"Smo štiričlanska mlada družina. Jaz sem doktorica znanosti, redno zaposlena kot vodja projektov, mož je univerzitetni inženir računalništva ..."
"Redno je zaposlen kot programer, imava dva živahna fanta. Vedno iščeva nove priložnosti, da bi izpopolnila svoja znanja, s katerimi bi lahko oba prišla do nove zaposlitve. Po drugi strani pa vidiva, da bova morala narediti še kaj več, kot samo iskati drugo zaposlitev, zato priložnosti iščeva tudi v podjetništvu. Imava spletno stran, za katero si želiva, da bi zaživela, predvsem pa, da bi se tudi prek nje naučila veščin podjetništva, marketinga … Najprej pa bi rada prišla do lastne nepremičnine, saj smo v sedanjem, majhnem najemniškem stanovanju prostorsko omejeni, kar nam onemogoča normalni razvoj, umiritev in razmišljanje. Najini mesečni prihodki so približno štiri tisoč evrov neto. V gotovini imava privarčevano 40 tisoč evrov, sedem tisoč v zlatu, šest v srebru, ter 5.500 evrov v delnicah. Smo tudi lastniki montažne hiše iz leta 1977, katere vrednost je ocenjena na okoli 40 tisoč evrov. Dolgov nimava.
Živimo v najemniškem stanovanju in mrzlično iščemo novi dom, po možnosti hišo v Ljubljani ali bližnji okolici. Vedno, ko sva bila pripravljena vložiti denar, sva to počela ob nepravem času, ko je bil trg na višku in je lahko šel samo še dol. Leta 2007 sva začela vlagati v X-sklade, ki so kmalu začeli zgubljati. Na začetku leta 2017 sva nekaj malega vložila v y-kombinacijske sklade, ki se od takrat niso več premaknili nikamor. Novembra 2017 pa še v kriptovalute. Vlagala sva tudi v izobraževanje, ker pač znanje vedno šteje, in v nekaj potovanj. Nimava velikih potreb po trošenju, radi pa gremo po svetu, in to bi radi počeli še naprej. Novembra 2017 sva bila na finančnem izobraževanju, kjer so se nama določene stvari razjasnile. Žal nama je le to, da tega nisva vedela že precej prej, ker bi zdaj zagotovo lahko imela še več prihrankov.
Finance želiva spraviti v red in po vseh letih najemniške negotovosti priti do lastne nepremičnine. Že nekaj časa delava simulacijo posojila za nepremičnino. Na stran dajeva toliko, kolikor sva pripravljena plačevati za posojilo, ob tem pa bi rada še vedno solidno živela. Toda to nama vedno ne uspeva, zato naju skrbi, kaj bo, ko bo posojilo. Kako bova takrat izpeljala to pomanjkanje?
Otroka sta trenutno daleč največji strošek. Sta v zasebnem vrtcu in imata nekaj dodatnih aktivnosti, ki jih je tudi treba plačati. Tudi ko pride zavarovanje za avto, je tisti mesec kriza. Avto nama začenja nagajati in razmišljava o zamenjavi. Želiva si, da bi se pri vas naučila, kako pravilno splavati iz tega začaranega kroga, ko človek ni prepričan, ali bo šlo do naslednje plače ali ne. Ali obstaja možnost, da živimo od finančnih sredstev, in ne od plače?"
Izzivi, ki čakajo družino:
Tokrat bi lahko rekli, da gre za prijetne izzive, saj družina nima dolgov, se zaveda pomena finančne stabilnosti, močnih temeljev in pa ima tudi že izkušnje z varčevanji. Sicer ne ravno najboljših, pa vendar se lahko popravijo. Prihodki niso majhni. Nasprotno. So zelo visoki, pa vendar so očitno apetiti še večji. Vsi cilji, ki jih imajo, so uresničljivi, a bo treba kljub že osnovnemu znanju začeti od začetka. Počasi, z jasnimi začrtanimi smernicami in ne s prevelikimi pričakovanji. Nas pa že zelo veseli tudi področje podjetništva, ki se ga bomo gotovo lotili in kjer je tudi kar nekaj izzivov.
Ana Vezovišek, svetovalka za financiranje in osebni proračun v podjetju Vezovišek & partnerji, strankam pomagam pripraviti finančni načrt financiranja in namesto njih krmarim mimo finančnih pasti ter poskrbim, da se varno zadolžijo. Več o podjetju Vezovišek & partnerji na: www.vezovisek.si
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?