Ne zapirajte se med štiri stene: povemo vam, kako se pozimi varno rekreirati zunaj

29. 12. 2023
Deli
Ste danes že odšli na sprehod? (foto: Profimedia)
Profimedia

Tudi če ste starejši, zime ne preživite doma, ker se bojite, da boste padli, ali se poškodovali pri zimskih aktivnostih. Še vedno lahko izkusite zimske radosti, a sprejmite nekaj ukrepov, da bo zares varno. 

Zima in nizke temperature nas "silijo", da ostanemo doma, kljub temu da je svež zrak še vedno potreben za dobro počutje, prav tako bi vam prijal kakšen sprehod ali lažja vadba zunaj. Tudi starejšim priporočamo, da naredijo vsaj nekaj korakov na svežem zraku, ali, če lahko, tudi svojo vadbo oz. kakšno aktivnost, npr. kolesarjenje, smučanje, hoja v hrib ... Da pri tem ostanete varni, preverite spodnje nasvete. 

Kako se pozimi varno gibati zunaj? 

Da se boste z veseljem odpravili ven in izkoristili vse dobre posledice svežega zraka in narave na počutje, se držite spodnjih nasvetov in niti pomislili ne boste več, da bi se zaprli med štiri stene in na plan pokukali šele aprila. 

Vedno si vzemite čas za ogrevanje in ohlajanje

Ne glede na to katero aktivnost boste izvajali zunaj, se pred tem dobro ogrejte. Z neogretimi mišicami si boste hitro pridelali poškodbo, posebno starejši, pa tudi ostali ne iščite izgovorov za skrajšano vadbo. Verjetno ne želite še dolgo potem čutiti bolečine, si pretegniti mišice ali nerodno pasti, ker še niste bili ogreti. 

Nekaj razteznih vaj lahko naredite kar doma tik pred odhodom od doma, ali pa si izberete kotiček nekje v naravi. Če greste na tek ali kolesarjenje, po ogrevanju še določeno razdaljo prehodite, da malce pospešite svoj utrip. Po koncu aktivnosti pa si prav tako vzemite čas, da utrip spravite na normalno raven.

Dobro se oblecite

Ne podcenjujte vremena, saj je lahko tudi na lep sončen dan 0 stopinj ali manj, čeprav skozi okno izgleda, kot da je v zraku pomlad. Preverite temperature v vaši okolici in se oblecite temu primerno. Raje, kot da bi se oblekli manj, vzemite s seboj nahrbtnik, kamor boste spravili odvečna oblačila, če vam postane pretoplo. Če se odpravljate na bližnji hrib, v nahrbtnik dajte topel pulover, da se boste lahko na vrhu preoblekli in vas ne bo zeblo. 

Nase pa dajte topla, ohlapna oblačila, med katera se bo ujel zrak in vas grel. Vrhnje oblačilo naj bo debelejše, vodoodporno in protiveterno. Ne pozabite na kapo, šal in rokavice - tudi če menite, da tega ne boste potrebovali, dajte vsaj v nahrbtnik. 

Ne spreglejte: 

Pazite, kje hodite

Pozimi je bolje narediti nekaj korakov več in se izogniti zamrznjeni površini, kot tvegati padec. Če boste dobro ogreti, imate sicer več možnosti, da se pravočasno ujamete, a vseeno ne tvegajte. Izberite čevlje z dobrim oprijemom in najdite poti, ki bodo varne za hojo, kolo ali vadbo po vaši izbiri. Mogoče bo to zahtevalo kar nekaj sprehodov po okolici, preden najdete svoj kotiček, vendar bo varno. Pa še nekaj dodatnih korakov boste naredili, kar bo telesu dobro delo. 

Vedite, kdaj je bolje ostati doma

Spodbujamo miselnost, da več časa pozimi preživimo zunaj, saj ima to dobre posledice tako na fizično kot mentalno zdravje. A vse ima svoje meje, tudi vreme, ki je lahko pozimi precej spremenjljivo. Če je še malo prej kazalo, da bo sončno, sedaj pa se mrači in začenja deževati, raje odpovejte izlet na bližnji vrh, sprehod ali karkoli, ste imeli v mislih. 

Kadar je zunaj ekstremno mrzlo, sneži, dežuje ali zelo piha, raje ostanite doma na toplem in naredite nekaj vaj v dnevni sobi. Izberite katerega od vodenih programov, ali naredite vsaj kakšno raztezno vajo, da ne boste celega dneva presedeli pred televizijo. To se bo hitro poznali na boljšem razpoloženju. 

Prepoznajte podhladitev

Kadar boste zunaj dlje časa, morate biti seznanjeni z znaki podhladitve, da se lahko umaknete na toplo, če jih opazite pri sebi. Pa tudi v splošnem je dobro, da lahko podhladitev prepoznate pri drugih in preprečite najhujše ter pokličete pomoč. 

Pozorni bodite na: 

  • tresavica,
  • mrmranje ali zakasnjen govor,
  • počasno in plitko dihanje,
  • pomanjkanje orientacije, zmedenost v prostoru,
  • šibek srčni utrip,
  • pomanjkanje energije,
  • izguba spomina,
  • izguba zavesti.

Če pri kom opazite zgornje znake, nanj položite odejo, plašč ali kar imate pri roki in pokličite zdravniško pomoč. 

Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1400 slovenskih jezer

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"