Balinanje na travi smo si v Sloveniji izmislili na novo. Na travi se balina z lesenimi kroglami, načeloma z ovalnimi kroglami, ker so zunaj popolnoma ravni tereni in s popolno travo.
V Sloveniji nimamo takega igrišča, ker pri nas ni možno vzdrževati takšne trave. Tako balinajo kar na travniku, ki ni povsem raven, vseeno pa balinajo z lesenimi kroglami, ki so okrogle.
Krogle
Za izdelavo krogel za balinanje na travi potrebujejo tri leta. Delajo jih iz črnega gabra, ki je najtežji les v Sloveniji. Ta se suši leto, dve, potem ga razrežejo na koščke, lepijo … in namakajo dva meseca v olju.
Fani
Če igralec izgubi s 13 proti 0, je zanj to velika sramota. Gre za zgodbo iz leta 1920, ko je v neki francoski gostilni bila navada, da mu je natakarica, če je kdo izgubil s 13 proti 0, v tolažbo dala poljubček.
Ko je izgubil župan, ki je bil sprt z natakarico, je ta stopila na stol in mu pokazala golo zadnjico.
Iznajdljivi župan jo je poljubil na zadnjico, danes pa velja, da morajo tisti, ki izgubijo, na zadnjico poljubiti Fani, kip ženske z golo zadnjico. Poljub se imenuje poljub Fani.
Tudi v klubu Petek – klubu balinarjev na travi imajo kip Fani.
Marjan Dobrnik, predsednik balinanja na travi
“Pravzaprav smo si balinanje na travi, kot ga izvajamo v Sloveniji, izmislili na novo. V Sloveniji se balinanje na travi niti ni uveljavilo zaradi 'nepopolnih' travnikov, ker je rezultat celotne igre skorajda naključen. Klub Petek - klub balinarjev na travi, ker se običajno dobivamo ob petkih, smo ustanovili leta 2002. Pri tem balinanju mi je všeč, ker si v naravi in narediš v eni uri tudi po štiri kilometre, pa tega sploh ne opaziš, temveč se vmes zabavaš, ker nimamo resnih pravil. Letno imamo nekaj turnirjev. Pravila so v osnovi ista kot pri drugih balinarjih. Igra se do 13, najbližja krogla ali več krogel dobi točko.”
Več informacij pri Marjanu Dobrniku, tel. št. 051 361 315.
Napisala: Suzana Golubov, foto: Goran Antley
Novo na Metroplay: "Za vadbo ni nikoli prepozno." | Meliora Life Studio