Ste v zdravem ali toksičnem razmerju? TAKO ju lahko ločite

6. 4. 2023
Deli
Ste v zdravem ali toksičnem razmerju? TAKO ju lahko ločite (foto: profimedia)
profimedia

Čeprav bi morda mislili, da je slabo razmerje enostavno prepoznati, temu ni vedno tako. Obstaja sicer nekaj očitnih namigov, da razmerje ni zdravo, če je na primer v njem prisotna kakršnakoli zloraba. Vendar pa je pogostokrat tudi veliko subtilnih znakov, ki kažejo na nezdrav odnos.   

Tukaj je nekaj ključnih stvari, ki vam bodo pomagale ugotoviti, ali ste v zdravem razmerju ali ne. 

Bistvene razlike med zdravim in toksičnim razmerjem:

Podpora v partnerskem odnosu

Pri resnični ljubezni si obe strani želita najboljše drug za drugega, se podpirata pri svojih ciljih in ambicijah ter sta si v medsebojno pomoč. V toksični zvezi je v ospredju predvsem egoizem. Nihče se v odnosu ne izboljšuje, temveč na nek način zgolj izkorišča.

Svoboda

V zdravem razmerju partnerja drug drugemu dopuščata svobodo in lastne interese, saj se zavedata, da je h kakovosti odnosa botrujejo tudi ločeni interesi in odnosi z raznovrstnimi prijatelji zunaj romantičnih razmerij. V toksičnem razmerju je večkrat prisotna soodvisnost, ki upočasnjuje vsak posameznikov napredek in neprestana kontrola.  

Zaupanje

V zdravih odnosih so temelji odnosa zaupanje, stabilnost in varnost. V nezdravih razmerjih se običajno spopadate z osnovno stopnjo tesnobe, saj nikoli ne veste, ali se bo partner pojavil, bodisi čustveno, bodisi fizično in nikoli mu ne morete zares zaupati.

Spoštovanje individualnosti

V resnični ljubezni ni težav pri sprejemanju partnerjeve individualnosti. Veste, kakšen je vaš ljubljeni in ni razloga, da bi to osebo spreminjali. V toksični ljubezni je prisotna obsedenost s poskusi spreminjanja partnerja v nekoga, s katerim bi raje bili, namesto da bi ga ljubili takšnega, kakršen je (ali obratno s partnerjeve strani).

Intimnost in seks

V zdravi zvezi je intimnost svobodna izbira, ki raste iz ljubezni in zaupanja ter skrbi in prijateljstva, ki ni povezana le s spolnimi odnosi, temveč z vsem, kar se dogaja pred spolnostjo in po njej. V toksični ljubezni je seks nekaj, zaradi česar se lahko večkrat počutite pod pritiskom, zaradi strahu, negotovosti in občutka, da se morate prilagoditi partnerjevim spolnim željam.

Komunikacija

V zdravem razmerju komunikacija teče tudi, ko je eden od vaju razburjen nad drugim. Nobeden od partnerjev zavestno ne želi drugemu povzročiti nepotrebne bolečine z ignoriranjem. V nezdravem razmerju je pogosto prisotno ignoriranje, »tiha maša« in podobna ravnanja.  

V zdravih razmerjih je večina pogovorov konstruktivnih, saj poskušate razumeti, pomagati ali izraziti naklonjenost svojemu partnerju. Tudi, ko se zgodijo prepiri, najdete rešitve. V toksični zvezi pa je stvar povsem drugačna, saj je zveza večkrat kot bojišče na katerem se zdi kot, da je v večini smisel odnosa zgolj to, da bo eden v »boju« premagal drugega. Toda ljubezen ni bojišče, temveč singerija dveh različnosti, ki se lahko medsebojno povežeta v eno.

"Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor." 👇

 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?