Kar 58 odstotkov športnikov ima težave z bolečino v kolenih prav zaradi premalo gibljivega gležnja. S prikazano vajo boste izboljšali prekrvavitev in gibljivost gležnja.
Se zavedate, kako malo je treba, da se zgodi preobrat v glavi in začnemo na življenje gledati z drugačnimi očmi? Pomembna je odločitev in prvi korak. Ko storimo prvi korak, poti nazaj ni.
Kako zanimivi so dojenčki, ko plezajo po vseh štirih. Tako prisrčni so. Dan za dnem spoznavajo okolico in pridobivajo izkušnje. Neustrašni so in samozavestni. Ko pride tisti dan in se prvič spustijo ter samostojno zakorakajo, so zelo negotovi. A dan za dnem napredujejo in ... Ne vračajo se nazaj na kolena, kajne?
Kako lepo je slišati ljudi, ki verjamejo, da se sanje lahko uresničijo. Žal prevečkrat pozabljajo, da se uresničijo le, če naredijo korak proti njim.
Ko se odločite za nov korak v življenju, mu sledite. Vsak dan dodajajte še več korakov. Ne popustite.
Ljudje si želimo spremembe, želimo si veliko boljšega in lepšega. Sanjamo in sanjarimo, velikokrat kar z odprtimi očmi. In vzdihujemo. A ko je treba narediti odločen korak, se naše želje velikokrat razblinijo.
Morda tiste, ki jih lahko uresničimo s pomočjo denarja, še nekako izpeljemo, ko pa je treba spremeniti svoje počutje, občutiti lastne občutke in spremeniti svoje razmišljanje – takrat korak zastane ... Sanje preprosto izpuhtijo do naslednjič.
Se zavedate, da so prav te želje in sanje, ki jih ne moremo kupiti, najbolj pomembne? Treba je delati in veliko spremeniti, a to je naložba na dolgi rok za nas in za vse okoli nas.
Pot se začne s korakom
Ne bom govorila o tem, kako negovati vaše stopalo, kakšne so najpogostejše poškodbe in težave s stopali. Zakaj? Ker se s tem ne bi dotaknila bistva! To pa je vaše zavedanje, da se vsaka pot začne s prvim korakom in da je stopalo baza našega telesa.
Zato želim, da ob vsakem dotiku stopala s podporno ploskvijo (tla) ozavestite reakcije preostalega telesa. Kakšen je občutek?
Sprva boste slednje začutili le, ko boste bosi, in če sem iskrena, je to tudi najbolje. S tem boste prebudili zaspane in ohlapne mišice stopala, ki igrajo ključno vlogo pri pravilni telesni drži in so nemalokrat odgovorne za težavo z bolečinami v drugih segmentih (koleno, kolk, hrbtenica).
Trup je povezan s stopalom
Vsaka rotacija medenice vpliva na prenos sil na stopalo. Postavite se v stoječi položaj, nogi sta v širini bokov. Stojite vzravnano in zaprite oči. Ozavestite, kateri del stopala nosi večino teže vašega telesa. Je to prednji ali zadnji?
Skladno s tem prenosom se rotira tudi vaša medenica. Prenos na prednji del stopala bo pogojen s preveliko ukrivljenostjo v ledvenem delu in obratno.
Pravi položaj poiščete tako, da prenos teže telesa začutite točno na sredini svojega stopala. Tako bodo sile, ki delujejo na stopalo, optimalno razporejene, s tem pa se boste izognili marsikateri težavi.
Največja pomanjkljivost različnih vadbenih programov?
Da ciljno ne obravnavajo gležnja in stopala. Najpomembnejša člena verige, ki sodeluje pri stoječem položaju, vsakem koraku in v vsakem trenutku nasprotuje silam našega telesa in sili gravitacije! Kakšna škoda.
Iz nekaterih dostopnih podatkov je razvidno, da ima kar 58 % športnikov težave z bolečinami v kolenu prav zaradi premalo gibljivega gležnja.
S prikazano vajo boste izboljšali prekrvavitev, vplivali na nevrološko ozaveščenost stopala in gležnja ter izboljšali gibljivost.
Če se soočate s kakšnimi bolečinskimi stanji, bi priporočala previdnost, posvet z zdravnikom ali drugim strokovnjakom. Z individualnim pristopom bo vsak vaš korak v najkrajšem času veliko bolj varen, optimalen in funkcionalen.
In ne pozabite: stopalo je osnova našega telesa.
Vaja za stopala in gležnje
Uležite se na hrbet in noge iztegnite visoko v zrak. Z vdihom nožne prstke potisnite proti stropu (plantarna fleksija), z izdihom pa jih povlecite močno proti sebi (dorzalna fleksija).
Če boste med izdihom dvignili še zgornji del trupa, bo vaja še dodatno vplivala na vaš trup.
Naredite približno 12 ponovitev, vajo delajte vsak dan.
Po približno tednu dni ste pripravljeni na nov motorični izziv:
V stoječem vzravnanem položaju se vzpnite na prste (kot balerina), z izdihom pa spustite stopalo nazaj na površino in poskusite dvigniti prste od površine.
Tako boste stopalo izpostavili še dodatni sili svojega telesa in sili gravitacije.
Darja Delavec, motivatorka in Barbara Tavčar, master body inštruktor PBS center športne odličnosti
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?