Bi radi doživeli nekaj, kar vam požene kri po žilah in obenem popolnoma odpočije vašo glavo, prepolno obveznosti? Potem se poženite po reki!
Prihaja pomlad in z njo nora uživanja na rekah. Adrenalin, dobra družba, pustolovščina, divja narava - to so sestavine za najbolj sproščujoč recept, kar si ga lahko zamislite, potem ko zaključujete delovni teden, prepoln stresa in težkih misli. Sploh divja narava je tista, ki bo poskrbela za vaše dobro počutje. Misteriozne gore, smaragdne vode, impresivni potoki in divji kanjoni so osupljiva uvertura v konec tedna ob reki Soči, ki bo zaslovel kot vaš najboljši oddih.
Že vožnja ob Soči vse do Bovca je naravnost osupljiva. Sožitje dreves, visokih hribov in vode vas dobesedno posrka vase. Izkoristite lahko vsak element narave, bodisi za uživanje v opazovanju bodisi za krepitev duha in višanje srčnega utripa. Kristalno čista Soča je za marsikoga najlepša evropska reka, zato v kraljestvo svojih zelenih brzic vedno znova privabi številne izzivalce z vsega sveta. V zadnjih letih so v Bovcu nastale številne agencije, ki ponujajo adrenalinske vodne in zračne športe. Te na Soči poskrbijo za posebno doživetje raftinga, kanjoninga, hydrospeeda in spuščanja s kajakom. Če vode ne marate preveč, pa se tu lahko odločite za pohodništvo, kolesarjenje, jahanje ali paragliding.
Rafting
Rafting je spust po divjih vodah v posebno izdelanem čolnu, ki ga s krmilnim veslom upravlja izkušen vodnik. Po izkušnjah sodeč, je privajanje na vodne brzice preprosto, tako da se turističnega raftinga po Soči s pomočjo vodnika in skupine lahko udeleži vsakdo, brez posebnega poznavanja vodnih športov. Zatorej kar pogumno!
Po reki se lahko pluje z mini čolni za rafting (outsiderji), primernimi za tri ljudi, željne adrenalina, ali z navadnimi čolni za rafting, ki so primerni za štiri do osem ljudi. Veslati je treba z močjo celotnega telesa. Vodniki si nikakor ne želijo, da bi skupina složno “mešala juhico”, torej s kratkimi in šibkimi zamahi. Moč čolna in skupine mora biti dinamična in usklajena. Hkratno veslanje na ukaz vodnika je popolnoma samoumevno. Leva stran skupine mora biti usklajena z desno stranjo in nasprotno.
Vodniki zelo radi vidijo, da je skupina energična in dinamična ter da skupaj z njimi deluje kot celota. V takem primeru je užitek za vse zagotovljen, kar je seveda tudi cilj vseh sodelujočih.
Proga na Soči je dolga od 8 do 10 kilometrov, spust od Srpenice do Trnovega ob Soči traja približno uro in pol. Reka je na tem delu razdeljena na dva dela, na mirnega in divjega. Skupina se na mirnem delu privaja na čoln, usklajuje veslanje, naredi obrat v levo in desno, predvsem pa se predaja impresiji visokih gora in vode. A mirnega dela je kaj hitro konec, z njim pa tudi ležernega opazovanja impresivne okolice. In že vas čaka drugi, zahtevnejši del, ki pa je bolj dinamičen in hkrati tudi bolj razburljiv. Ima večji padec in več skal, zato mora skupina v ključnih trenutkih močno prijeti za vesla, saj s tem pomaga vodniku ohranjati idealno smer vožnje.
Skale imajo tukaj večjo vlogo in so bolj izpostavljene kot v prvem delu reke, zato se skupina seznani tudi z načinom vedenja in odzivanja, če čoln trči v skalo. Pri bočnem trku v skalo vodnik ukaže “vsi na skalo”. To pomeni, da se teža celotne skupine prenese na tisto stran čolna, kjer je skala. Takrat se čoln nagne k skali, tok vode steče pod čoln, v nasprotnem primeru pa tok pritisne komoro čolna na skale in čoln se preprosto prevrne.
Če se znajdete v objemu mrzle Soče, to ni prav nič hudega, saj so vsi na čolnu opremljeni z rešilnimi jopiči, ki ''plavalca'' obdržijo na rečni gladini, zatem pa mora samo odplavati na kopno.
Med vožnjo po Soči se zaustavite na več razglednih točkah. Med njimi posebej izstopata dve: Penguin Rock in skala Manhattan, kjer je možno kopanje in skakanje s skal, visokih tudi sedem metrov.
Spust se konča pri Trnovem ob Soči, kjer pa se v resnici za najbolj izkušene šele začne. Od tu dalje gre za serijo nepretrganih brzic, ki skoraj dosežejo peto težavnostno stopnjo. Resnično primerno samo za izkušene sočoplovce.
Kajak in kajakaštvo
Kajakaštvo se je v svoji zgodovini ločilo na dve panogi, kajak na mirnih in kajak na divjih vodah. Poznamo rekreativno in tekmovalno kajakaštvo.
Kajak je zaprt čoln, primeren za veslanje po različnih vodah, med katere štejemo mirne in divje reke, jezera pa tudi morja.
Sodobni rečni kajaki so sestavljeni iz več delov, imajo pa različna imena. Kajak vrste rodeo ali freestyle je namenjen igranju na vodi, imenovanemu playboating – srfanju po valovih in izvajanju različnih vodnih likov. Kajaki vrste rodeo so manjši in bolj sploščeni. Kajaki vrste riverrunner omogočajo lovljenje nasprotnih vodnih tokov in obvladovanje reke znotraj idealnih linij. Primerni so tudi za večji vodni pretok, vse tja do 30 kubičnih metrov na sekundo. Krikerji so kajaki z večjim volumnom in so primerni za veslanje po tehnično zahtevnejših delih reke težavnostne stopnje od štiri do šest.
Kajakaštvo zahteva več znanja od raftinga in hydrospeeda, veslanja pa se nikar ne lotite sami, če nimate izkušenj. Tudi ko usvojite osnovne zavesljaje, je nujno, da po reki potujete z nekom, ki ima dovolj izkušenj in zna v kritičnih trenutkih pravilno ukrepati.
Prve zavesljaje na kajaku naredimo v stoječi ali mirni vodi, s poznavanjem hidrodinamike pa se lahko odpravimo veslati v bolj divje predele reke. Ena izmed tehnik, ki je nepogrešljiva pri napredovanju kajakaša v divjih voda, je tehnika eskimo, ki služi za obrat kajaka v pravilen položaj, ko se kajakaš nehote prevrne.
Hydrospeed
Plovni pripomoček, narejen iz plastike, izvira z Nove Zelandije. Plavanje s hydrospeedom ne zahteva ukvarjanja z vodnimi športi, zanimiv pa je predvsem zato, ker si lahko v neposrednem stiku z vodo, tokom in brzicami.
Kot pri drugih vodnih športih pa je tudi pri hydrospeedu priporočljiva oprema: zgornji in spodnji neoprenski del, ki je navadno petmilimetrski, rešilni jopič, čelada in pogon v obliki plavutk.
Izlet s hydrospeedom na Soči se začne na Srpenici v spremstvu vodnika na kajaku, ki te usmerja oziroma nakazuje idealno linijo. V mirnem delu reke se privajaš na plovilo, imenovano tudi rečni bob, in se učiš zavojev v levo in desno, ki so nujni za ohranjanje smeri in izogibanje skalam.
Drugi, divji del zahteva določeno kondicijsko pripravljenost in malce več spretnosti ter privajanja na novo krmilo, saj je na progi več skal, ob katere lahko trčite. Hydrospeed je zelo zabaven šport, vzame pa vam kar nekaj energije, saj zahteva precej moči tako v rokah kot v nogah. Odlično torej, da izpraznite glavo težkih misli in obenem naredite še nekaj dobrega za svoje telo.
delno povzeto po besedilu Barbare Radojlovič
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?