Partnerski odnosi niso le med in mleko, temveč včasih postrežejo tudi z različnimi življenjskimi lekcijami.
Nekateri partnerji šele čez čas pokažejo svoj pravi obraz in namene, ki pa jih je včasih zaradi čustvene vpetosti v odnos, težko prepoznati.
Katere so značilnosti, po katerih lahko prepoznate spretnega manipulatorja?
Sramotenje
Igrivo draženje partnerja je ena stvar, toda, če vas partner pogosto ali celo vedno sramoti zaradi različnih vedenj, je to lahko znak, da vas skuša nadzorovati, pravi Jennifer Kelman, družinska terapevtka in strokovnjakinja za odnose. »Če vas dovolj sramoti, se boste morda poskušali spremeniti in prilagoditi, da bi ustrezali,« pojasnjuje Kelmanova. »To je nevarni pokazatelj manipulacije, saj lahko oseba, ki jo sramotijo, začne dvomiti o sebi in izgubi zaupanje v to, kar ve, da je o njej res.«
Primerjanje z drugimi
Stalna primerjava je prav tako velik opozorilni znak. Kelmanova pravi, da veliko manipulativnih partnerjev navzven primerja svojega partnerja z drugimi ljudmi, celo s svojim bivšim. »To pogosto počnejo zato, da bi vam dali občutek, da se ne morete meriti z njimi, ali da bi vas prisilili, da bi se bolj potrudili in jim dali nekaj, kar si želijo.«
Nenehni nadzor
Vsi želimo imeti občutek, da smo del partnerjevega življenja, kar lahko vključuje tudi vprašanja o njegovem dnevu. Vendar obstaja jasna razlika med tem in izkazovanjem nadzora,pravi doktorica Lisa Lawless, klinična psihoterapevtka in ustanoviteljica organizacije Holistic Wisdom. »Kadar mora vaš partner vedeti neverjetno veliko podrobnosti o tem, kam greste in s kom ste, ter se vznemiri, ker teh informacij nima, ali gre celo tako daleč, da vam pove, kaj smete ali ne smete početi, je to oblika manipulacije,« meni strokovnjakinja.
Vpletanje drugih ljudi v spore
Prepiri so prisotni tako rekoč v vsaki zvez, vendar lahko manipulativni partner poskuša z vpletanjem tretjih oseb v spor doseči, da se vsak prepir zdi kot vaša krivda. Vključevanje tretjih oseb v prepir pomaga, da s tem dokaže, da ima »prav« in s tem za podporo poskuša pridobiti prijatelje, družino ali celo povsem neodvisne tretje osebe.
Prelaganje odgovornosti
Čeprav nikomur ni lahko priznati napak, ki jih je naredil, morate biti previdni, če vaš partner vedno poskuša prevaliti krivdo na druge. Manipulatorji navadno ne želijo nikoli prevzeti odgovornosti za svoja dejanja oziroma za karkoli. Namesto, priznanja zmote, bo veliko manipulatorjev poskušalo upravičiti svoje vedenje in vas celo prepričati v svoje. Lažje je namreč lagati ali obtoževati, kot pa pogledati vase in prevzeti odgovornost.
Vir: bestlifeonline.com
Morda vas bo zanimalo tudi:
Modra soba: Kako se bolečine in čustvene travme izražajo skozi intimno komunikacijo?
Pogovoru lahko prisluhnete tukaj:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?