Z odraščanjem se vse bolj zavedamo, kako težko je včasih igrati vlogo v filmu, ki mu pravimo življenje. Kajti življenje je polno presenečenj in preobratov. Se morda prepoznate v spodnji zgodbi?
Na enem izmed srbskih forumov smo zasledili zgodbo, v kateri se bo lahko prepoznalo predvsem veliko žensk med 45. in 50. letom.
Marinina osebna zgodba
Ko je Marina izvedela, da je noseča, je bila presrečna, novica je seveda razveselila tudi moža in stare starše. Stara je bila 40 let. In ko je marca z dojenčkom v naročju zapustila porodnišnico, jo je pričakala vsa družina.
Toda že maja se je Marinino življenje postavilo na glavo. Njeni mami se je nenadoma poslabšalo zdravje. Diagnoza: krvni strdki globoko v žilah in posledično močno oteženo gibanje. Zdravniki pa so le skomignili z rameni in ji pojasnili, da lahko od zdaj naprej le še čakajo.
Leto dni kasneje se je Marinin oče, utrujen in naveličan ženinih solz in depresije, preselil na podeželje.
Marina se je v tistem trenutku znašla med dvema ognjema.
Doma je njeno pozornost in skrb potrebovala hčerka, na drugi strani mesta pa to isto njeni starši.
Mamo je obiskovala vsak drugi dan, ji pomagala in jo bodrila, nagovarjala na sprehod. Očeta je obiskovala konec tedna, mu prinašala hrano, časopise, kuhala in se na vso moč trudila najti veliko razumevanja.
"Ves čas sem bila z nekom, saj sem se počutila, da vsem dolgujem," je med drugim še zapisala Marina.
Od takrat je minilo nekaj let – a nič se ni spremenilo. Njena mama še vedno čaka, oče se je ustalil na podeželju in hčerka hodi v vrtec.
Marina se je po porodniškem dopustu odločila pustiti službo, da bi imela več časa za vse.
Preverite tudi: Internet je zgrožen nad strogimi pravili tega para – bi se vi strinjali z njimi?
Strokovnjaki ženskam, kot je Marina, pravijo 'sendvič generacija'.
Kdo so 'sendvič generacija'?
Gre za posameznike, ki so razpeti med starajočimi starši in otroki.
Veliko žensk se sooča s tem izzivom – hkrati skrbijo za otroke in starše, pogosto zagotavljajo čustveno in finančno podporo in tudi če najdejo rešitev, ki bi njihovo situacijo morda olajšala, jih vedno spremlja občutek krivde, obremenjenost in pomanjkanje skrbi zase.
Kaj storiti v takšni situaciji?
Prvi korak je uskladitev prioritet. Preživljanje kakovostnega časa z družinskimi člani je nekaj čudovitega, vendar je pomembna tudi skrb zase, za svoje zdravje in srečo. Namreč, če bo ogroženo vaše zdravje, tudi drugim ne boste mogli pomagati.
Ne žrtvujte se, temveč se organizirajte in naredite toliko, kolikor vam čas, druge obveznosti in življenje dopuščajo.
Prav tako je pomembno, da sprejmete pomoč in podporo. Če lahko, uredite (zdravstveno) nego na domu, vpišite otroka v vrtec in dovolite, da se enakopravno vključi tudi partner.
In tretji korak: ko potrebujete premor, si ga vzemite! Bodite predani, vendar ne žrtev. Življenja ne morete ustaviti, vendar si lahko in morate vzeti odmor, ko tega potrebujete.
Preberite še:
Iskrena izpoved para: "Spolnih odnosov nisva imela že 14 let!" – Lahko taka zveza obstane?
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?