Mednarodna učiteljica joge Tinkara Končar je pred osmimi leti življenju rekla ja in v Amsterdamu začela študirati na eni izmed najboljših evropskih akademij za ples.
V drugem letniku študija je odkrila jogo, ki je postala njena strast.
»Moja sošolka je pred prvo uro baleta prišla na akademijo popolnoma rdeča v obraz in rekla: 'Česa tako težkega in hkrati fenomenalnega še nisem poskusila. Moraš iti, noro ti bo všeč!' In sem šla na prvo uro bikram joge,« se z navdušenjem spominja svojega prvega srečanja z jogo Tinkara, ki je edina v Sloveniji s 1000-urnim certifikatom za bikram jogo.
Na vprašanje, kaj je bikram joga, mi pojasni, da je to joga, ki zdravi telo in posledično tudi našo prezaposleno glavo. »Je edina joga na svetu, ki je bila ustvarjena za zdravljenje telesa, kroničnih bolečin, osteoporoze, revme, artritisa in poškodbe vezi kolen. Je celostna vadba telesa, po kateri se počutiš, da si naredil zase več kot kadarkoli prej. Občutek, ki ga imaš po eni vadbi bikram joge, bi opisala kot lahkotnost telesa z zavedanjem, da si spustil še nekaj, kar te obremenjuje.«
Tinkara je v preteklih osmih letih prepotovala skoraj ves svet in povsod se je nekaj naučila. »Na Tajskem sem ob koncu vadbe na podlogi za jogo jokala kot dež, v Avstriji sem vztrajala skozi težko šestmesečno situacijo in pridobila samozavest, na Norveškem sem našla del svoje joga družine, na Havajih sem odpirala predale, ki so bili dolgo zaprti. Največja lekcija pa je bila, da je vedno vredno vlagati vase in počasi odstraniti vse tisto, kar nismo.«
Med izvajanjem joge se je naučila, da ima telo meje, ki jih je treba spoštovati. Spoznala je, da se vsak izmed nas spopada s težavami in da je vse, kar potrebujemo, malo prijaznosti in sočutja. »Odkrila sem, da tisto, kar si želim, ni nujno tudi tisto, kar potrebujem. Naučila sem se zapakirati stvari, ki niso avtentično moje, in zdaj se jih učim korak za korakom razpakirati. Z jogo, kjer je več zavedanja in več prisotnosti, je to precej lažje.«
V Ljubljani je nedavno odprla joga center, ki ga je poimenovala Tinks Yoga center. Ideja je v njej vrela že nekaj let. Joga center si je od nekdaj želela ustanoviti s kakšno osebo, in ko je spoznala svojega fanta Simona, je vedela, da je našla pravo osebo za uresničevanje svojih sanj. Sporočilo Tinks Yoga centra je preprosto: »Bodi točno to, kar si. Pridi točno takšen, kot se tisti dan počutiš, in naredi točno toliko, kolikor lahko.« Tinkara namreč verjame, da nobena vadba joge ni slaba vadba, razen tista, na katero ne prideš. »S Simonom želiva, da Tinks Yoga postane podaljšek vaše dnevne sobe, prostor, v katerem boste spoznali svoje telo in se z njim naučili sodelovati.«
Tinkara prizna, da bi bilo brez Simonove pomoči nemogoče delati, saj center potrebuje tudi moško energijo. Pri delu v centru joge ji prostovoljno pomaga tudi njena sestra. Tinkara izhaja iz igralske družine, saj je njena mama, igralka Maja Končar, njena babica Majda Potokar pa je bila ena največjih slovenskih igralk. Zakaj se ni torej tudi ona odločila za igralski poklic? »Ko sem bila mlajša, sem se nekaj časa spogledovala z mislijo o študiju na igralski akademiji, vendar pa želja nikoli ni bila dovolj močna, da bi jo uresničila. Vedno mi je bil bolj blizu ples, ki pa me je na koncu pripeljal do joge. In za to sem najbolj hvaležna.«
V centru Tinks Yoga ponujajo bikram jogo, obnovitveno, terapevtsko jogo in hot pilates. »Smo edini center v Sloveniji, ki ima ogrevano sobo z zadostno mero kisika. Ponujamo edinstvene pakete vadb, predvsem za začetnike,« ponosno pove Tinkara. Tistim, ki razmišljajo, da bi se začeli ukvarjati z jogo, priporoča, naj preizkusijo začetniški paket.
»Pri jogi je pomembno, da sodelujemo s svojim telesom. Treba je spoznati in videti, kje so naše meje. Ko nehamo riniti z glavo skozi zid, lahko svoje omejitve obrnemo v svojo korist. Takšen napredek je zdrav za telo, in čeprav se zgodi počasi, je veliko bolj učinkovit in dolgotrajen kot tisti, ki ga dosežemo na hitro.«
Besedilo: Danaja Lorenčič, Fotografije: Danijel Čančarević
Članek je bil objavljen v reviji Jana.
Preberite še: Bine Žalohar: "Včasih moraš ego tudi opustiti..."
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del