Poskusi v drugo so zelo pogosto predmet pogovorov. Kdaj se izplača ponovno investirati v čustva in kdaj se je bolje temu doreči?
Sta v osnovi dva popolnoma različna človeka, ki se sicer medsebojno privlačita, vendar pa nimata veliko skupnega? Ali pa sta se razšla zaradi nezvestobe, zunanjih okoliščin ali zoprnega prepira?
Še en poskus ...
Razlogi za: v dolgotrajni zvezi se med dvema človekoma razvije prav posebna zaupnost. Partnerja se razumeta skoraj brez besed in kar vesta, kako se počuti drugi. Tej domačnosti in varnosti se ne odrečemo tako zlahka. Za ponovno vzpostavitev odnosa potrebujemo veliko časa in živcev – predvsem pa se je treba zaljubiti na novo. Vendar pa vrnitev k nekdanjemu partnerju ne sme biti razlog, da nam je bilo enostavno preveč lagodno, da bi si poiskali novega. Potrebovali boste tudi obilo vztrajnosti.
Kdaj lahko resnično uspe: preden pomislite, da bi znova zaživeli v partnerskem odnosu z nekdanjim partnerjem, pomislite, zakaj je zveza razpadla. Sta v osnovi dva popolnoma različna človeka, ki se sicer medsebojno privlačita, vendar pa nimata veliko skupnega? Ali pa sta se razšla zaradi nezvestobe, zunanjih okoliščin ali pa zoprnega prepira? Torej iz razlogov, ki sta jih medtem predelala in si morda tudi že odpustila? V teh primerih se lahko nov začetek obrestuje.
Kako deluje: pomemben korak v pravo smer je odkrit, odprt in umirjen pogovor. Le če se oba partnerja strinjata z razlogom, zakaj sta se ločila, jima bo po novem začetku bolje uspevalo v partnerskem odnosu. Druga pomembna stvar: odpuščanje. Če boste partnerju še naprej očitali njegove napake, potem v čustvenem smislu še niste pripravljeni na nov začetek. Tisti, ki je naredil napako, mora dobiti priložnost, da jo pojasni – in prosi za odpuščanje. V osnovi velja: kdor je ob ločitvi poslušal razum, mora zdaj pustiti do besede srcu.
... ali dokončen razhod?
Razlogi proti: ponovno razmerje z nekdanjim partnerjem pomeni tudi nevarnost, da boste prizadeti še drugič. Če so rane še globoke, ne bo zadostovala samo volja. Včasih je treba biti enostavno realističen: včasih je zatrjevanje, da se bo tokat resnično vse spremenilo, le prazna obljuba. In potem spet priplavajo na površje stari očitki. Sprememba značaja za 180 stopinj skoraj ni mogoča.
Kdaj lahko resnično spodleti: če se med razlogi, da se vrnete k nekdanjemu partnerju, skriva strah pred osamljenostjo, potem so možnosti za uspešen nov začetek zelo slabe. Prav tako ni smiselna vzpostavitev partnerskega odnosa, v katerem sta bila oba zelo prizadeta in si tega ne moreta odpustiti, tudi če bi tako hotela. Ali pa če se partnerja ne moreta sporazumeti, kje se skriva njuna težava in nista sposobna skleniti kompromisa.
Je bil vzrok ločitve, da ste se morali stalno uklanjati svojemu partnerju? V takem primeru je ločitev pravilna odločitev. Če med partnerjema obstajajo nepremostljive razlike, ne pomaga več niti telesna privlačnost.
Kako se je najbolje odpovedati vnovičnemu poskusu: že samo misel, da se moramo nečemu odpovedati neprostovoljno, v nas pogosto sproži strahove. Vendar je v primeru partnerskega odnosa to zavestna odločitev. Če ste jo sposobni izvesti, je za vami že pol poti. Najbolje bo, da si pred očmi natančno naslikate, kaj načrtujete v prihodnosti in kako dobro vam bo delo, da boste prosti.
Preberite še: 5 najpogostejših razlogov za prepir s partnerjem
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?