Zadnje čase malce bolj raziskujem, kaj pomeni biti inteligenten.
Sploh ko se pogovarjam z najstniki in imam z njimi tako neverjetno zanimive pogovore, da ne morem mimo dejstva, da številni odstopajo iz šablonsko omejenih percepcij. Pa sem si šla poiskat nekaj razlag.
Oče mi je že v rosnih pubertetniških letih, ko me je vzgajal bolj po moško, dejal, da je po njegovem mnenju inteligenca to, da se posameznik čim hitreje znajde v zanj novi situaciji tako, da najde zase ustrezno rešitev. Zanimiva trditev kajne? Tukaj ni govora o različnih merjenih inteligenčnih količnikih, ki se opredelijo iz rešenih nalog, ki naj bi definirale, koliko je nekdo pameten, po domače rečeno.
Spotoma sem v teh dneh naletela na Gardnerjev opis devetih različnih vrst inteligentnosti. Razvojni psiholog Howard Gardner jih je teoretično kategoriziral v svoji knjigi iz leta 1983 in je podlaga za nadaljnje raziskovanje kognitivnih sposobnosti. Gardner trdi, da ni enovite poti, kako meriti inteligentnost, in da so človeški možgani povezani tako, da omogočajo širok nabor kognitivnih sposobnosti ter da se inteligentnost ne omeji zgolj na logično matematično področje. Gardner pravi, da je lahko nekdo zelo šibek pri matematiki, a je izjemen pri glasbi.
Tole je torej devet vrst inteligentnosti.
1. Naturalistična
Posameznik s to vrste inteligence pozna in razume naravo ter živa bitja. Razlikuje živali, rastline, konfiguracijo površine, formacije oblakov in drugo, kar je vse v preteklosti omogočalo človeku, da je v naravi in divjini preživel.
2. Glasbena
Posameznik ima sposobnost prepoznati ton, ritem, vokalne različnosti in intonacijo, zato ljudje s to vrsto inteligentnosti pišejo, izvajajo in razmišljajo na glasbeni način.
3. Logično matematična inteligentnost
Posamezniki imajo zmožnost hitrega računanja in izvajanja različnih matematičnih operacij, oblikujejo hipoteze in iščejo dokaze zanje. Zlahka prepoznajo odnosnosti in vzorce, uporabljajo abstraktno mišljenje, pritegnejo jih raziskovanja, eksperimenti, logične uganke in aritmetični problemi.
4. Eksistencialna inteligentnost
Nagnjeni so h globljim razmišljanjem glede obstoja, življenja, smrti. So občutljivi in tej vrsti inteligentnosti bi lahko rekli tudi duhovna ali moralna inteligenca.
5. Medosebnostna inteligentnost
Nekateri imajo zmožnost, da se dobro razumejo z drugimi ljudmi. Svojo tovrstno inteligentnost uporabljajo tako, da zmorejo dobro razumeti in komunicirati z drugimi, tudi prek verbalne in neverbalne komunikacije, zmorejo zaznati temperament in trenutno razpoloženje sočloveka.
6. Telesna inteligentnost
Imajo odlično telesno koordinacijo, so gibalno spretni in videti je, da se pri telesnem premikanju popolnoma nič ne naprezajo.
7. Jezikovna
Posameznik ima sposobnost razmišljanja v besedah in jih uporabi tako, da jih drugi razumejo.
8. Inteligentnost znotraj sebe
Rzumejo sebe, svoje misli in lastna čustvena stanja ter to lahko uporabijo v svojem življenju tako, da načrtujejo svoje delovanje vnaprej.
9. Prostorska
Sposobnost, da posameznik pojmuje stvari v treh dimenzijah. Predvsem je tu v ospredju visoka ustvarjalnost, dinamična in močna vizualizacija ter grafične sposobnosti.Ste se prepoznali v kateri od opisanih kategorij? Seveda smo vsi malce mešani med nekaterimi opisi in to nam daje unikatno razlikovanje. Malce raziščite svoje sposobnosti in presenečeni boste.
Avtorica prispevka je univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja in diplomirana socialna delavka Melita Kuhar, Svetovalnica, www.svetovalnica.si, dosegljiva na tel.št. 031 666 168. Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali jo povprašali za nasvet, pišite na: info@svetovalnica.si.