Zelišča za mirne živce in boljši spanec

5. 3. 2015
Deli
Zelišča za mirne živce in boljši spanec (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Depresivno nerazpoloženje, izgorevanje, strahovi – vsakomur se kdaj v življenju podre psihično ravnovesje. Takrat je treba hitro ukrepati – in pri tem lahko dobro pomagajo zelišča.

Nenehni stres in psihične obremenitve lahko poskrbijo za to, da se duša spravi iz ravnovesja. Najbolje je, da reagirate že pri prvih znamenjih.

Zdravilna zelišča so lahko v veliko pomoč

  • Ste nemirni, živčni in imate težave s spanjem? Izboljšavo prinesejo čaji z baldrijanom, meliso in hmeljem.
  • Za živce so dobra tudi živila, bogata z vitamini B, kakršna so polnozrnat kruh ali stročnice.
  • Moten nočni mir je lahko povezan z obremenjenimi jetri. Takrat dobro denejo izvlečki iz semen pegastega badlja ali čaj iz regrata.
  • Nenehna potrtost in žalost, občutek, da vas nič več ne veseli ali da se vam vse zdi nesmiselno, so znamenja depresije. Poleg pridejo pogosto težave z jutranjim vstajanjem, pomanjkanje apetita, napetosti in glavobol. Pri zdravljenju so se obnesli izvlečki šentjanževke. Poleg tega je pomembno, da dobite čim več dnevne svetlobe, najbolje, da to kombinirate z gibanjem na svežem zraku.

Mnogo raziskav dokazuje, da je samo s tem mogoče bistveno izboljšati rahle do srednje depresije. Kljub temu naj bi vedno šli k zdravniku.

To velja tudi za sindrom izgorevanja, obliko depresije. Za ta sindrom sta tipično velika izčrpanost in potrtost, ki ju večinoma povzroča dolgotrajna preobremenjenost. Mešanica čaja iz rmana, gloga in rožmarina podpira zdravniško oskrbo.

Stres in pomembna doživetja, kot je izguba dela, pogosto pripeljejo tudi do strahov. Znamenja za to so stalni nemir, skrb, da bi se lahko zgodilo kaj slabega, in težave s spanjem, ker se misli ne umirijo.

Raziskava kaže, da rastlinsko zdravilo iz sivke učinkuje tako dobro kot kemično sredstvo Lorazepam, ki ga največ uporabljajo pri strahovih.

Najboljši nasveti, da ostanete zdravi

Po možnosti se izogibajte trajnemu stresu, govorite o svojih skrbeh, ohranjajte stike z veliko ljudmi, veliko gibanja, ukvarjajte se s konjičkom in si vsak dan vzemite čas zase.

Rastline za dušo

  • Glog krepi srce. Čaj, pomešan z rožmarinom in rmanom, pomaga pri depresijah in izčrpanosti. Alternativa je glog kot homeopatsko sredstvo (v lekarnah).
  • Hmelj je preskušena sestavina čajev, ki podpirajo spanje in blažijo živčnost.
  • Sivka je prava rastlina pri bojaz­ljivosti in nenehno vrtečih se mislih. Poleg eteričnih olj obstaja tudi preparat, ki ga zaužijete (Lasea, v lekarnah).
  • Semena pegastega badlja so izvrstno živilo. Težave s spanjem in potrtost so pogosto povezane z motenim delovanjem jeter.

Smeh je najboljše zdravilo

Zveni banalno, vendar smeh ni dober le za telo. Dušo drži v ravnovesju in je najboljše sredstvo za turobno razpoloženje. Oglejte si komedijo, zabavajte se ob čudaških navadah soljudi. Obstajajo celo tečaji za jogo smeha. Na njih se najprej prisilite h glasnemu hohoho in hahaha – in po krajšem času se dejansko smejete.

Preberite: 5 pozitivnih stranskih učinkov smeha

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?