Borilne veščine: Mečevanje in sabljanje

13. 3. 2007
Deli

Uporaba sablje oz. meča sega daleč v zgodovino. Danes se mečevanja spominjamo samo iz junaških zgodb, filmov in pravljic. Nekoč pa je služilo preživetju, visoki družbi za zabavo, pozneje modi, nadaljevanju tradicije in na koncu športu.

Sabljanje se je razvijalo v španskih, italijanskih in francoskih šolah. Na slovenskem ga zasledimo v 19. stoletju. Leta 1896 ga vključijo na olimpijske igre in je eden od štirih športov, ki so bili na vseh olimpijskih igrah.

Maestro slovenskega sabljanja je Rudolf Cvetko, inštruktor sabljanja na Dunaju. Leta 1912 je na OI v Stockholmu osvojil srebro. Tekmuje se v moškem floretu in sablji.

Pri sabljanju je pomembna natančnost gibanja, gibanja celega telesa, prav tako pa tudi hitrost in koordinacija. Kot pri vseh borilnih veščinah mora biti sabljač zelo zbran in pozoren na delo in gibanje nasprotnika.

Več o zgodovini mečevanja, kako se je meč kot orožje razvijal in kakšne vrste mečev poznamo, si lahko prebereš na www. fencing.si.

Mečevanje je evropska borilna disciplina, ki je popolnoma nasprotna sabljanju. Pri mečevanju danes uporabljamo palico namesto meča. Zaradi masivnosti palice (200 g) so udarci polkrožni ali krožni in so nasprotni ravnim linijam in vbodom lahke sablje.

Poznamo šest osnovnih tehnik udarcev (sekanje), ki se izvajajo z levega in desnega garda. Vsak udarec se začne za osjo hrbtenice (predhodna priprava) in se konča s popolnim iztegom. Pri tem so določena območja, kjer so udarci dovoljeni: glava, telo, pas in noga pod kolenom. (Glej galerijo! )

Vsi udarci, ki se izvajajo, so kontrolirani na dotik. To pomeni, da se palica pred dotikom nasprotnikovega telesa zaustavi.

Vadba mečevanja krepi mišice celotnega telesa – zlasti stegen in zadnjice, povečuje gibljivost, razvija ravnotežje, sprošča stres, ohranja vitalnost.

Oprema

.

Predpisana oprema na tekmah je obleka iz prešitega blaga, narejena po meri, čelada, ščitniki ter ravna lesena palica, dolga 95 cm. Borišče je okroglo, vsak udarec pa je točkovan z 1 točko. Izguba palice ali izstop iz borišča sta kaznovana z 1 točko. Zmagovalec je tisti, ki zbere večje število točk. Bi se pomerila? Začni. Fantje in dekleta iz savate klubov iz Ljubljane že čakajo

Urška Hafner

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?