Prijateljica, ki meni, da mora biti vedno na voljo. Mama, ki se vseskozi vmešava.
Soseda, ki kar ne neha nakladati. Vsak dan se znajdemo v situacijah, ki presežejo naše osebne meje. Sami pri sebi se postavimo v obrambni položaj. Morda celo postanemo zlovoljni ali celo žalostni, ker nas drugi ne spoštujejo.
Težak položaj?
Vsekakor to ni prijetno. Toda tudi zapleteno ne bi smelo biti – le dovoliti si moramo, da drugim pokažemo mejo, do kod smejo iti. Videli boste, da ljudje še kako spoštujejo tistega, ki zna jasno in brez grobosti povedati svoje.
1 Kratka pojasnila
Če bi radi kolegici v službi povedali, naj govori tišje, verjetno že vnaprej pričakujete, da se ne bo odzvala ravno navdušeno. Prav tako tudi ne šef, ki mu nameravate povedati, da ob petkih več ne boste delali nadur. In ker se bojimo odzivov drugih, smo nagnjeni k temu, da svoje sporočilo pospremimo s preveč razlage.
Treba pa je ravno nasprotno. Nič se ne opravičujte, temveč le recite: "Nimam časa."
2 Izklopite se
Ker ste prijazen človek, ki težko reče ne in je vedno dosegljiv po e-mailu ali telefonu, vam bo verjetno težko verjeti, da tako ni prav. Ni vam treba stopiti do telefona, če zazvoni. Niti takrat ne, ko kliče mama!
Vsake dva do tri dni si dovolite, da potegnete mejo in pokažete, da niste vedno dosegljivi. In tudi pravico imate, da premislite o svojem odgovoru, namesto da na vsako prošnjo odgovarjate kot prijazen kuža z: "Ja, ja, ja ..."
3 Manj se smejte
Šef se je razjezil na vas, kolega je šel predaleč s svojimi opazkami ... Nikar se ne delajte pogumne, temveč naredite konec temu!
Če nekdo pozabi na spoštovanje, to ne pomeni, da se morate delati, kot da je vse v redu. Jasno in glasno povejte svoje mnenje. Pokažite, da vam ni smešno.
4 Bodite glasni
Več časa preživimo z nekom, bolje se spoznamo in tudi hitreje prekoračimo meje. Pogosto tudi nezavedno.
To ne gre! Če bomo to dovolili, se bo zgodilo ravno nasprotno: odnos bo nazadoval. Tako partnerski kot tudi prijateljski. Povejte to na glas!
5 Ponudite menjavo
Obstajajo situacije, v katerih ni možno zavrniti prošnje ali pa si ne vzeti čas za nekoga. Morda šefu ravno ne morete reči, da določene naloge pa že ne boste opravili.
Lahko pa vseeno naredite nekaj: najprej jasno povejte, da to ni samoumevno, nato pa si zagotovite 'pravičnost', tako da rečete: "To lahko naredim, a potem mi ne bo uspelo narediti ..."
6 Dogovor o pravilih
Če človek, ki ga ljubimo, ne ve, kaj je za nas v redu in kaj ne, potem tudi ne ve, kdaj prekorači mejo.
Za partnerski odnos bo bolje, da se odkrito pogovorita o svojih vrednotah in kje potekajo vajine osebne meje. Za vsakdan se dogovorita nekaj splošnih pravil: na primer, da zvečer izklopita mobilnika ali pa da v spalnici nimata televizije.
7 Opišite učinek
Starši včasih pozabijo, da so njihovi otroci odrasli. Komentirajo izbiro oblačil, kličejo ob najbolj nemogočih urah ...
To lahko povzroči kar precej slabe volje. Odkrito jim povejte, kaj ob tem čutite in kaj vas moti. Pomagalo bo.
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa