Čeprav bo situacija stresna, ohranite mirnost in spoštovanje do sebe in partnerja.
1. IZOGNITE SE OBTOŽBAM IN KRITIKAM
Namesto tega se osredotočite na to, kako se počutite.
Da boste spoštljivi in sočutni, se izogibajte grobi komunikaciji. Ne obtožujte, ne prelagajte krivde, ne kritizirajte. Povejte raje, kako se počutite in zakaj ste zaskrbljeni glede odnosa. Delajte s partnerjem tako, kot bi vi hoteli, da on dela z vami.
To bo precej težko, saj boste prizadeti in žalostni. Vendar je to že ena od lekcij, česa v naslednjem odnosu ne želite in kaj bi naredili drugače.
Ne podajajte torej kritik, kot je: "Ni ti mar zame in vedno si preveč zaposlen/a, da bi se ukvarjal/a z mano."
Recite raje tako: "Čutim, da nisem cenjen/a v tem odnosu in me ne poslušaš. Razumem, da je tvoj urnik natrpan in čutim, da nisva na isti točki, ko gre za najine potrebe - očitno vsak od naju trenutno potrebuje nekaj drugega."
S tem, ko boste dali uvid v to, zakaj tako čutite in zakaj sprejemate to odločitev, se bo oseba počutila manj napadeno in ne bo imela takšne potrebe po agresivni obrambi.
2. SPREJMITE PARTNERJEVO REALNOST (TUDI ČE SE NE STRINJATE)
Partnerju morate dati prostor in čas, da premisli, postavlja vprašanja in izrazi svoje mnenje med pogovorom. Aktivno poslušajte in odgovorite na zastavljena vprašanja. Dajte vedeti, da so njegova/njena čustva pomembna, vendar ne bodo spremenila vaše odločitve.
Lahko rečete nekaj podobnega: "Vem, da si jezen/jezna, zmeden/a in prizadet/a in imaš pravico, da čutiš tako. Upam, da boš čez čas uvidel/a, da je to najboljša odločitev za oba in da najdeš partnerja, ki si ga zares zaslužiš."
Po pogovoru si dajte dovolj časa za celjenje ran, analiziranje in podoživljanje občutkov. Žalujte po svoje, tu ni določenega roka, koliko časa bi moralo trajati.