V soboto, 17. septembra, se bodo v športnem parku Sloge (v Sneberjah v Ljubljani) na celodnevnem mednarodnem petankarskem turnirju v petanki pomerile trojke igralcev iz držav srednje in vzhodne Evrope.
Športno prireditev bodo organizatorji turnirja poleg rednega programa tekmovanj popestrili tudi s številnimi družabnimi igrami in srečolovom.
Vabljeni vsi, ki jih tako ali drugače zanimajo igre s kroglami, pa tudi vsi tisti, ki bi radi v lepem in urejenem ambientu parka društva zgolj prijetno preživeli sobotni dan.
Ne veste, kaj je petanka in kaj pomeni Centrope Cup?
V nadaljevanju za zainteresirane objavljamo podrobnejše obrazložitve.
Kaj je Centrope Cup?
Centrope Cup je po svetovnem in evropskem pokalu praktično tretji najbolj pomemben sklop tekmovanj petanke v Evropi, zajema pa serijo šestih mednarodnih petankarskih turnirjev, na katerih se med seboj pomerijo igralci petanke srednje in vzhodne Evrope: Avstrije, Češke, Madžarske, Poljske, Slovaške in Slovenije. Vsaka od naštetih držav praviloma gosti enega od šestih turnirjev v tekočem letu.
Na vabila posamičnih zvez se rade odzovejo tudi trojke igralcev iz ostalih evropskih držav, še posebno tistih, v katerih je petanko tudi sicer radi in veliko igrajo.
Turnirji Centrope Cupa so vedno dobro obiskani, saj vsi udeleženci tekmovanj poleg merjenja moči v tekmovalnem smislu vsako leto doživijo tudi veliko lepih trenutkov z vidika druženja, medsebojnega spoznavanja vseh nastopajočih, odkrivanja podobnih dežel ter njihovih zgodovinskih in drugih vrednot. V šestih državah predstavnicah Centrope Cup namreč živi okoli 75 milijonov prebivalcev, po površini pa sklop predstavlja okoli 15% velikosti cele Evrope.
Medtem ko tekmovanja Centrope Cupa potekajo že vse od leta 2005, pa bo po letu 2007 ta mednarodni športni dogodek že v drugo priredilo športno društvo, ŠD Sloga iz Sneberij.
Slovenski Centrope Cup bo Centrope Cup letošnje sezone zaključil v soboto, 17. septembra, v Ljubljani.
Kaj je petanka?
Igranje petanke je zabavna in družabna igra s kroglami, z malo okvirnih pravil, ki jih hitro razumejo celo otroci. Princip igre je enostaven: manjši obarvani balinček je tarča, vse kar morajo igralci petanke v nadaljevanju še storiti je, da krogle, ki jih imajo na razpolago, pripeljejo kakorkoli najbolje znajo in vedo kar najbližje k 'tarči'. Rezultatu prinašajo točke tiste krogle, ki so bližje od najbližje krogle nasprotnika.
Petanka v Sloveniji
Francosko igro s kroglami - t.i. petanko - v Sloveniji igra več sto ljudi že od leta 1999. Do dandanes je večina petankarskih klubov sicer še vedno lociranih na področju Ljubljane in njene okolice, našlo pa se je že kar nekaj entuziastov tudi na skrajnem severu Slovenije, v Vuzenici, in na Štajerskem, v okolici Maribora. Razveseljuje nas tudi dejstvo, da se zanimanje za to atraktivno igro počasi prebuja tudi na drugih koncih Slovenije.
V Sloveniji ta trenutek organizirano deluje 12 registriranih klubov.
Odmevnejši dogodki slovenske petanke
Poleg nekaterih že omembe vrednih in v medijih že zabeleženih uspehov naših ženskih, moških in mladinskih reprezentanc na evropskih in svetovnih prvenstvih, so promocijo te, pri nas še vedno slabo poznane igre s kroglami, že zabeležili nekateri odmevnejši dogodki.
Eden takšnih je bila počastitev stote obletnice igranja petanke. Potem ko so leta 2007 po vsem svetu - na lokacijah vseh večjih in glavnih mest posameznih držav (la Grande Muraille de Chine, la Tour Eiffel, Trafalgar Square, la Place Rouge in drugje) priredili velike promocijske prireditve igranja petanke, smo se pozivu odzvali tudi slovenski petankarji in to častitljivo obletnico počastili tudi v našem glavnem mestu, in sicer v parku Tivoli. Na dan prireditve nas je ob tej priliki v parku Tivoli obiskal (in se v petanki preizkusil) tudi ljubljanski župan, Zoran Jankovič.
Medijsko še odmevnejši dogodek pa se je za slovensko petanko gotovo zgodil lanskega avgusta, ko je Ljubljana gostila 5. žensko evropsko prvenstvo v petanki. Boji najboljših evropskih reprezentank v petanki so se takrat odigrali v novi športni dvorani Zalog, obiskovalce pa je poleg tekmovalnega dela, ki je trajal kar tri dni, zabaval tudi poseben promocijski program - ne zgolj petanke kot športne panoge, ampak tudi mesta Ljubljane in države Slovenije.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?