Več urno sedenje ne dela usluge vašemu telesu, posebno bokom. S kratko rutino jih vsak dan razgibajte in ohranite mobilnost.
Poznate tisti nelagoden občutek v spodnjem delu hrbta in zadnjici? Pa mravljinčenje, menjava sedečega položaja, bolečine v nogah ... Vse to lahko povzroči sedeči položaj, v katerem vsak dan preživimo več ur, posebno če to od vas zahteva tudi služba. Ko pridete domov se verjetno usedete na kavč in čas preživite manj aktivno. Zato se hitro pojavijo bolečine in razne težave z zdravjem.
Ukrepajte!
Ali kdaj pomislite na svoje boke? Ker vsak dan veliko sedite, so izjemno zakrčeni in sčasoma izgubljate mobilnost. To boste opazili tudi pri določenih vajah in gibih, ki jih ne boste morali narediti. Tega se zaveda tudi uporabnik Instagrama pod imenom Tailoredfitpt, ki je v eni od objav pojasnil, kako sedenje vpliva na telo.
Pravi tako: "Ko sedite, so upogibalke kolka v skrčenem (kratkem) položaju več ur. Če veliko časa preživite v tem položaju, izgubljate fleksibilnost, mišice okrog bokov pa začnejo slabeti. Čez čas ne občutite več le nelagodja v telesu, pač pa to začne škodovati zdravju."
Ne spreglejte:
- 7 japonskih tehnik za premagovanje lenobe
- Kaj se v telesu zgodi, če greste obroku na 15 minutni sprehod?
Izda tudi rešitev, ki je ogrevanje in krepljenje bokov, za konec pa še raztegovanje. Vse to lahko počnete pri svojem trenerju, če ga nimate, pa preverite nekaj vaj, ki jih je predlagal uporabnik Tailoredfitpt v videu:
View this post on Instagram
Več gibanja čez dan
Z rednim izvajanjem vaj, ki "odpirajo" vaše boke, boste kmalu dosegli večjo fleksibilnost in boljše počutje. Vendar to ni dovolj. Poskrbite, da boste aktivnejši čez dan in tudi med delom, čeprav nimate veliko časa in prostora. Če boste skrbeli za dobro formo, bodo izginile nadležne bolečine v hrbtu, težave z držo, bolečine v vratu ...
Vadba za moč
Četudi vam ni ravno pri srcu, je vadba za moč nujno potrebna, predvsem po 30. letu, ko se pričnejo nekateri procesi staranja. Ko okrepite trebušne mišice, zadnjico in začnete delati vaje za hrbet, bo del teže prenesene in boste lažje ohranjali lepo držo. Okrepili boste tudi druge mišice v telesu, kar bo olajšalo gibanje čez dan, izboljšalo samozavest in vas ohranjalo vitalne tudi kasneje, ko boste starejši.
Nikoli ni prepozno, da začnete z vadbo moči, zato ne iščite izgovorov. Svetujemo vam, da prve korake naredite v spremstvu trenerja, da se ne poškodujete ali vzamete pretežkih uteži. Varnost je še vedno na prvem mestu. Če imate zdravstvene težave, se pred tem posvetujte z zdravnikom.
Aktivni čez dan
Vadba je super, vendar morate ostani aktivni tudi čez dan in takrat, ko na urniku ni vadbe. Čez dan se večkrat sprehodite po stopnicah, skušajte svojo pot v službo načrtovati tako, da del prehodite ali kolesarite, naredite kakšno raztezno vajo ali nekaj počepov ... Med delom se lahko večkrat opomnite na lepo držo in vsako uro vstanete, se pretegnete in malce sprehodite po pisarni. Med malico pojdite na krajši sprehod - počutili se boste veliko bolje, tudi razmišljali boste lažje.
- Morda vas bo zanimalo: Kako se po 40. letu znebiti maščobnih obročkov?
Bonus video: Ana Marija Mihelič: "Še vedno velja prepričanje, da zdrava hrana ne more biti okusna in enostavna"
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del