Franklinova metoda 2. del: Vadbo sestavljajo vaje za večje zavedanje lastnega telesa, kar je predpogoj za optimalno koordinacijo, ki edina zagotavlja zdrav način pridobivanja gibljivosti in moči. Zato je metoda idealno dopolnilo drugim športom in aktivnostim, saj poglobljeno doživljanje telesa odpre nove vidike vsega, kar počnemo.
Pri vadbi uporabljamo elastičen trak in žogice Franklin, plesne elemente, improvizacijo in glasbo.
Eric Franklin
Eric Franklin je začetnik metode in ustanovitelj Inštituta za Franklinovo metodo v Ustru (Švica). Je avtor naslednjih knjig, ki obravnavajo imaginacijo in telesno pripravljenost: Dynamic Alignment through Imagery; Relax your Neck, Liberate your Shoulders; Pelvic Power; Dance Imagery for Technique and Performance in Conditioning for Dance še to zimo pa pričakujemo njegovo novo knjigo: Beautiful Body, Beautiful Mind: The Power of Positive Imagery: Over 80 Exercises and a 10-Day Beauty Program.
Katra Kodela, po izobrazbi diplomirana psihologinja, v mladosti pa aktivna športnica, svoje življenje posveča gibu in plesu, kar jo je pripeljalo do zanimanja za zdrav odnos in uporabo telesa kot instrumenta. Znanja anatomije in biomehanike je pridobila s triletnim izobraževanjem na Inštitutu za Franklinovo metodo in še naprej raziskuje in se izobražuje na področju odnosa med telesom in umom.
V tem članku so vaje namenjene izboljšanju gibljivosti in krepitvi optimalnih vzorcev gibanja oz. koordinaciji.
Postavitev medenice, elastično in močno medenično dno
Ležimo na tleh na hrbtu, stopala postavimo v širini bokov, nekoliko narazen. Ozavestimo stik s podlago. Žogici namestimo pod medenico (pod mišico gluteus maximus) in se osredotočimo na odlaganje teže v tla (predstavljamo si, da smo polni vode, skozi katero se droben pesek useda na dno).
Medenico izmenično zibamo oz. nagibamo proti trupu in proti petam (nutacija in kontra nutacija). Naša pozornost je usmerjena na mišice medeničnega dna, ki se razpirajo in stiskajo. (Sliki 1 in 2)
Trup
Trak pritrdimo na steno (lahko na kljuko vrat ali poprosimo prijatelja, da nam ga podrži). Stegnjene roke dvignemo v zrak (vdihnemo), in ko jih spustimo in potisnemo za telo, naredimo rahel plie (počep) in ohranimo hrbtenico ravno (v diagonali). (Slike 3, 4 in 5)
Pozor: Dovoljujemo naravno ukrivljenost hrbtenice, a ohranjamo aktivacijo trupa! Ne dopustimo, da se poveča ukrivljenost v ledvenem predelu (to je napaka – slika 5). Primerjaj sliki 3 in 5!
Ramenski obroč
Stopala postavimo v širini bokov, trak prepolovimo in stopimo na prosta konca. Zanko si nadenemo čez eno ramo (trak naj bo razprostrt) in z njo krožimo; počasi, z občutkom, pozorni smo na lopatico, ki drsi po zadnjih rebrih (predstavljamo si, da kot košček mila proizvaja vedno več pene, ki podmaže drsenje). Po 3 minutah odstranimo trak in primerjamo občutek in gibljivost obeh ramen in rok. (Sliki 6 in 7)
Priporočamo ogled članka Franklinova metoda (1. del)!
Napisala: Katra Kodela
Fotografija: Grega Gulin
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?