Se v razmerju obnašate kot starš in ne kot partner? Preverite znake, da je temu res tako

3. 3. 2023
Deli
Se v razmerju obnašate kot starš in ne kot partner? Preverite znake, da je temu res tako (foto: Profimedia)
Profimedia

Včasih eden od partnerjev prevzame vlogo starša in za partnerja skrbi kot za otroka. Se to dogaja vam? Poglejte, ali niste več samo partner, pač pa tudi eden od staršev. 

Zveza bi morala biti enakopravna, tako za moškega kot žensko. Oba bi morala imeti zadolžitve, vlagati trud in svoj čas, si zaupati, se spoštovati ... A vemo, da so odnosi tudi zapleteni, zato moramo ves čas loviti ravnotežje. 

Ugotovili boste (ali pa ste že), da je precej tanka meja med tem, ali skrbite za otroka ali za partnerja. Nekateri partnerji se prelevijo v starše v svoji partnerski zvezi. Ste eden od njih? 

Potem se boste prepoznali v spodnjih znakih: 

Pri prepirih ne iščeta rešitev

Kakšni so bili vaši prepiri s starši, ko ste bili še otrok? Ste trmasto vztrajali pri svojem in zahtevali, da se naredi tako, kot želite, ali pa ne boste iskali druge rešitve? 

Tedenski horoskop (27. 1. – 2. 2.): kdo mora sprejeti pomembno odločitev?

Če ste sedaj v odnosu vi edini, ki išče rešitev, partner pa trmasto vztraja pri svojem in noče sklepati kompromisov, sta kot starš in otrok. V vaju se bosta nabrala jeza in bes. Nič dobrega se ne bo zgodilo, ko privreta na vrh. Ker sta enakovredna, bi morala poslušati mnenje drug drugega in se usmeriti k rešitvi. 

Pospravljate za partnerjem

Niti ni priporočljivo niti produktivno, da hodite za partnerjem in pospravljate njegova oblačila, čistite kuhinjo, ko si pripravi obrok, pospravite kopalnico, potem ko se prha ... Česa ga boste s tem naučili? Verjetno tega, da lahko še naprej živi tako, ker boste tako ali tako vi poskrbeli za red in čistočo. 

Gospodinjska opravila si razdelita enakomerno in pospravljajta za seboj. Nihče od vaju ni otrok, ki tega ne bi zmogel. 

Opravičevanje slabega vedenja

Starševska zaščita včasih seže tako daleč, da pri otrocih opravičujemo tudi slabo vedenje. "To je naredil, ker so mu tako rekli, ga v to prisilili ...". Ali kaj podobnega. Ali vi počnete enako? 

Seveda je normalno, da želite partnerja videti in prikazati v najboljši luči. Prav je, da ste na njegovi strani, saj sta ekipa. A vse ima svoje meje. Kako pogosto morate iskati izgovore za njegovo vedenje? Ga opravičevati in pojasnjevati, zakaj je nekaj naredil tako, kot je? 

To se mora končati, saj ni otrok, ki ga morate ščititi. Vajin odnos za to ne bo nič boljši. Oba morata sama prevzemati posledice za svoja dejanja. 

Popoln nadzor

Ali nadzorujete vse vidike odnosa? Od tega, kako partner kaj naredi, do tega, kako se obleče za kakšen dogodek, kakšno službo išče, kako naredi svoj urnik ... Ste partner ali starš najstnika, ki mu ne gre zaupati? Sliši se, kot da imate opraviti s pubertetnikom, ki vas je že večkrat razočaral. 

Če partnerju ne morete zaupati, se bodo hitro pojavile težave. Drug drugemu morata pustiti, da sprejmeta nekatere odločitve vsak zase. Morata si zaupati, da bo vse narejeno tako, kot sta dogovorjena, brez preverjanja. Drugače imata težave z zaupanjem - takšno razmerje ne bo trajalo. 

Nenehno pritoževanje

Nihče ne mara osebe, ki se vedno samo pritožuje, niti vaš partner ne. Zato vas ne bo poslušal večno. Če se pritožujete zato, da bi končno imeli njegovo pozornost in ga že desetič opozorili na nekaj, kar dela narobe ali vas moti, ste izbrali napačen pristop. 

Med vama bi moral potekati konstruktiven pogovor, s katerim bosta dosegla spremembo, ki si jo želita. 

Vir: Zadovoljna.hr

Preverite še podkast s kineziologinjo Nino Strojnik: "Telo je navajeno, da se giba, telo se mora gibati"