Odkar lahko na socialnih omrežjih spremljamo, kako dobro se imajo drugi, je 'vrtajoč' občutek dosegel povsem novo dimenzijo.
Na Facebooku je običajno vse tako lepo: vaša prijateljica namreč objavi fotografijo z zabave, vsi sedijo ob ognju, na palicah vrtijo koruzo, sedijo na lepih blazinah (ki se barvno ujemajo), okoli tečejo razposajeni otroci (ki ne tečnarijo), v ozadju pa je videti še romantičen sončni zahod. Kako lepo! In naša popoldanska peka z družino se nam zazdi kot bleda kopija izvrstne zabave prijateljev.
In počitnice ... Kolesarjenje ob Kolpi je bilo prav čudovito. Vendar se ne more primerjati s safarijem v Keniji ali pa potapljanju na eksotičnih otokih.
Prav med počitnicami lahko preberemo veliko o pustolovščinah in dogodivščinah prijateljev, s fotografij zrejo zadovoljni in veseli obrazi ... Človek si ne more pomagati, da ne bi bil malce zavisten, kajne? Ja, tako je. Znanstveniki dokazujejo, da Facebook zbuja kar nekaj zavisti – celo pri ljudeh, ki so sicer povsem zadovoljni s svojim življenjem, le da ne pretiravajo pri razkazovanju tega. Narobe je, da svoje življenje in občutke primerjajo s tem, kar vidijo na fotografijah s Facebooka.
Treba se je zavedati, da je resnica na socialnih omrežjih le delna in površinska. Negativne plati objavijo le redki.
Vendar pa ima zavist tudi dobro plat: privede lahko do tega, da se osredotočimo na lastno življenje in ugotovimo, da nam gre čisto v redu pa tudi, kaj si želimo spremeniti. Zavist sicer velja za nekaj moralno in družbeno nesprejemljivega, vendar pa gre za povsem normalen občutek. Nevarno postane, če nas privede do tega, da drugemu ne privoščimo sreče in se počutimo manjvredne.
Vprašati se morate: kako naj vem, kakšna zavist me preveva? Ali je dobra in koristna ali pa grem z njo predaleč? Pripravili smo vam nekaj primerov.
Zavist zaradi videza
Študije kažejo, da so ženske zavistne zaradi lepe postave, lepih las ali lepe kože drugih žensk.
Tveganje: da si ne bi priznali, da se počutimo manjvredne, začnemo pogosto lagati o lastnih občutjih in se delamo, da nam videz sploh ni pomemben. To privede do tega, da smo še manj atraktivni in se počutimo nemočne.
Priložnost: kdor ugotovi, da je zavisten, je motiviran k temu, da se znebi neprijetnih občutkov, tako da naredi nekoliko več za svoj zunanji videz. In tako se istočasno tudi uči, da se bolje sprejema. Kdor se dobro počuti v svoji koži, je že avtomatično videti bolj privlačen.
Zavist zaradi priljubljenosti
Obstajajo ljudje, ki jih imajo vsi radi. Vsi bi radi prijateljevali z njimi. Vabijo jih v svojo družbo in jih nadvse hvalijo. In takrat se človek zave, da sam ni tako priljubljen. In to boli.
Tveganje: bolj razmišljate o tem, v večji nevarnosti ste, da boste popolnoma precenili priljubljenost te osebe in sebe videli kot sivo miš. To bremeni dušo in na dolgi rok ni dobro za vaše zdravje.
Priložnost: socialna zavist lahko pomaga, da se bolje spoznate. Vprašajte se: si tudi jaz želim take priljubljenosti? Kaj sem pripravljena narediti za to? Gre res za priljubljenost ali si želim le več priznanja zase? Sem sploh človek, ki si želi toliko družbe? In če si tega ravno ne želite, se poskusite kaj naučiti od te 'priljubljene' osebe.
Zavist zaradi denarja in uspeha
Kaj naj naredimo, če vidimo, da si nekatere ženske lahko kupijo oblačil, kolikor si želijo, se vozijo v dragih avtomobilih ali pa so poklicno uspešne? Normalno je, da se v nas prikrade ljubosumje.
Kako ima lahko ona vse, vi pa komaj shajate? Jasno, ker ima več denarja. Toda zakaj je tako? Odgovor tiči v tem, da si pač vsi ljudje nismo enaki. Nekaterim se pač ponudi več priložnosti.
Tveganje: ta vrsta zavisti je lahko zelo nevarna. Lahko nas celo obide želja, da bi oseba, ki ji zavidamo, vse izgubila ali da bi se ji zgodilo nekaj slabega. Ali pa začnemo dvomiti, da denar in uspeh res prinašata srečo.
Priložnost: če ugotovimo, da našo zavist povzroča občutek nepravičnosti, lahko morda sami naredimo kak korak, da to spremenimo. In tako poskrbimo, da nikogar ne spravljamo v slabši položaj.
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"