Ob določenih izjavah ljudi se včasih res vprašamo, ali to počnejo namenoma, in pa tudi, kako naj se s tem spopademo. Nekaj stavkov in fraz je prav nadležnih, da človek sploh ne ve, kako naj se odzove.
"Saj nisem tako mislila," pogosto zaslišimo, ko se na opazko nekoga odzovemo prizadeto. In včasih je res tako. Številni ljudje so namreč tako zaposleni sami s sabo, da sploh ne pomislijo na izgovorjeno.
Nekateri pa so zlobni namenoma in uživajo v tem, da prizadenejo druge ljudi. Včasih pa smo tudi sami nekoliko preobčutljivi in izgovorjeno vzamemo za slabo.
Predstavljamo nekaj primerov, kako se najbolje odzvati.
"Ne, jaz tega ne vem. Sem še premlada."
Kaj se skriva za tem: oseba, ki tako odgovori, bi rada svoje neznanje ali nepoznavanje skrila za svojo mladost. Lahko vam poskuša dopovedati, da ste že zelooo stari, ni pa nujno.
Pravilen odziv: smeh! Vedite, da se za stavkom ne skriva zloba, ampak negotovost. Odgovorite: "Ah, mladost! Ko si tako neveden."
"Kar malo si domišljava."
Kaj se skriva za tem: ni vam treba dolgo ugibati. Kdor to izreče – večinoma res sladkobno – bi vam rad nekaj očital. Verjetno pa ima težave predvsem sam s sabo. Ker je notranje negotov, da zato veliko na zunanji videz.
Pravilen odziv: čeprav opazka boli, se ne spuščajte na to raven. Na to taka oseba samo čaka. Boljše: zavijte z očmi in pojdite stran.
"Če nekaj res hočemo, najdemo čas."
Kaj se skriva za tem: s prijateljico se že celo večnost dogovarjata za kosilo, vendar imate res enostavno preveč dela. Verjetno vam bo z razočaranim glasom rekla, da lahko kar pozabita ... In da, če si nekaj želimo, za to tudi najdemo čas. Pozor: gre za čustveno izsiljevanje.
Pravilen odziv: takoj ji povejte, da želite najti čas, vendar brez pričakovanj. Recite: "To ni pošteno!"
"Te hlače ti pa res pašejo."
Kaj se skriva za tem: verjetno vam kar ne bo uspelo razumeti, da oseba misli resno. Ali naj to pomeni, da vam druge hlače ne pristajajo? Da se ne znate oblačiti? Morda želi sogovornica le izraziti svojo negotovost. Morda je le slabo formulirala kompliment.
Pravilen odziv: kompliment sprejmite z nasmeškom in se le zahvalite. Nič ne tuhtajte o ozadjih in slabih straneh.
"Bom raje kar tiho."
Kaj se skriva za tem: ljudje tako pokažejo, da so reve in si ne upajo povedati svojih argumentov. Običajno gre za neprestano nezadovoljne ljudi, ki poleg tega še menijo, da se brez njih ne more zgoditi nič.
Pravilen odziv: odgovorite le z okej, se obrnite in odidite stran. Nikomur se vam ni treba opravičevati za svoja dejanja in svoje življenje. Pogovor bi verjetno prinesel le eno: slabo voljo.
"Kaj, ne poznaš ga? Pa saj je vendar zelo znan!"
Kaj se skriva za tem: stavek se običajno izgovori, če je sogovornik nad nečim zelo navdušen, mi pa ne delimo istega mnenja. Pogost pa je tudi pri ljudeh, ki se imajo za nekaj več.
Pravilen odziv: najbolje je reči. "Kaj naj to pomeni?" Že po odgovoru boste ugotovili, ali je nekdo aroganten. Potem lahko rečete: "Nismo vsi taki geniji."
"Kako slastna je lahko tako preprosta jed ..."
Kaj se skriva za tem: taki ljudje bi radi dokazali, da sami živijo na zelo visokem nivoju in da se prehranjujejo le s hrano, ki naj bi veljala za kulinarično mojstrovino. Ne slutijo pa, da se za njihovimi opazkami skriva ozkosrčnost.
Pravilen odziv: pravi prijateljici morate povedati, kako na vas vplivajo take opazke. Lahko obrnete na smeh in rečete: "Ja, sva si rekla, da vidva tako ali tako vsak dan jesta kaviar."
"Ah, to ni nič."
Kaj se skriva za tem: nekoga pohvalimo za kosilo, za uspeh pri izgubi telesne teže, za lepo opremljen dom – in dobimo nazaj nekaj takega. Brrr!
Pravilen odziv: stop! Ne razmišljajte naprej! Takšen strupen komentar nima nič opraviti z vami! Raje pripomnite: "Sem pa vesela zate, da si našla čas za to."
Preberite še: Kaj moške najbolj moti na ženskah?