Ko v gozdu zadiši po česnu, pomeni, da spet raste čemaž. Nekdaj cenjeno zdravilno in začimbno divje zelišče, ki ga nadomeščamo s čebulo, drobnjakom in česnom, je skoraj šlo v pozabo, a k sreči se njegova slava spet vrača.
Moč aromatičnih listov
Surov, svež čemaž je pravo doživetje okusa, zaradi dobrodejnih učinkov pa je idealen tudi za obnovitveno spomladansko kuro. Razširja in čisti ožilje, zlasti nog in možganov.
Spodbuja delovanje jeter, prav tako pretok žolča ter pomirja želodčne in črevesne motnje. Sekundarne rastlinske snovi, kot je alicin, razstrupljajo telo.
Če imate v bližini doma rastišče čemaža ali ga celo gojite na vrtu, si lahko spomladi pripravite enomesečno očiščevalno kuro, med katero je priporočljivo dnevno zaužiti najmanj eno pest čemaževih listov.
Dišeče gozdno zelišče
Čemaž večinoma raste na vlažnih tleh v mešanem in listnatem gozdu. Pogosto raste v senčnatih soteskah ali ob potoku. Čemaža ni težko najti, saj oddaja nezgrešljiv vonj po česnu.
Če nimate možnosti, da bi ga sami nabrali ali ste zamudili njegovo sezono, lahko čemaž in čemaževe izdelke kupite na običajnih in ekoloških tržnicah.
Kako nabiramo čemaž?
Pri nabiranju je potrebna izredna previdnost, da ga ne zamenjate s strupenimi šmarnicami ali jesenskim podleskom.
Na posamezno rastlino utrgajte ali odrežite le en do dva lista, preostale pa pustite, da se bo lahko rastlina razvijala še naprej.
Potrgajte le toliko čemaža, kolikor ga lahko porabite naenkrat. Rastlin ne pulite in pazite, da jih med nabiranjem ne pomendrate.
Začimba in dekoracija
Čemaževe liste preprosto na drobno narežite in jih posujte po kruhu ali vmešajte v skuto. Čemaž je odličen tudi v juhi, omakah, pomakah, pestu ali kot nadev za ribe ali meso.
Užitni so tudi čemaževi cvetovi, ki imajo v primerjavi z listi rahlo sladkast in nekoliko milejši okus po česnu. Cvetove lahko uporabite za dekoracijo jedi iz čemaža.
Pripravki za zalogo
Čemaž lahko zamrznete, iz njega naredite pesto, z njim odišavite olje ali pripravite tinkturo. Tinkturo pripravite tako, da narezane liste prelijete s toliko dvojnega žganja, da je pokrit.
Pustite ga stati tri tedne, precedite in prelijte v temno steklenico. Od 15 do 30 kapljic pred obrokom dobro dene prebavi.
Pozor, nevarnost zamenjave!
Pri nabiranju čemaža bodite zelo previdni in vsak list pozorno poglejte in poduhajte. Če zamenjate čemaž (1) in kačjo dresen (2), ni tako hudo.
Toda šmarnice (3) in jesenski podlesek (4) so zelo strupeni in celo smrtno nevarni. Preden liste utrgate, vsakega podrgnite med prsti – samo čemaž zadiši po česnu.
Iz revije Lisa
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?