Težave na področju medeničnega dna so danes še vedno tabu, čeprav se z njimi sooča čedalje več predstavnic ženskega spola, tudi iz vrst mlajših generacij. Mišicam medeničnega dna bi zagotovo morali nameniti več pozornosti.
Zlasti med nosečnostjo in po porodu, da ohranjamo njihovo vitalnost oziroma pravočasno preprečimo težave, ki se lahko pojavijo na tem področju telesa.
Pogosta težava, s katero se danes soočajo ženske in na katero opozarja vse več strokovnjakov, je inkontinenca oziroma nehoteno uhajanje urina, ki jo lahko preprečimo oziroma odpravimo s pomočjo primerne vadbe pod vodstvom strokovno usposobljenega učitelja oziroma terapevta.
Mišice medeničnega dna morajo biti močne in fleksibilne
Zavedati se moramo, da zdravo medenično dno ni odvisno zgolj od tega, kako močne so mišice medeničnega dna. Te morajo biti namreč tudi fleksibilne, da se lahko učinkovito odzovejo na pritiske, ki so jim podvržene pri vsakodnevnih opravilih.
Vadba, ki je namenjena preprečevanju oziroma odpravljanju težav na področju medeničnega dna, mora nujno vključevati spoznavanje tega predela telesa, ki ga v vsakdanjem življenju premalokrat zavestno občutimo in uporabljamo. To dosežemo s specifičnimi vajami za občutenje medenice in medeničnega dna.
Za optimalen rezultat vadbe in doseganje primernega tonusa je priporočljivo izvajanje koncentrične aktivacije mišic medeničnega dna in njihovo sproščanje, tako da delamo tudi na njihovi fleksibilnosti, in ne samo na moči. Najučinkovitejša bo tista vadba, ki poustvari gibe oziroma situacije, ki so jim mišice medeničnega dna podvržene v vsakdanjem življenju. Pomembno je poudariti tudi, da vadba za medenično dno lahko izboljša tudi kakovost spolnega življenja.
Določene oblike vadbe lahko poškodujejo medenično dno
Le redkokatera predstavnica ženskega spola se zaveda, da lahko z določenimi oblikami vadb mišicam medeničnega dna celo škodujemo. Dolgoročno lahko medeničnemu dnu na primer škodi tek, ki hkrati obremenjuje tudi naše sklepe. Športne discipline, kot je na primer atletika, ki vključuje veliko poskokov, telo pa je podvrženo ponavljajočemu se stresu, niso priporočljive, zlasti če so težave v predelu medeničnega dna že prisotne.
Z medeničnim dnom imajo lahko težave tudi ljudje, ki imajo sicer dober mišični tonus, ampak so njihove mišice preveč napete. Mišice medeničnega dna namreč ne morejo delovati optimalno, če so preveč napete oziroma preveč ohlapne.
Napisala Céline Louis, foto: Shutterstock, Profimedia
Céline Louis je učiteljica pilatesa in joge ter certificirana somatska gibalna pedagoginja, ki edina v Sloveniji poučuje trebušne vaje brez tveganja in vadbo vitalno medenično dno. Poučuje v centrih Devi in Parinama.
Preberite tudi: Težave na področju medeničnega dna ne smejo biti tabu
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?