Kako negujemo partnerski odnos

8. 8. 2015 | Vir: Lisa
Deli
Kako negujemo partnerski odnos (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Saj vem, vsi mislimo, da je to enostavno. Pravzaprav o tem sploh ne razmišljamo, zgolj živimo.

Zaljubimo se, poparčkamo, običajno kmalu pridejo še otroci, se ustalimo, delamo, vzamemo posojilo ali dve, otroke vozimo po dejavnostih in konverzacija poteka bolj ali manj o tem, kaj je treba kupiti za kosilo naslednji dan ali pa kam bi šli na naslednji dopust.

Partnerja se spremenita v nekakšna cimra. Delita stroške in vzgajata otroke. To pač ni negovani odnos, temveč je zolj rutinirani vsakdan.

Seveda pa trdim, da je partnerski odnos več od zgoraj naštetega. Sploh pa je nagradno vprašanje, kako negovati odnos med dvema odraslima človekoma, ki sta ju v združitev odnesli zaljubljenost in spolna sla, zdaj pa sta obtičala v zvezi, ki ju po vsej verjetnosti ne navdušuje ali zadovoljuje najbolj.

Pa saj vemo, da se večina parov pač vda v usodo in živi po nekakšni inerciji in si misli, da so nekako preživeli njihovi starši, pa bosta tudi onadva. Nesoglasja in prepiri naj bi bili pač del vsakdana in nekaj normalnega. No, tako trdijo pari, ki pridejo po strokovno pomoč. Jim malce hudomušno odgovorim, da če bi bilo kreganje okej in normalno, ne bi bila pri meni, temveč bi se lupčkala nekje in se imela fantastično, zgolj v družbi drug drugega. Realno življenje pa, kot vsi vemo, ni takšno.

Kako potem negovati partnerski odnos?

Torej, da odgovorim, kako po mojem mnenju negujemo partnerski odnos. Najprej predlagam, da se partnerja odločita, da si to sploh res želita in da sta pripravljena na to, da si vzameta čas zgolj zase, da se pogovarjata in seveda slišita, kaj si govorita, da se trudita razumeti stališča in mnenja drug drugega, četudi ni nujno, da se povsem strinjata.

Običajno je sicer nemogoče, da se oba strinjata o vsem, saj moramo pred očmi imeti dva različna individuuma, ki imata sebi lastne vzorce iz primarnih družin, lastna prepričanja, želje in potrebe, za katere ni nujno, da so v celoti usklajene s partnerjevimi, ki ima seveda prav tako svoja videnja nekega problema ali vprašanja. Zato je toliko bolj pomembno, da partnerja prisluhneta drug drugemu in da sta se sposobna sporazumeti, da se o nečem mogoče ne strinjata in da s tem ni nič narobe, se pa dogovorita, da se trudita razumeti stališča, ki jih zagovarjata. Sčasoma se pač vrneta na določeno še nerešeno temo ali dilemo, pa ponovno poskušata doseči kompromis ali dogovor. Za to pa potrebujeta voljo, čas, energijo in ljubečo naklonjenost, da s pogovori rešujeta čez dan nakopičene problemčke, ki se seveda dotikajo vseh članov družine, a starša oziroma partnerja sta tista, ki sta odgovorna za svojo družinico.

Nadalje je za negovanje partnerstva izjemno pomembno ljubeče predajanje intimnosti, igri, kreativnosti med rjuhami. Izogibajta se rutini in misli, da se je itak brez veze truditi, ker je vse enako in ustaljeno. Samoumevnost in prepričanje, da kot je, je pač treba nekako preživeti zvezo, je zmotno. Slej kot prej privede do tega, da se eden od parterjev začne ozirati drugam, kjer je več dražljivosti ali prijetnega presenečenja.

Partnerski odnos se neguje tudi z drobnimi pozornostmi, ljubečo pripadnostjo, zvestobo, lojalnostjo, ko part­nerja preveva občutek, da ko skupaj držita, zmoreta kljubovati vsem viharjem in izzivom sodobnega načina življenja. Negujemo ga tudi tako, da si partnerja vzameta čas zgolj zase in da se organizirata ter otroke prepustita v varstvo drugim, sama pa si privoščita dan, dva ali podaljšan vikend samo za kupčkanje, nežnosti in pogovore, ki ju vežejo na globlji človeški ravni. S tem tkivom učvrstita svoj odnos in tako sta najmočnejša. Tudi odraščanje otrok in zapuščanje družinskega gnezda ju ne prizadene toliko, saj sta si onadva najpomembnejša. Naloga otrok, ko odrastejo, je, da gredo svojo pot in najdejo lastne izzive.

To je bilo nekaj kosti v premislek, kako vi jemljete in negujete – ali pač ne – svoj odnos s partnerjem ali partnerico. Si vzamete čas? Izkazujete ljubezen? Podarite rožico s travnika ali storžek izpod borovca? Se ljubita in predajata drug drugemu brez pomislekov? Počnite vse to. Se zelo izplača.

Napisala Melita Kuhar, strokovnjakinja za partnerske odnose in vzgojo otrok, v reviji Lisa, foto: Shutterstock

Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali kaj povprašali, pogumno pišite na: info@svetovalnica.si ali pokličite 031 666 168.

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"