Na temo posta je napisanih kar nekaj knjig in člankov. Naj vam ta članek služi le kot uvodnik v lažjo odločitev za začetek posta in pripravo nanj s strokovno literaturo.
Zagovorniki se posta poslužujejo enkrat ali dvakrat letno. Nekateri med njimi se postijo le nekaj dni, spet drugi več mesecev. Velikokrat telo samo kliče po postu. Ko zbolite in nimate apetita po več dni, uživate samo juho, in tudi to je neke vrste post, vendar se zanj niste odločili vi, ampak vaše telo. Postijo pa se tudi živali. Post je torej naravni proces.
Vendar pa se z njim ne gre šaliti, saj je lahko zelo nevaren, če ga ne izvedete pravilno. Za dober začetek je ključno, da v roke vzamete kar največ gradiva, se posvetujete s strokovnjakom in se dobro pripravite. Pomembni so torej tako dnevi pred postom kot tudi tisti, ki sledijo njegovemu koncu.
V času posta nas rado zebe, zato se postenje na zimo odsvetuje, priporočljivo ga je izvesti spomladi ali jeseni, ko tudi narava menja svojo 'kožo'.
Razstrupljanje telesa
Prvi dan boste ponosni, naslednji dan boste začutili lakoto, pojavijo se lahko tudi glavoboli, vendar ne obupajte, pred vami je še en težek dan – tretji –, in če zdržite te tri dni, ste zmagovalec.
Postite se lahko pet, deset, 20 ali več dni. Če imate zdravstvene težave, se posvetujte z zdravnikom. Pazite predvsem, če boste začeli čezmerno izgubljati težo ali se boste počutili slabo, v tem primeru morate post prekiniti. Če je vaše počutje odlično, nadaljujte.
Teden dni pred postom:
Z jedilnika ukinite meso, mlečne izdelke, sladkarije in izdelke iz bele moke. Jejte lahko hrano, najbolje presno. Vzemite si čas zase, za sprehode in sproščanje. V tednu pred postom prenehajte tudi piti kavo in kaditi, če je to vaša razvada.
Če ste se odločili za post, morate vedeti, da cilj njega nikakor ni hujšanje, kar mu nekateri radi pripisujejo. Post je veliko več, je razstrupljanje telesa in uma, vsekakor pa se ob tem izgubi tudi kakšen kilogram, vendar to ni bistvo postenja.
Post
Postimo se lahko s sokovi, vodo ali čaji. Najboljši je post s sokovi. Sokovi vsebujejo minerale in vitamine, ki jih telo potrebuje. Pri postu s sokovi imamo tudi veliko več energije kot pri tistem z vodo. Če se postite prvič, vam predlagamo post s sokovi.
Zjutraj vstanemo kakšno uro prej kot običajno. Naredimo nekaj raztegovalnih vaj (na primer pozdrav soncu), razgibamo in zbudimo telo.
Sledi obred ščetkanja telesa, saj se med postom skozi pore izločajo strupi in ima koža posledično lahko rahlo neprijeten vonj. S ščetkanjem odstranimo odmrle celice. Nato se pripravite za klistir. Včasih se zgodi, da telo ne odvaja redno zaradi sokov, s katerimi se postimo, zato mu je pri tem treba pomagati. Strupe moramo odvajati iz telesa, sicer se telo lahko samozastrupi, zato naj vas klistiranja ne bo strah. V lekarni ali specializirani trgovini kupite pripomočke za klistiranje. Podrobna navodila o njem najdete na spletu.
Po klistiranju in osvežilnem tuširanju si privoščite sveže pripravljen sok, lahko pa sokove kupite tudi v specializiranih trgovinah. Priporočamo na primer sok zelja, rdeče pese, korenčka in jabolk. Podrobno si preberite, katero zelenjavo in sadje je idealno zaužiti ob določenem času ter kakšna je vloga posameznega sadja in zelenjave.
Konec posta
Ko ste uspešno opravili post, je zelo pomembno, da se pripravite na uživanje trde hrane. Prvi dnevi po postu so lahko nevarni, če jih ne izvajamo pravilno. Začnite s kašicami, potem počasi dodajajte presno hrano, po desetih ali 14 dneh pa začnite jesti zdravo hrano, ki ste jo uživali pred postom.
Izkušnjo s postom imam tudi sama. Po 17 dnevih sem se počutila neverjetno. Glava se je sčistila, nekaj odvečnih kilogramov je izginilo, koža je bila lepa, da ne govorim o tem, da sem prekipevala od energije.
Vsem, ki vsaj malo razmišljate o postu ali ste v dvomih, priporočam, da si na to temo preberete čim več strokovnih člankov in knjig, mogoče se boste lažje odločili. Veliko sreče pri novem podvigu!
Besedilo: Polona Klančnik, foto: Shutterstock
Priporočamo: Zakaj se postiti?
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?