturo. Prava slovenska tinktura koprive je povsem naravna in ne vsebujejo nikakršnih barvil ter konzervansov. Poleg tega v njej ni nobenih drugih dodatkov.

Strokovnjaki svetujejo, da koprivino tinkturo uporabljamo vsaj trikrat na dan, in sicer tako da jo nakapamo v pol kozarca vode, od 20 do največ 30 kapljic. Lahko jo nakapamo tudi na žličko sladkorja. Ponavadi tako pripravimo tedensko kuro, da dosežemo najboljši možni učinek.

Glavno vlogo ponovno odigra kopriva. Tinktura, ki je narejena iz nje, pa blaži številne težave, s katerimi se spopadamo v vsakdanjem življenju.

Recepti iz koprive so lahko izjemno privlačni

Poleg pitja čaja iz koprive ter uporaba njene tinkture pa je kopriva znana tudi po tem, da se z njo lahko tudi prehranjujemo. Tako so znani številni recepti iz koprive, ki med ljudmi veljajo za priljubljene.

Zagotovo ste že slišali za spomladansko koprivno juho ali pa koprivno pito, morda tudi za palačinke, ki so nadevane s tuno in koprivami, znan pa je tudi recept, kako izdelati njoke iz kopriv. Tovrstnih receptov, ki kot eno od glavnih sestavin vsebujejo koprive, je namreč nešteto. Težko se je odločiti, katera jed je najbolj priljubljena pri ljudeh, lahko pa sklepamo, da večina od ljudi obožuje koprivno pito, zato v nadaljevanju predstavljamo vse sestavine ter pripravo, ki je za to jed potrebna. Sestavine niso zahtevne in tudi zlahka jih lahko dobimo.

Pita iz kopriv

Za pripravo tako potrebujemo:

  • 1 kg mladih kopriv,
  • pol kilograma krompirja,
  • 8 listov vlečenega testa,
  • 2 decilitra kisle smetane,
  • 1 deciliter olja ter
  • sol in poper.

Priprava:

Najprej v slani vodi pokuhamo koprive, ki jih nato odcedimo ter sesekljamo na drobno. Nato skuhamo še krompir, ki ga narežemo na kocke, nato pa pretlačimo. Koprive in krompir med seboj dobro premešamo, temu dodamo še smetano, sol in poper.

Na dno pekača položimo peki papir, nanj položimo dva lista vlečenega testa, nanj naložimo primerno količino mase in to ponavljamo, dokler ne zmanjka materiala.

Na koncu vse skupaj prelijemo z oljem in pečemo na 180 stopinj, in sicer 45 minut.

Pita iz kopriv s skuto in slanino

Za testo potrebujemo:

  • 300 g gladke moke
  • 150 g masla
  • 20 g sveže naribanega parmezana
  • 1/2 čajne žličke soli
  • 100 g kisle smetane

Priprava: najprej zmešamo maslo in moko, dodamo sol, parmezan in primešamo kislo smetano. Testo sploščimo v disk, zavijemo v prozorno folijo in za pol ure postavimo v hladilnik.
Nato testo razvaljamo in z njim pokrijemo model za pite. Pokrijemo ga s peki papirjem, otežimo z rižem in 15 minut pečemo v pečici segreti na 180 °C. Nato odstranimo riž in papir ter nadaljujemo s pečenjem še toliko časa, da dobi testo lepo zlato rjavo barvo.

Za nadev potrebujemo:

  • 300 g mladih kopriv
  • 200 g skute
  • 100 g kisle smetane
  • 3 jajca
  • 70 g sveže naribanega parmezana
  • 150 g na kockice narezane slanine (neobvezno)
  • 1 manjšo rdečo čebulo
  • sol in poper

Priprava: slanino na hitro popražimo in preložimo v drugo posodo. V isti ponvi nato popražimo nasekljano čebulo, dodamo koprive in pražimo, dokler lističi popolnoma ne oenijo in tekočina ne izpari.

Medtem v večji posodi zmešamo skuto in kislo smetano, najbolje z mešalnikom. Dodamo jajca ter solimo in popramo po okusu.

Počasi vmešamo še naribani parmezan, slanino in koprivo. Maso vlijemo na pečeno testo in pečemo 20 do 25 minut oz. dokler ni nadev pečen.

Pito ohladimo in postrežemo.

Pa dober tek!

Zdravilni učinki koprive so znani že od pradavnine

Da je kopriva rastlina, ki ima poleg številnih drugih lastnosti tudi zdravilne učinke, so vedeli že zelo dolgo nazaj. Njena uporaba je torej vezana predvsem na njene zdravilne učinke, o katerih smo že nekoliko govorili v razdelku o njeni uporabi. V nadaljevanju pa še enkrat poudarjamo zdravilne učinke te čudežne rastline, ki na srečo uspeva tudi na naših tleh.

V nadaljevanju so zato še enkrat izpostavljeni najpogostejši zdravilni učinki koprive, za katere bi morali vedeti prav vsi, da bi bilo naše življenje lažje ter tudi enostavnejše.

S pomočjo koprive torej lahko:
  • znižujemo krvni sladkor,
  • lajšamo težave pri revmi, driski ter hemoroidih,
  • čistimo kri ter
  • urejamo izločanje blata,
  • si pomagamo pri težavah z ekcemi,
  • si pomagamo priobolenju jeter in žolča,
  • si pomagamo pri virusnih obolenjih,
  • si pomagamo pri utrujenosti, izčrpanosti, slabokrvnosti …

Čaj za hujšanje iz koprive je poznan marsikateri dami

Hujšanje je del življenja marsikoga izmed nas. Stalno se spopadamo z njim in včasih res ne vemo, kaj bi bila lahko najboljša rešitev za nas. Rešitve pri izjemno kompliciranih in hkrati nemogočih zadevah pa so včasih prav smešno preproste in na dosegu naših rok.

Čaj za hujšanje iz koprive je zagotovo ena od takih rešitev, ki je poznana marsikateri dami in tudi ostalim ljudem. Največji učinek pri hujšanju s čajem iz te čudežne rastline bomo vsekakor dosegli spomladi, ko lahko naberemo mlade poganjke koprive in naredimo kuro s pitjem njenega čaja.

Najbolje je, da kar na tešče popijemo skodelico čaja, nato pa čez dan to ponovimo vsaj še dvakrat. Čaj moramo piti počasi, po požirkih in pri tem vztrajati vsaj en mesec. Kopriva namreč ureja odvajanje vode ter blata, posledično pa se naša prebava sčasoma uredi in tudi učinki hujšanja so vsekakor vidni.

Šampon iz koprive omogoča lepe ter sijoče lase

Kopriva pa je izjemno učinkovita tudi za našo kožo ter lase. Verjetno ste že kdaj koga vprašali, kateri šampon uporablja, da so njegovi lasje videti tako zelo lepi, zdravi, obenem pa še sijoči. Odgovor vas je verjetno presenetil. Šampon iz koprive je najpogostejši odgovor, ki ga lahko zasedimo na podlagi tega vprašanja.

Žal prepogosto posegamo bo bolj zapletenih oblikah šamponov, ki vsebujejo številne dodatke, ki mogoče trenutno delujejo, kot nam obljubljajo številne reklame, na dolgi rok pa se na našo veliko žalost ne obnesejo.

Toda, če bomo redno uporabljali raje šampon iz koprive, smo lahko več kot pa le prepričani, da bodo tudi naši lasje postali filmski in ne bo nam več potrebno misliti na to, kateri šampon bi lahko še kupili, da izboljšamo strukturo ter tudi izgled naših las.

Kopriva proti izpadanju las

Obenem pa moramo omeniti še dejstvo, da kopriva ne omogoča samo lepih ter izjemno sijočih ter zdravih las, ampak je izjemno učinkovita tudi proti izpadanju las. Veliko ljudi ima namreč tovrstne težave in spet je znano, da na žalost segajo po številnih dragih preparatih, ki pa v resnici ne učinkujejo tako, kot bi si želeli.

Kopriva proti izpadanju las pa je zagotovo rešitev, ki je dobrodošla prav za vse generacije ljudi, saj težava izpadanje las ne izbira med spoloma ali med leti.

Koprivnica je v resnici dobila ime po koprivi

Koprive pa ne povezujemo samo s številnimi pozitivnimi učinki, ki jo ima na naše telo in zdravje. Na misel nam pride na primer koprivnica, ki je  ime za eno od najpogostejših simptomov alergije. Zanimivo pa je, da je koprivnica ime dobila ravno po koprivi, saj so spremembe na koži v času koprivnice podobne tistim, ki se pojavijo, ko nas spečejo koprive.

Mlade koprive so najučinkovitejše

Na koncu pa naj še enkrat poudarimo še, da so za učinke, ki jih s koprivami želimo doseči, vsekakor najbolj primerne mlade koprive, torej koprive, ki jih naberemo v spomladanskem času. Za uporabo namreč nabiramo vršičke in poganjke pred cvetenjem. Starejši listi vsebujejo delce, ki dražijo ledvice in zato niso najprimernejši za uporabo. Mlade koprive so največji vir številnih vitaminov, predvsem C, A, B2 ter E, in tudi mineralov, vsebujejo pa tudi veliko omega – 3 maščobnih kislin, ki jih naše telo tako zelo potrebuje za normalno delovanje.

Preberite še: Šparglji: 11 dejstev, ki jih niste poznali

Poskusite tudi: