Kdo bi si mislil, da lahko vsestranska medicinska rastlina tako lepo diši. Najpogosteje se sivka uporablja kot dodatek milom in parfumom, pije se tudi kot čaj, uporablja kot esencialno olje ali tinktura, že nekaj stoletij pa se uporablja za celjenje in pomirjanje.
Proti okužbi
Skupaj s česnom in klinčki je bila sivka sestavina, ki so jo uporabljali zloglasni roparji grobov v 18. stoletju. Z mešanico teh sestavin so si oprali roke, preden so truplom odstranjevali dragocenosti.
Sivka vsebuje tanin, ki uničujejo bakterije in preprečujejo okužbo. V pol skodelice vode dodajte 10 kapljic olja sivke in si sperite roke.
Pomirja trebuh
Evropski zdravniki priporočajo sivkin čaj kot pomoč pri prebavi. Ima učinek spazmolitikov, kar pomeni, da pomaga, da se sprostijo mišice prebavnega trakta in preprečujejo krče v želodcu in črevesju.
Prav tako pomaga, da lažje odvajate vetrove. Zvrhano merilno žličko svežih in nepredelanih cvetov dajte v eno skodelico vrele vode za 10 minut, precedite in po želji dodajte med.
Proti opeklinam
Leta 1910 si je francoski kemik Rene Maurice Gattefosse opekel roko. Namazal jo je z oljem sivke, kar je povzročilo hitrejše celjenje.
To odkritje je sprožilo raziskavo o zmožnostih eteričnih olj. Tako je Gattefosse izumil besedo aromaterapija. Kapljico ali dve nerazredčenega olja sivke nanesite na opeklino. Za sončne opekline pa uporabljajte hladne obloge s čajem sivke.
Proti glavobolu
Kraljica Elizabeta I. je za lajšanje glavobolov uporabljala sivko. Tudi kmetje, ki so ves dan delali na soncu, so pod klobuk kanili nekaj kapljic sivkinega olja, kar je preprečilo pojav glavobola zaradi sonca. Na sence nanesite nekaj kapljic olja in ga vmasirajte ali pa spijte čaj iz sivke.
Proti aknam
Sivkino naravno antibakterijsko in antiseptično delovanje ter delovanje za uravnavanje maščobe v koži je idealno za boj proti aknam in drugim vnetjem kože, ključno z ekcemi in luskavico. Prav tako pomaga zmanjšati brazgotine. 10 kapljic olja sivke dajte v 50 ml hamamelisa in mešanico nanesite na akne ali druge nepravilnosti.
Za kopel
Kopanje v sivki ni le dišeča poslastica, ampak tudi popolna sprostitev, saj zagotavlja zmanjšanje mišično-kostnih bolečin, vključno z artritisom, išiasom, zvini, sevi in mišičnimi spazemi. Sivka skrajša dejanski čas bolečine, prav tako pa tudi lajša tesnobo in napetost. V kopel dodajte 10 kapljic olja.
Brez stresa
Japonske študije pravijo, da sivka vsebuje linalool, ki 'odklopi' stres v več kot sto genih. Dodajte olje sivke v razpršilo in ga razpršite po prostoru.
Lajšanje čustvene razdraženosti
Sivkina aroma prihaja iz zračnih molekul linalyl estrov, olj, ki spodbujajo vonjalni živec v možganih in imajo uravnotežen vpliv na centralni živčni sistem, zaradi česar je zelo koristna za zdravljenje šoka, panike, slabosti, histerije, tesnobe ali depresije.
Raziskovalci so tudi odkrili, da sivka poveča proizvodnjo določenih možganskih valov, ki so povezani s sprostitvijo in notranjim mirom. Olje sivke nanesite ob obeh straneh hrbtenice ali pa ga vdihavajte, in sicer prek difuzorja.
Proti srbenju
Sivkino olje pomaga zmanjšati prenos živčnih impulzov, ki povzročajo bolečinske signale in dajejo blag analgetični učinek. Uporablja se za lajšanje srbenja in draženja pikov insektov in žuželk – to bo tudi olajšalo rdečico in oteklino.
Za dobro spanje
Ni naključje, da sivko dodajo tudi blazinam za spanje, saj njen pomirjevalni in rahlo sedativni učinek povzroči, da trdno spite in se zbudite sveži. Kanite nekaj kapljic olja na blazino. Pomaga tudi otrokom, da nimajo nočnih mor.
Iz revije Lisa
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič