Z naslednjimi preprostimi tehnikami si lahko z refleksno masažo pomagate tudi sami doma.
Refleksoterapija je znana tudi kot terapija dotika, saj s pomočjo refleksnih točk, ki jih najdete na dlaneh in stopalih, aktivirate zdravilne moči telesa, čistite telo zastalih toksinov in spodbujate nemoten pretok energije.
Z naslednjimi preprostimi tehnikami si lahko s takšno refleksno masažo pomagate tudi sami doma. Celotni namen takšne masaže je doseči notranje ravnovesje v telesu. Za nemoteno samomasažo boste potrebovali: kopel za noge ter naravno olje ali kremo.
Kopel za noge
Topla nožna kopel je sprostitev za celotno telo in je lahko odličen začetek samomasaže.
V kopel dodajte nekaj kapljic eteričnega olja, suhih cvetov sivke ali gline v prahu. Ta je znana kot razstrupljevalna in se odlično dopolnjuje z refleksno masažo stopal.
Z glino boste tako že začeli postopek razstrupljevanja telesa toksinov in težkih kovin.
Potek samomasaže
Z obema rokama nežno nanesite olje na stopalo ter ga objemite. Nato sledi počasno kroženje stopala tako, da z eno roko držite peto, z drugo pa prste – ter nežno krožite.
Po kroženju stopalo raztegujete tako, da palce obeh rok položite na sredino stopala ter povlečete enega v eno smer, drugega v drugo. To ponovite na različnih predelih podplata.
Na koncu podplat pogladite in objamete z obema rokama. Ta del masaže prilagodite na približno deset minut.
Sledi masaža, ki je razdeljena na različne dele stopala in telesa.
Začnete lahko z refleksnimi točkami hrbtenice, ki so na celotnem notranjem loku stopala. S palcem krožite po notranjem stopalnem loku, in sicer od pete do prstov.
Sledijo prsti, ki predstavljajo refleksne cone glave, oči in ušes. Zmasirajte blazinico in pecelj vsakega prsta tako, da se pomikate od podplata proti koncu prsta. Na koncu jih lahko tudi rahlo povlečete.
Blazinica podplata refleksno predstavlja področje pljuč, zato jo s palcem zmasirate tako, da delate vodoravne črte z ene strani stopala do druge. Blazinico lahko tudi 'gnetete' oziroma izmenično masirate s palci.
Na področju med peto in blazinico so večinoma cone prebavil, zato na tem delu masirajte bolj nežno, tako da s palci vlečete podplat, vsakega v svojo smer.
Peta predstavlja medenično področje, zato tukaj s palci ponovno potujte od leve proti desni. Peto lahko masirate tudi izmenično s palci oziroma jo raztegujete v obe smeri.
Na koncu ne pozabite tudi na masažo narta in gležnja, tako da z blazinicami prstov krožite po obeh predelih.
Masažo stopal ponovno zaključite z objemom celotnega stopala. Eno dlan roke položite na notranje stopalo, počakajte deset sekund in umaknite. Sledi masaža drugega stopala.
Dobro je vedeti
Pomembno je vedeti, da masaža stopal v domačem naslonjaču nikakor ne sme biti boleča. Zato dotike in moč pritiska prilagodite svojemu občutku.
Masaže ne izvajate, če imate otekline, boleča stopala, vročino oziroma z drugimi besedami – masirajte le popolnoma zdrav podplat.
V refleksoterapiji je poznanih veliko refleksnih točk, saj je to univerzalna metoda za ohranjanje zdravja in pomoči pri različnih težavah. S samomasažo si torej lahko zagotovite sprostitev, čiščenje telesa in večji pretok energije, za zdravljenje in terapije pa se le oglasite pri izkušenem refleksoterapevtu.
Napisala Tina Avguštin
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"