Razkritje ginekologa: TO je 9 razlogov, zakaj nekatere ženske nikakor ne doživljajo orgazmov

27. 9. 2023
Deli
Razkritje ginekologa: TO je 9 razlogov, zakaj nekatere ženske nikakor ne doživljajo orgazmov (foto: Profimedia)
Profimedia

Spolnost je lahko ena izmed najbolj radostnih užitkov med paroma. Mnogo žensk pa zaradi takšnih ali drugačnih razlogov ne zmore povsem uživati v spolnih odnosih.

Ginekolog Sachin Maiti, pravi, da ena izmed njegovih petih pacientk še nikoli ni doživela vrhunca pri spolnem odnosu. Ginekolog, ki ima sicer obilico izkušenj, saj je obravnaval že približno 50 000 žensk, pravi, da je težava lahko posledica različnih težav.  

Glede razlogov za nedoseganje ali težko doseganje orgazmov obelodanja: »Včasih lahko težave, ki se pojavljajo v različnih oblikah, kot so stres, tesnoba in travme iz preteklosti, ter celo družbena pričakovanja ustvarijo duševno blokado, ki preprečuje, da bi se popolnoma prepustili in uživali v intimnih trenutkih.«  

Duševne in čustvene blokade imajo lahko močen vpliv na spolne izkušnje žensk

Nekateri izmed razlogov, ki imajo lahko močen vpliv na spolno življenje žensk so čustvene in duševne blokade. »Travme, povezane s porodom, in medicinski posegi, kot sta histerektomija ali operacija medenice, lahko povzročijo spremenjene občutke in vplivajo tudi na žensko sposobnost doseganja orgazma.«

Ali vaš pes pogosto položi tačko na vas? Kaj vam želi povedati

Med njimi je tudi anorgazmija, ki je fizično stanje, pri katerem pride do zapoznelih, redkih ali odsotnih orgazmov. Po podatkih raziskav prizadene približno 4,6 odstotka žensk. V nadaljevanju Dr. Maiti razkriva še nekaj razlogov, zakaj se pojavljajo težave z doseganjem orgazmov.

Zakaj prihaja do težav z doseganjem orgazmov:

1. Fizični razlogi  

Na zmožnost doseganja orgazmov lahko vplivajo nekatera zdravstvena in hormonska neravnovesja ali zdravila. Med drugim so razlog stanja kot so: sladkorna bolezen, multipla skleroza ali hormonske motnje ali jemanje antidepresivov, ki lahko vplivajo na spolno življenje.  

2. Psihološki razlogi  

Sprostitev in popolno vključenost v spolne izkušnje, zaradi česar je težje doseči orgazem, predstavljajo tudi različne duševne stiske in težave kot sta tesnoba in depresija.  

3. Težave v odnosu

Komunikacijske težave, nerešeni konflikti, prav tako pa pomanjkanje čustvene intimnosti s partnerjem lahko privedejo do tega, da imajo vpliv, da se ženska med spolno aktivnostjo ne počuti dovolj povezano in udobno.  

4. Telesna samopodoba

Kar ovira polnost doživljanja seksualnih užitkov je tudi pozitivna telesna samopodoba. Če le te ni, lahko to privede do občutka negotovosti in ovira sposobnost doživljanja orgazmov.  

5. Pretekle travmatične izkušnje

Izkušnje kot so spolne zlorabe, napadi ali travme iz otroštva, lahko, če se ne razrešijo, trajno vplivajo na sposobnost zaupanja in občutka varnosti v intimnih trenutkih.  

6. Kulturni in verski vplivi

Tudi različna družbena ali kulturna prepričanja o spolnosti in užitku, ter vera lahko ustvarijo duševne ovire, ki ovirajo zmožnost doživljanja orgazma. 

7. Pomanjkanje znanja

Omejeno razumevanje lastnega telesa in spolne anatomije lahko otežuje raziskovanje in odkrivanje spolnih radosti s partnerjem.  

8. Ustvarjanje pritiska zaradi všečnosti partnerju

Če želi ženska pri seksualnih užitkih ugajati partnerju in na račun tega izvaja določeno igro in nastopa, da bi izpolnila pričakovanja, lahko nezavedno vpliva na zmožnost doseganja orgazmov, saj je preveč v glavi in premalo v občutkih telesa.  

9. Neustrezna stimulacija

Nezadostna ali neustrezna stimulacija erogenih con lahko oteži doseganje stopnje vzburjenosti, potrebne za orgazem. Ginekolog vse ženske, ki imajo težave z doseganjem orgazma poziva, naj se obrnejo na ustrezno pomoč in odkrito spregovorijo o svojih težavah.  

»Z vzpostavitvijo dialoga, ki bo premostil vrzel med medicinsko znanostjo in individualnimi izkušnjami, lahko zmanjšamo stigmo, povezano s težavami na področju spolnega zdravja. Spodbujam odprto komunikacijo z izvajalci zdravstvenih storitev, ki so specializirani za spolno zdravje, saj lahko ponudijo prilagojene smernice in rešitve,« še dodaja.   

Vir: thesun.co.uk

Morda vas bo zanimalo tudi:

Modra soba: Kako se bolečine in čustvene travme izražajo skozi intimno komunikacijo?

Pogovoru lahko prisluhnete tukaj:

Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"