Amélie Reymond: Švicarka, ki je zbrala največ zmag

9. 3. 2017 | Vir: Jana
Deli

Alpska smučarka Lindsey Vonn je pred kratkim tudi javno razkrila, kaj jo žene, da se po vseh težkih poškodbah vedno znova vrača v svetovni pokal. Želi si namreč preseči rekord, ki ga s 86 zmagami v rokah drži legendarni Ingemar Stenmark. Toda pri vsem skupaj se dobro zaveda, da enega rekorda ne bo nikoli presegla ...

Debate o tem, kdo je najboljši in najuspešnejši športnik vseh časov, so pravzaprav večne. V primeru smučanja so zagovorniki modernega športa prepričani, da v časih Stenmarka (in našega Križaja) konkurenca ni bila tako izenačena kot dandanes. Njihovi nasprotniki pa jim ugovarjajo, da je imel sloviti Šved zaradi manjšega števila tekem pri nizanju zmag bistveno težje delo ... Kakorkoli že. Stenmarkov rekord, ki se je še pred nekaj leti zdel nedosegljiv, je po zaslugi izjemno motivirane Američanke zdaj ogrožen.

122 zmag v svetovnem pokalu

Ljubitelji statistike pa v svojem žaru pogosto prezrejo, da po številu zmag, če imamo v mislih tekmovanja na smučeh, ena smučarka močno izstopa.

In ni ji ime Lindsey, temveč Amélie Reymond!

Gre za tekmovalko, ki nastopa v najstarejši, pravzaprav v prvinski panogi na smučeh, v telemarku. Čeprav se je smučanje pravzaprav začelo 's prosto peto', ki je značilnost telemarka, pa je ta disciplina v tekmovalnem pogledu svoj razcvet doživela pozneje kot precej bolj razširjeno alpsko smučanje. Pod okrilje zveze FIS pa je prišla 'šele' leta 1995.

Niso jima dovolili prečkati meje, zato sta drugim blokirala vstop v Slovenijo

Tudi danes so atraktivne tekme, ki na eni progi združujejo veleslalomsko vijuganje med vratci, skok in smučarski tek v senci preizkušenj alpincev. Toda telemark v zadnjih letih močno napreduje.

Švicarka Amélie Reymond, ki je prva dama te discipline, pa o svojih dosežkih vedno govori z veliko skromnostjo. V času našega pogovora je imela 29-letna Švicarka v svoji bilanci nanizanih že neverjetnih 122 zmag v svetovnem pokalu. Nobena smučarka oziroma smučar se ne more pohvaliti s takšno številko. Še najbolj se je tej statistiki približala Marit Bjoergen. Norvežanka je na tekaških smučeh zmagala 105-krat.

Amélie pa ni ljubiteljica statistike: »S tovrstnimi tabelami se ne ukvarjam in ne razmišljam o njih. Mislim, da gre za številke, ki so veliko bolj pri srcu novinarjem. Seveda pa moramo upoštevati še nekaj. V alpskem smučanju je konkurenca precej hujša.«

A v svetovnem pokalu, ne glede na šport, nikoli ni lahko zmagati. Smučarka, rojena v Baslu, ki je odraščala v Sionu, pa v panogi, kjer so za zdaj denarne nagrade še zelo skromne, tekmuje predvsem zato, ker v svojem športu neizmerno uživa. Pravzaprav ne le na smučeh: »Moje življenje je močno povezano z aktivnim preživljanjem prostega časa. Poleti, ko ni sezone, veliko časa preživim v telovadnici, saj tekmujem tudi v orodni gimnastiki. Zelo rada pa imam tudi plezanje. Pogosto se odpravim v gore. Velikokrat na gorskem kolesu. Včasih tekmujem v triatlonu, rada pa imam še badminton ... Šport je v bistvu ključen del mojega življenja, tako da mi za druge hobije ne preostane veliko časa.«

Slovenija je čudovita dežela

Amélie je v mladosti najraje spremljala gimnastiko, ki je še danes njena velika ljubezen. Ker so pri telemarku zelo pomembni elementi moč, vzdržljivost ter odlična koordinacija, 29-letni Švicarki verjetno prav tovrstni treningi dajejo pomembno prednost pred tekmicami. Sicer pa je dobitnica desetih zlatih medalj na svetovnih prvenstvih športni navdih črpala predvsem pri svojih dveh rojakih, ki sta dala velik pečat alpskemu smučanju. To sta Didier Cuche in Sonja Nef. V Švici so zimski športi tudi sicer zelo priljubljeni. Pomoč države pa je, kot pravi Amélie Reymond, vendarle precej omejena: »Pri nas so posamezni športniki vključeni v vojsko in policijo. Zaposleni so predvsem v enotah, ki varujejo meje. Toda tovrstnih mest je na voljo zelo malo. Sama se nisem odločila za to pot, temveč za študij v Zürichu. Študirala sem biomehaniko.«

Z naskokom najuspešnejša tekmovalka v svoji disciplini, ki živi v eni izmed najbogatejših držav na svetu, ob tekmovanjih in treningih tako gradi svojo poklicno kariero tudi zunaj profesionalnega športa. V vlogi tekmovalke pa je že pogosto obiskala Slovenijo. Nazadnje letos, ko je bila nepremagljiva na Krvavcu: »V prostem času zunaj tekmovalne sezone žal nimam veliko časa za potovanja. Toda v Slovenijo sem prišla že dvakrat tudi v vlogi turistke. Prišli smo skupaj z družino, z avtodomom. Med drugim smo obiskali Maribor, Bled in Kranjsko Goro. Slovenija je zelo lepa dežela s čudovitim narodnim parkom. Tukaj sem preživela zelo lepe počitnice.«

Besedilo: Boštjan Belčič. Fotografije: Boštjan Belčič, Didier Panchard In Arhiv Amélie Reymond.

Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"