Bi morali pri določeni temperaturi opustiti vadbo in počakati, da bo vreme bolj naklonjeno gibanju?
Sredi vročinskega vala vam ne pade pamet, da bi skočili v trgovino po nekaj nujnega, kaj šele, da bi telovadili. Je res bolje, da ostanete doma in se ne izpostavljate vročini?
Je vadba med vročinskim valom varna?
Je, z nekaj prilagoditvami. Tako, da je tudi pri višjih temperaturah to samo izgovor. Vendar morate biti posebno previdni, da bo gibanje zares varno.
Kako telo pripravite na vadbo v visokih temperaturah?
Izognite se najbolj vročemu delu dneva
Vadbe ni potrebno čisto opustiti, vendar nikoli ne telovadite v najbolj vročem delu dneva. Svoj urnik boste morali prilagoditi tako, da boste telovadili zgodaj zjutraj ali zvečer. Če to ni možnost, vsaj za nekaj časa (kakšen teden ali dva) vadbo premaknite v kakšen klimatiziran fitnes, ali vaje delajte doma, kjer lahko nadzorujete temperaturo.
VEDNO poslušajte svoje telo!
In bodite pozorni na opozorilne znake, ki kažejo, da nekaj ni vredu. Če se vseeno odločite za vadbo zunaj, ko ni pretirano vroče, bodite nadvse pozorni na svoje telo. Če občutite vrtoglavico, utrujenost, dezorientacijo takoj prenehajte z gibanjem in se umaknite na hladno.
Ne vztrajajte, saj tu ne velja moto "kar me ne ubije, me okrepi". Hitro lahko pride do vročinskega udara ali celo kapi. Vedno imejte na zalogi vodo in mesto, kamor se lahko umaknete (npr. ne odidite daleč od doma).
Rezultati naj ne bodo pomembni
Dobro je, da spremljate rezultate in s tem opazujete napredek, vendar poleti tu ne bodite preveč strogi. Vaša forma bo malce upadla in to ne pomeni, da ste manj fit, pač pa da je vročina terjala svoje.
Vaše vadbe naj postanejo manj intenzivne, posebno kadar telovadite zunaj. Za postavljanje rekordov bo dovolj časa jeseni, ko se ozračje ponovno ohladi.
Primerno se oblecite
Imejte ohlapna oblačila, ki bodo prepuščala zrak. Lahko se držite naravnih materialov, ali izberete športne, ki vpijajo znoj. Tudi če je zelo vroče, včasih pomaga, da oblečete malce daljše hlače ali majico z daljšimi rokavi. Tako se boste zaščitili proti soncu in opeklinam.
Dele kože, ki jih ne boste zaščitili, namažite s sončno kremo, nosite tudi pokrivalo.
Poiščite hladnejše kraje
Poleti se je za vadbo vredno malo bolj potruditi, kar se tiče prostora, kjer jo boste izvajali. Kadar imate možnost, izberite kakšen senčen kraj ob vodi, kjer je temperatura običajno malce nižja. V splošnem se izogibajte centrov mest, kjer ni veliko narave in je zato še bolj vroče. Gozdovi, travniki, mesta ob rekah in jezerih so odlične izbire.
Morda vas bo zanimalo tudi:
Borut Pahor je v tokrati epizodi Mastercard® podkasta navdiha gostil uspešnega Slovenca, ki se je prebil v sam vrh znamke Mercedes. Že veste, o kom govorimo?
Pogovoru prisluhnite tukaj: