Življenje je pot, ne cilj. Vsak od nas potuje po svoji poti življenja – eni hitreje, drugi počasneje, eni se veselijo vsak dan, drugi se jezijo in ne vidijo smisla, zakaj sploh hoditi po tej poti.
Načinov potovanja je toliko, kot je ljudi na svetu. Bistvo pa je, da je to pot, in ne cilj. Ko pridemo na cilj, se ta pot konča. Kako se bo pot končala, je odvisno od tega, kako smo jo prehodili.
Zato je dobro, da svoje življenje živimo vsak dan in vsak trenutek ter se potrudimo, da bo to polno, kakovostno in zdravo.
Če bomo živeli pošteno, z ljubeznijo do sebe in drugih ter z mirom v sebi, bomo na cilj prispeli srečni, izpopolnjeni in mirni. Če bomo vse svoje življenje tekali od ene obveznosti do druge, si kopičili le materialne dobrine, ob vsem tem pa pozabili nase in svoje bližnje, bomo na cilj prispeli izmučeni, naveličani in morda celo bolni.
Torej, naj ne bo naš namen, da čim hitreje prispemo na cilj, temveč da z veselim in suverenim korakom stopamo in se veselimo vsega novega, kar nas še čaka na poti.
V tem duhu naj bo tudi partnerstvo pot, in ne cilj.
Če bomo hiteli doseči cilj, torej partnerstvo, se lahko hitro zgodi, da se znajdemo z napačnim človekom v odnosu.
Ker se nam bo tako zelo mudilo v odnos, ne bomo imeli časa za spoznavanje partnerja – kdo je, kaj si želi v življenju in v partnerstvu, kakšen je njegov pogled na svet – kaj šele, da bi si dali čas, da se začutimo, ali je to res partner, s katerim si želimo preživeti svoje življenje.
Vse v življenju potrebuje svoj čas – tudi stvari srca potrebujejo svoj čas, da dozorijo. Zato je prav, da ko srečate osebo, ki vam je všeč, prestavite v nižjo prestavo in z zmerno hitrostjo, tako, ki obema ustreza, da ne izgubita sebe, potujta naprej in se spoznavajta. Ta del poti lahko prehodimo le enkrat in se nanjo ne moremo več vrniti, ko smo enkrat že v odnosu. To je namreč začetek partnerstva – obdobje, ko se postavljajo temelji odnosa. Če poskrbimo, da so ti zdravi in trdni, bo takšno tudi naše partnerstvo.
Partnerstvo je torej pot, na kateri spoznavamo samega sebe in drugega, kjer se prilagajamo drug drugemu in sklepamo kompromise, spreminjamo svoje navade in prepričanja, komuniciramo in se učimo ter se ob vsem tem zabavamo in veselimo skupne rasti.
Tinkara Filač, svetovalka za zdrave odnose
Preberite še:
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa