Obstajajo ljudje, ki vedno radi povejo svoje mnenje – če jih kdo vpraša ali če jih ne. Čisto vseeno jim je. Pogosto prekoračijo meje in ob njih ima človek občutek, da mislijo, da je njihov pogled vedno tisti pravi.
So pa tudi ljudje, ki nikoli ne odprejo ust. Delajo se, kot da imajo velikansko spoštovanje do drugih ljudi, v resnici pa so le strahopetni.
Jasno je, da niti ena niti druga oblika nista idealni. Nejasno pa je, kdaj je dobro poseči vmes in kdaj ostati tiho. Postavlja se tudi vprašanje, kako naj bo videti to vmešavanje. Ali lahko kar jasno in glasno povemo, kaj si mislimo? Ali je bolj pametno narediti previden uvod?
Na različnih primerih bomo poskušali najti prave odgovore na ta vprašanja.
Otroci
Starši otroke podkupujejo s sladkarijami.
Gotovo ste že slišali za primere, ko starši sinu ali hčerki v zameno za to, da se denimo obleče, obljubijo čokoladico ali pa bombončke.
Namig: Seveda ni ravno najbolje, da otroka navajamo, da je nagrajen s hrano. Normalno je sicer, da starši v napetih situacijah na nepovabljene nasvete reagirajo občutljivo. Morda poskusite z nasvetom: "Ko sem bila jaz majhna, me je oče ...''
Otrok je čisto zmeden
Za vrati sosednjega stanovanja je pogosto slišati jok otroka, ki je tudi sicer videti vase zaprt in ne odgovarja na vprašanja in pozdrave sosedov.
Namig: Če sumite, da se dogajajo zlorabe, ste dolžni o tem obvestiti socialno službo. Še prej pa se je morda dobro pogovoriti tudi z drugimi sosedi in jih vprašati, ali tudi oni opažajo enako. Na mestu bi bil tudi pogovor s starši.
Služba
Nova gre šefu na živce
Šef novo sodelavko zasipa z delom, ji kar naprej nekaj očita in je na splošno nepravičen do nje.
Namig: Dovolj bo, če ji boste dali nekaj nasvetov, kako 'delati' s šefom, ki ga morda vi že dlje časa poznate. V hujših primerih lahko šefa morda opozorite na krivice, ki jih dela.
Gospa K. pogosto joče
Vsi vedo, da šef izvaja mobing nad gospo K. Sodelavke jo pogosto slišijo jokati na stranišču, pa tudi pri delu ni zbrana in pogosto dela napake.
Namig: Sodelavci morajo pokazati jasno solidarnost z gospo K. in tako šefu dati vedeti, da vidijo, kaj počne, in to obsoditi. Gospo K. je treba tudi spodbuditi, da poišče ustrezno pomoč!
V bližnji okolici
Samo še na hujšanje misli
Živcira vas, ko prijateljico opazujete, da že skorajda strada v želji, da bi bila vitka. Morda se ob tem sprašujete, ali ne bi bilo prav, da prijateljico pač sprejmete takšno, kot je.
Prijateljstvo ne pomeni, da morate lagati o posameznih vidikih. Prijateljstvo namreč pomeni, da si poveste tudi težke stvari. In sicer prijazno, brez obtoževanj in sodb. Prijateljici pokažite, da vas skrbi, in se pogovorite z njo.
Doma se samo še prepirajo
Doma vlada napeto vzdušje. Brat se prepira z očetom, oče z mamo in morda se vam tudi zaradi tega dejstva ne ljubi hoditi domov.
Takoj se pogovorite s svojo družino! Ne sicer tako, da boste napadli posamezne strani. Poskusite zbrati vse za isto mizo. Kot neke vrste posrednik lahko poskrbite, da pogovor ostane miren in da izpostavite to, kar vse tri povezuje.