2 zelo jasna znaka, da ste preveč zaupljivi in ste zato zelo ranljivi

26. 4. 2022
Deli
2 zelo jasna znaka, da ste preveč zaupljivi in ste zato zelo ranljivi (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste že kdaj srečali osebo, s katero ste se dobro razumeli in povezali v trenutku? Osebo, s katero ste si delili vrednote in interese? In jo kar takoj uvrstili na vrh seznama oseb, ki jim boste dovolili blizu. Zelo blizu. 

Povsem naravno je, da gravitiramo k ljudem, s katerimi se lahko povežemo na takšen način. To v nas prebudi občutek varnosti. S tem ni nič narobe. Toda včasih ta velika želja in upanje po globoki povezanosti zamegli naš pogled in pri tej osebi moda zato ne opazimo morebitnih rdečih zastavic. 

To pripelje veliko ljudi do tega, da preveč zaupajo drugim.

Oklepamo se vizij, ki so pravzaprav izraz naših želja – kakšna naj bi ta oseba bila – in zanemarimo dejstva ter druge zelo jasne zanke, ki kažejo, kdo v resnici je ta oseba. V svojih mislih imamo torej povsem drugačno predstavo ter globoko v sebi želimo in upamo, da bo ta oseba to tudi postala – kar se pogosto ne zgodi. 

Pogosta težava je, da znajo biti manipulativne osebe zelo očarljive, kar pritegne druge, da (se) jim zaupajo. In tudi ko oseba – po tem, ko je zaupanje že zgrajeno – začne kazati svoj pravi obraz, smo pogosto nagnjeni k zagovarjanju, celo večkrat jim ponudimo novo priložnost. 

Kako lahko prepoznate, da ste morda preveč zaupljivi oziroma ste spregledali ključne rdeče zastavice?

Avtorica in terapevtka Minaa B. v članku za Well+Good izpostavlja dva zelo jasna znaka, ki jih pri svojem delu pogosto opazi pri ljudeh, ki so morda preveč zaupljivi: 

1. Opravičujete se za slabo vedenje drugih ljudi

Zelo pogost in zelo jasen znak, da ste preveč zaupljivi, meni terapevtka. Oseba stori nekaj, pri čemer ni nobenega dvoma, da gre za škodljivo dejanje, vi pa se za vedenje te osebe kljub vsemu še vedno opravičujete in ji dajete novo priložnost. 

2. Vedno znova vas prevzema občutek, kot da ste v svojih odnosih pogosto izkoriščeni

To je znak, da bi morda morali začeti delati na tem, kako postavljati meje in kako sprejemati odločitve, ki ne vas ne bodo povsem izčrpale ali vam kako drugače škodile. 

Terapevtka situacijo razloži z zelo preprostim primerom: pomislite na prijatelja, ki vas vedno znova prosi za denar, a vam ga nikoli ne vrne. Njegovi nameni so jasni, toda vaše zaupanje vam preprečuje, da bi videli, da vas le izkorišča. 

Kako izboljšati situacijo?

Rešitev seveda ni, da se popolnoma zaprete in okoli sebe zgradite zid, temveč da postanete bolj usklajeni s samim seboj, s svojimi potrebami in s tem, kar si zaslužite, ter da se naučite postavljati zdrave in učinkovite meje. 

Povzeto po Too Trusting Others - wellandgood.com

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?