"Joga je preventiva, če pa se bolezen že pojavi, zdravi vzrok."
Maja Tanko Smolič, ki poučuje jogo v Joga inštitutu, se je posvetila genjogi, za katero se program izdela na osnovi genetske analize in zdravstvenega stanja posameznika. Na podlagi laboratorijske analize brisa ustne sluznice sledi posvet z zdravnikom, nato se naredi program za terapevtsko jogo. Gre predvsem za preventivo, ki lahko prestavi razvoj bolezni ali se bolezen sploh ne pojavi.
Kako to, da ste se kot vrhunska plavalka znašli v jogi?
Maja: S plavanjem se nisem nikoli ukvarjala profesionalno, ker sem ob njem vedno imela še šolo in študij. Sem pa imela skoraj vsak vikend tekmovanja in sem bila tudi v reprezentanci, kar je bilo naporno.
Ne bom pa rekla, da mi je škodovalo, pravzaprav mi je verjetno koristilo, ker sem v otroštvu imela skoliozo hrbtenice. Če ne bi plavala, bi morala nositi steznik.
Z jogo sem si zelo popravila držo in hrbtenico, res pa je, da moram stalno delati.
V vašem primeru 'kovačeva kobila ni bosa'.
Maja: Že kar nekaj časa sem tudi učiteljica joge, učim tudi otroke. Joga se mi zdi super za otroke, ker uči pravilno dihanje, pravilno držo, konstantno gibanje, kar otrokom manjka ob tolikšni količini časa, preživetega ob šolskih knjigah.
Se vam zdi, da je joga bolj celovita v primerjavi s športom?
Maja: Vsekakor. Če bi takrat poleg plavanja imela še jogo, bi zagotovo prišla na olimpijske. Joga je celovit sistem osebnostnega razvoja, ki povezuje telo in um.
Ste se z jogo začeli ukvarjati zaradi zdravstvenih razlogov?
Maja: Tudi. Ko sem odkrila jogo, po porodih, mi je bilo fantastično. Počutila sem se zelo dobro in imela veliko več energije. Najprej sem hodila enkrat tedensko, potem dvakrat, nato vse pogosteje, zdaj pa jogo vadim vsako jutro.
Gre pri jogi za način življenja?
Maja: Res je, vendar ljudje najprej začnejo kot s fizično aktivnostjo in jo jemljejo kot telovadbo. Če jim je všeč, jih to vodi naprej, da razvijajo tudi um in dušo, ker gre pri jogi za celovit pristop. Navsezadnje je joga po nekaterih virih stara že 26 tisoč let.
Najpogosteje piše, da je stara približno pet tisoč let, kar prav tako ni malo. Če gledam fizioterapije, ki nam jih predpišejo v zdravstvenih domovih, te izhajajo iz joge. In zdaj se že dogaja, da tudi nekateri zdravniki pošljejo paciente na jogo.
Vi ste jogi dodali še novo dimenzijo. Katero?
Maja: Pri nas je vsa družina naredila genetsko analizo. Pri meni se je pokazala nagnjenost k alzheimerjevi bolezni in k artritoidnemu artritisu. Po prejemu rezultata analize sem poklicala mamo in ji rekla, kaj je pokazala genetska analiza, nakar mi je rekla, da je to imela tudi moja babica.
Tudi mož je naredil to analizo, ker je bil zaskrbljen, saj je njegov oče umrl mlad za pljučnim rakom. Ugotovil je, da nima nobene predispozicije po očetu, ima pa genetiko bolj po mami (kar je enkratno) in poleg tega povišano verjetnost za raka na prostati. Tako dela vaje za prostato in redno hodi na preglede.
Se na Joga inštitutu ukvarjate prav z genetsko jogo?
Maja: Blagovna znamka se imenuje Genjoga. Gre za vadbo, ki temelji na osnovi genetske analize. Se pravi, da se najprej naredi genetska analiza, na podlagi tega pa individualni program glede na predispozicije za bolezni.
Vadba se izvaja individualno na domu ali v studiu. Gre predvsem za preventivo, ki lahko prestavi razvoj bolezni ali pa celo prepreči, da bi se bolezen sploh pojavila. Prepričana sem, da se pri meni ne bo pojavila, ker stalno vadim.
To pomeni, da so vaše vaje povsem prilagojene vaši genetski zasnovi?
Maja: Sama se s tem ukvarjam že precej časa. Ugotovila sem, da delam vaje, ki so primerne za moje genetsko pogojene težave in za hrbtenico. Moram reči, da se mi je stanje glede hrbtenice res izboljšalo, tako da niti bolečin v križu nimam več.
Vsak dan delam vaje, s katerimi raztegnem določene mišice, hrbtenica je gibljiva, hkrati pa so se mi tudi okrepile mišice okrog hrbtenice.
Res vadite prav vsak dan?
Maja: Vsak dan, vendar sem to dosegla postopoma. Bolje je začeti postopoma, da vsak presodi, koliko mu paše.
Za jogo je bistveno, da se ne izvaja nasilje nad telesom in se ne gre prek določenih mej, ki veljajo za vsakogar posebej. Vadba je prilagojena prav vsakemu posamezniku, in sicer glede na zmožnosti, starost, predznanje ... Vse se upošteva.
Poleg tega, da se pri genjogi upošteva genetska analiza, stranka izpolni tudi vprašalnik, da se upoštevajo še druge možne zdravstvene tegobe, ki jo spremljajo od vse od otroštva. Namreč genetska analiza za zdaj še ne pokrije vseh bolezni, čeprav se genetika, kot veda, hitro razvija.
Zaradi katerih možnih bolezni se ljudje največkrat obračajo na vas?
Maja: Najbolj jih skrbijo rak, srčno-žilne bolezni, hipertenzija – visokega pritiska pa je že v mladih generacijah veliko zaradi načina življenja. To tudi vodi v določene oblike srčnega infarkta. Dostikrat si stranke dajo narediti raziskavo za vse bolezni, da imajo celotno sliko, in vedo, česa se lotiti, saj je recimo za določene rake značilno, da se simptomi pojavijo precej pozno.
Na Joga inštitutu ste začeli prirejati tudi delavnice. Kakšne delavnice so to?
Maja: Vsak mesec bo ena delavnica na temo bolezni, ki jih pokriva genetska analiza, ali bolezni, ki se pojavljajo v določenih obdobjih, kot je to recimo možganska kap, ki se pojavlja poleti, ko ljudje premalo pijejo in je zaradi vročine ogromen porast kapi. Tako bomo za možgansko kap imeli delavnico pred poletjem (junija).
Delavnice so namenjene vsem, ki želijo preventivno vplivati na svoje zdravje in se zaščititi pred razvojem različnih bolezni.
Na vsaki delavnici bo navzoč strokovnjak z določenega področja, ki pokriva to bolezen, potem bo pol ure predstavitve terapevtske joge glede na bolezen, ena ura pa delavnice, na kateri se bo izvajala vadba za določeno bolezen. Gre za kombinacijo predavanj in delavnic.
Priporočate genetsko analizo tudi za otroke?
Maja: Odvisno od staršev. Meni se zdi dobra, ker se otrok ne obremenjuje z rezultati, če pa starši vedo zanje, lahko otroke že prej navadijo na njim primeren način življenja.
Moji mlajši hčerki so ugotovili, da ima genetiko po dedku, ki je imel pljučnega raka in diabetes. Pri njej je predvsem pomembno, da ima primerno prehrano, da nima prekomerne teže, da se ukvarja z umirjenimi športi, ne preveč agresivnimi ...
Če jo že kot majhno navadimo na glasbo, ples in jogo, kar je za njo zelo primerno, je narejenega zelo veliko za preventivo. Dobro pa je recimo že pri otrocih poskusiti različne športne aktivnosti, da vidijo, kaj jim ustreza.
Pomembno je, da imajo veselje, niso toliko pomembni rezultati, čeprav običajno velja, da kjer je veselje, so tudi rezultati. Pri jogi pa je sploh tako, da jo otroci osvajajo počasi, saj do osmih let še niso sposobni izvajati vseh asan pravilno, zato so te prilagojene njihovim zmožnostim in jih je treba voditi skozi igro, zgodbice.
Napisala: Suzana Golubov
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?