Preverite, katera so tista dejanja, ki so sicer povsem običajna, a v resnici odbijajo druge ljudi...
Prelamljanje majhnih obljub
Vsak dan drugim ljudem dajemo veliko "mikrooobljub".
- "Avto bom vrnil do 19. ure."
- "Dobiva se ob 13.00."
- "Preverim in sporočim."
Žal pa jih pogosto prelomimo, misleč, da so neškodljive. V resnici pa s prelamljanjem izgubljamo spoštovanje in zaupanje svojih bližnjih.
Nezmožnost sprejemanja šal na svoj račun
Kako sprejemate šale na svoj račun? Če se ob tem užalimo, lahko hitro odbijemo druge. To ne pomeni, da moramo tolerirati žaljenje ali nespoštovanje, vseeno pa je dobro, da se ob nedolžnih šalah zmoremo nasmejati ali jih vsaj sprejeti.
Vzvišenost
Nekateri ljudje so vidno vzvišeni, spet drugi pa se obnašajo vzvišeno nekoliko prekrito. Morda iščemo napake pri vseh ljudeh ali se obnašamo kot, da smo pametnejši od drugih. Tudi prikrito vzvišenost drugi začutijo in takim ljudem se izogibajo.
Izkoriščanje lastne moči
Morda ste se (ali se boste) kdaj znašli v položaju, ko boste nekomu nadrejeni. Pomembno je, da takrat ne izkoriščate svoje moči. Ni etično, če bi recimo nadrejeni od svojega zaposlenega zahteval osebne usluge. Ne samo, da je izkoriščanje moči v številnih situacijah protizakonito, s tem tudi odbijamo ljudi.
Nasveti, za katere nas noben ni vprašal
Tudi, če je namen dober in če želimo samo pomagati, lahko s tem, ko nekomu dajemo nasvete delujemo vzvišeni. Osebi lahko sporočamo, da smo pametnejši in da bi se s težavami spopadali bolje. Zaradi tega je dobro, da dajemo nasvete samo takrat, ko jih oseba dejansko želi.
Nenehna uporaba telefona
Ali veste, kako zelo moteče se je pogovarjati z nekom, ki med pogovorom uporablja telefon? S tem lahko odbijamo ljudi. Tudi, če imate samo telefon na mizi, je lahko moteče, saj mu nevede posvečate pozornost. Med pogovori, sestanki in druženji naj bo telefon pospravljen v žepu, svojo pozornost pa posvetite ljudem okoli nas.
"Boljše" zgodbe
Se vam je kdaj zgodilo, da je nekdo pripovedoval zgodbo, vi pa ste ga prekinili in povedali "boljšo" zgodbo? Morda je nekdo rekel: "Videl sem nesrečo, zgodilo se je..." vi pa ste odvrnili "To ni še nič! Jaz sem prejšnji teden videl še večjo nesrečo!" S tem skušate ukrasti pozornost drugi osebi, kar je lahko moteče. Če imate dobro zgodbo, jo prihranite za kasneje in ne jemljite pozornosti drugim.
Vir: yourtango.com
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem