Katera smučarska očala izbrati? Tu so pravila in nasveti za nakup

15. 12. 2017
Deli
Katera smučarska očala izbrati?  Tu so pravila in nasveti za nakup (foto: Profimedia)
Profimedia

V trgovinah je polno najrazličnejših očal, ki se razlikujejo tako po obliki kot po številu stekelc, pa še kakšno tehnologijo omenjajo tu in tam. Kako izbrati prava? Preverite prvo pravilo in nasvete.

Prvo pravilo je, da se pred nakupom posvetujemo s prodajalcem, mu zaupamo, koliko in v kakšnih razmerah največkrat smučamo, predvsem pa imamo ob nakupu s seboj čelado. Izbrana očala preizkusimo, med njihovim zgornjim robom in čelado ne sme zevati široka luknja, prav tako čelada ne sme pritiskati na očala, mehka pena pa mora lepo objeti predel okrog oči.

Smučarska očala

Širok vidni kot: idealno je 180 stopinj, boljši vidni kot zagotavljajo očala s sferičnimi stekli, ki so nekoliko izbuljena.

Zaščita pred sevanjem: skoraj vsa smučarska očala, ki so danes naprodaj, bi morala ponujati zaščito pred ultravijoličnim sevanjem (UVA in UVB).

Število stekelc: najcenejša očala imajo le eno steklo, kar je morda povsem dovolj, če smučate v lepem vremenu in suhih razmerah, a že toplejši poznozimski dan bi lahko povzročil rosenje stekelc. Zato priporočamo, da kupite očala z vsaj dvema stekelcema (še bolje več), s čimer rosenja sicer ne boste popolnoma odpravili, a se v običajnih pogojih skoraj ne bo pojavilo.

Inženirsko čudo, ki se je rodilo iz železnice

Barva stekelc: v slabi svetlobi ali megli boste najbolje videli z rumenimi, zlatimi ali stekelci jantarne barve, ki filtrirajo modro svetlobo in s tem poudarijo sence na svetli podlagi, kar pomeni, da boste lažje opazili grbine na smučišču. Za slabšo vidljivost so primerna tudi stekelca rozaste barve. Med smučanjem v svetlih, sončnih dneh boste najbolje videli s stekelci bakrene, temno rjave, temno sive ali temno zelene barve, ki povečajo kontrast, siva stekelca pa omogočajo, da vidite prave barve. Za smučanje v poznopopoldanskih urah bi morala biti stekelca čim bolj prosojna. Kdor res veliko smuča, naj si zato omisli očala, pri katerih je stekelca mogoče preprosto zamenjati.

Odsevna, polarizacijska, fotokromatska ... stekelca: odsevna so najprimernejša za svetlo, sončno vreme, izberete lahko tudi polarizacijska očala, ki zmanjšajo bleščanje. Na smučarskih očalih so manj uporabna fotokromatska stekelca, saj spreminjanje njihove ravni zatemnjenosti zahteva določen čas, kar je lahko zoprno med hitrim smučanjem po progi, kjer se izmenjujejo sončni in senčni predeli.

Čelade z vizirji: prepričajte se, da vam vizir konkretno sede na obraz, saj vas bo sicer v hladnih dneh zeblo v oči.

Za tiste z očali za korekcijo vida: smučarska očala morajo biti dovolj velika, da spodaj spravite še običajna očala, naprodaj pa so tudi takšna z vgrajeno dioptrijo, a teh ne boste našli v splošni prodaji, ampak predvsem v specializiranih trgovinah oziroma pri optikih.

Skrb za očala: shranjujte jih v mehki vrečki, po navadi je priložena; nikoli jih ne odlagajte s stekelci proti površini; za brisanje uporabite zgolj mehko, suho in čisto krpo (ne majice); pred shranjevanjem jih dobro posušite, a ne neposredno na soncu ali na radiatorju.

Preverite še: Kdaj in kako opraviti nakup smučarskih čevljev (in česa ne smete nikoli izpustiti!) 

Na smučarske proge v dobri formi

Pridružite se akciji in osvojite super nagrade!

Vsaka športna aktivnost zahteva dobro pripravljeno telo. Smučanje ni izjema. Tudi če vsak dan telovadite ali tečete. Da boste lahko čisto zares uživali na belih strminah, smo na Aktivni.si pripravili novo akcijo, v okviru katere bomo z vami delili nasvete in video treninge.

S prijavo (s klikom na spodnji gumb) pa se lahko potegujete še za super nagrade!

Hitro preverite!

Vsem prijavljenim bomo tudi vsak teden vso zbrano vsebino poslali na elektronski naslov.

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"