Namesto, da vprašate "kako si", sogovorniku raje postavite TO vprašanje: vsakič boste začeli dober pogovor

19. 11. 2024
Deli
Namesto, da vprašate "kako si", sogovorniku raje postavite TO vprašanje: vsakič boste začeli dober pogovor (foto: Instagram @jess.ves (Posnetek zaslona))
Instagram @jess.ves (Posnetek zaslona)

Ovrzite to klišejsko frazo in postanite mojster komunikacije.

V angleško govorečih državah izraz "How are you?" predstavlja nekakšno vrsto pozdrava, na katerega se ne pričakuje odgovora. Pri nas pa pogosto nanj redno odgovarjamo z "Dobro". Večina nas niti ne pričakuje drugega odgovora.

Ne spreglejte: 

Če pa izvedete nekakšen eksperiment in iskreno odgovorite, ko vam ni dobro, ter poveste, katere težave vas dejansko mučijo, boste na drugi strani verjetno naleteli na zmeden, presenečen pogled, saj oseba pogosto niti ne ve, kaj naj odgovori, razen morda "Vse bo v redu, počakaj malo" in podobno.

Tak pogovor ne koristi nobeni strani, vprašanje pa zastavljamo v večini primerov zgolj iz vljudnosti.

Namesto, da vprašate "kako si", sogovorniku raje postavite TO vprašanje: vsakič boste začeli dober pogovor
Shutterstock

Vprašanje "Kako si?" velja za najbolj neuporabno kombinacijo besed v svetu komunikacije. Oseba, ki sprašuje, v resnici ne želi poznati odgovora, oseba, ki odgovarja, pa ne pove resnice. Nobena stran nima od tega koristi.

Znanstveniki dokazali, da nikogar ne zanima, kako si

Vendar pa so raziskovalci s Harvarda, ki so izvedli raziskavo o komunikaciji, objavljeno v reviji Journal of Personality and Social Psychology, ugotovili, da je ključ za pridobivanje največ iz kratkega pogovora preprosto postavljanje dodatnih vprašanj drugi osebi. V nizu eksperimentov so raziskovalci analizirali več kot 300 spletnih pogovorov in ugotovili, da so bili tisti, ki so postavljali pomembnejša vprašanja, drugi osebi bolj všeč, poleg tega pa so lahko izvedeli tudi kaj novega o svojem sogovorniku.

Ko namreč nekdo postavi vprašanje in izrazi globlje zanimanje, ga sogovornik dojema kot osebo z več empatije, medosebno lastnostjo, ki vključuje poslušanje, razumevanje, potrjevanje in skrb za drugo osebo.

Eno od takšnih vprašanj, ki ga lahko zastavite, je: "Kaj zanimivega se vam je zgodilo v zadnjem času?"

S tem drugi strani omogočite, da se ozre na dogodke iz svoje nedavne preteklosti, jo spodbudite k razmišljanju in analiziranju, hkrati pa ji ponudite priložnost, da se osebno prepriča, da je, kljub vsemu, njeno življenje zanimivo. Kolikor koli se morda zdi nasprotno, vsak od nas je v preteklem tednu doživel nekaj, kar je vredno omembe.

Poleg tega vas bo ta oseba dojemala kot nekoga, ki mu je resnično mar za druge, ki ga iskreno zanimajo bolj pomembne stvari kot zgolj fraze, morda pa vas bo prav ta reakcija spodbudila, da to vprašanje pogosteje vključite v svoje vsakdanje življenje.

Vir: zadovoljna.hr

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del