Posesivnost v partnerskih odnosih je lahko zelo težavna.
Pri tem ne gre zgolj za občasno nedolžno ljubosumje, temveč konstantno potrebno po nadzoru druge osebe zaradi nesigurnosti vase.
S čim se lahko pokaže posesivnost v odnosu?
Neprestano pošiljanje sporočil
Če imate vedno nešteto besedilnih sporočil in neodgovorjenih klicev od svojega partnerja, ko ste malce odsotni, je to prva rdeča zastava. Z nenehnim pisanjem in klicanjem posesivni partnerji onemogočajo, da bi v celoti uživali v drugih vidikih svojega življenja. Posesivni partner, ki ne spoštuje vaših meja, je težaven, saj niti ne zaupa, da se v času, ko nista skupaj, ne bo zgodilo nič drastičnega. Prav tako je nenehno preverjanje tudi psihično mukotrpno, saj ne morete vedno biti na dosegu roke.
Razburjenje, ko greste kam sami s prijatelji
Veliko posesivnosti je mogoče pripisati negotovemu slogu navezanosti. »Ena od oblik negotove navezanosti se imenuje zaskrbljena navezanost, pri kateri je oseba preveč osredotočena na ohranjanje bližine in je preobčutljiva za vsak namig o zapuščenosti,« pravi dr. Jake Porter, svetovalec za odnose.
Posesivni ljudje se vznemirijo, ko preživljate čas z drugimi, saj si to razlagajo kot, da bodo izgubili primarni odnos ter doživljajo vaše prijatelje kot konkurente s katerimi je potrebno tekmovati. Če ste v takšni situaciji, jim sicer zagotovite, da je vse v redu in da se boste vrnili kasneje, toda, če pa bo to padlo na plodna tla, je pri pretirani posesivnosti druga zgodba.
Nenehno ljubosumje
Čeprav se v razmerju zagotovo pojavi določena stopnja ljubosumja, bodite pozorni, saj dokler niste naredili nečesa kar bi zamajalo njihovo zaupanje in jih dejansko na primer varali, je posledica njihovega ljubosumja zgolj posledica negotovosti ali strupene potrebe po nadzoru.
Posesivni partner lahko postane ljubosumen tudi na vašo preteklost, ko izve, s kom ste hodili ali s koliko ljudmi ste se povezali. To je še posebno težko, saj glede preteklosti ne morete storiti ničesar. Posesivni partner preteklost in pretekle dogodke pogosto uporablja, za prepire in sramotenje. To je še en znak, da je to strupena dinamika v razmerju, ki bi jo bilo najbolje prekiniti.
Omejevanje na poti do vaših ciljev
Posesivni partner bo naredil vse, da bo podrl vaše načrte, ki ga ne vključujejo, četudi je to dobro za vas. Lahko razmišljate na primer o vrniti v šolo, službenem potovanju ali začetku novega hobija, toda posesivni partner se zelo verjetno ne bo strinjal s tem, ker vas na nek način ne bo mogel več toliko nazdirati. V zdravih odnosih se partnerji med seboj podpirajo pri uresničevanju želja in ciljev, medtem, ko od posesivnih partnerjev tega ne gre pričakovati, saj so preveč negotovi vase in imajo radi svojega partnerja »na dosegu roke«. Nemalokrat se tudi bojijo, da se boste spremenili in želeli oditi, tudi, če jim niste nikoli dali povoda za to.
Preberite tudi: Veseli december je mimo, kaj pa sedaj? Kako se otresti negativnih občutkov?
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"