Moaj prva 10ka - Triglav tek

Fizioterapevtka udeleženkam projekta Moja prva 10ka ponudila nekaj ključnih nasvetov za varne priprave na prihajajoči maraton

25. 7. 2025
Fizioterapevtka udeleženkam projekta Moja prva 10ka ponudila nekaj ključnih nasvetov za varne priprave na prihajajoči maraton (foto: Triglav)
Triglav

Maraton je resen rekreacijski izziv, ki zahteva nemalo telesnih in mentalnih predpriprav – ne samo zato, da se lahko doseže cilj, ampak tudi zato, da med podvigom ne pride do poškodb. Ob pripravah na 13. Triglav tek se dekleta v sklopu projekta Moja prva 10ka posvetujejo tudi z fizioterapevtko Vesno Lešnjak v Meridian Fitu. Poglejte, kaj so bili njeni dragoceni nasveti.

"Poslušajte svoje telo," pove Vesna Lešnjak, fizioterapevtka pri fizioterapevtskem centru Meridian Fit, ki so tudi letos partnerji Triglav teka, prav tako pa so priskočili na pomoč pri projektu Moja prva 10ka, da našim dekletom ponudijo nekaj nujnih usmeritev za čim bolj varen korak med pripravami na prihajajoči tekaški podvig. 

Ta kratek in jasen uvodni nasvet je vsekakor ključen, predvsem med pripravami na maraton, ko se pogosto sprašujemo, kako pogosto je potrebno trenirati. Takrat le prisluhnite telesu - dalo vam bo vse potrebne znake, da se izognete izčrpanosti in poškodbam.

Ne pozabite - 13. Triglav tek bo 13. septembra ponovno potekal po prekrasni trasi parka Brdo pri Kranju in bo seveda poleg ljubiteljev teka privabil tudi številne vrhunske športnike. Preizkusite se lahko na trasi polmaratona (21 km), teka na 10 km ali teka na 5 km. Prijave sprejemajo na tej povezavi.

Fizioterapevtka udeleženkam projekta Moja prva 10ka ponudila nekaj ključnih nasvetov za varne priprave na prihajajoči maraton
Vesna Lešnjak, fizioterapevtka v centru Meridian Fit
AML

V mesecih predpriprav na nastop na maratonu se priporoča okoli 4 treninge tedensko. Na teh treningih boste hitro ugotovili, kjer so morda vaše šibke točke, za katere Vesna opomni, da jih moramo okrepiti ali odpraviti. "Vsaka gibalna omejitev ali šibka točka lahko privede do poškodbe, s tem pa posledično do izostanka iz treninga," pove Vesna. 

Priprave na tek naj ne bodo samo tek

"Definitivno v trening vključite tudi druge oblike vadbe, recimo kolesarjenje ali plavanje, predvsem pa vaje za moč," opozori Vesna. Razlog je, kot doda, preprost. Z raznolikostjo vaj bomo tako telo okrepili celostno. Poseben poudarek na vajah za moč pa poskrbi, da okrepimo mišice nog in trupa, ki so ključne za varen tek in preventivo poškodb.

Fizioterapevtka udeleženkam projekta Moja prva 10ka ponudila nekaj ključnih nasvetov za varne priprave na prihajajoči maraton
AML

Pazite predvsem na kolena

Vesna opozori, da so najpogostejše poškodbe pri tekačih začetnikih poškodbe kolen, poškodbe spodnjega dela nog in poškodbe stopal. Med temi izstopajo predvsem tekaško koleno, skakalčevo koleno in vnetje pokostnice. Seveda ne manjka tudi zvinov gležnjev in vnetje Ahilove tetive.

Zato je bolje preprečiti kot zdraviti. Tu vstopi pravilni trening in pravilna oprema. Pri izbiri pravilne obutve je namreč potrebno upoštevati različne specifike tako stopala kot načina, na katerega tečete. Vesna zato svetuje, da se za pravilno športno obutev obrnete na strokovnjake v izbranih prodajalnah, kjer vam tudi opravijo vse ustrezne meritve. Seveda pa ne smemo pozabiti, da se mora telo po treningih vedno tudi dovolj spočiti. 

In za konec še enkrat tisti ključni nasvet – poslušajte svoje telo. Če začutite bolečino kjerkoli v telesu, s treningom prenehajte in če ta ne mine, se o nadaljevanju treningov posvetujete z zdravnikom.