Pravi pohodnik ohrani čisto naravo in ne pušča sledi

19. 7. 2018
Deli
Pravi pohodnik ohrani čisto naravo in ne pušča sledi (foto: profimedia)
profimedia

Spadate mednje? Potem zagotovo počnete tudi vse spodaj našteto.

Pohodništvo je odličen šport, pa tudi ventil za sproščanje in odganjanje stresa, ki ostane v dolini. Ker na svetu nismo sami in bi si tudi drugi radi ogledali čudovite travnike rož, razglede in vonjali cvetoča drevesa, pazite, da na pohodih ne boste onesnaževali narave. Preverite naslednja nepisana pravila, ki jih mora poznati vsak ljubitelj gora:

  • Že doma pripravite prigrizke in se znebite odvečne folije, papirja ter drugih smeti, ki bi lahko padle iz nahrbtnika in ostale na poti. Hrano shranite v plastične posode, v katere boste lahko kasneje shranili odpadke in jih nesli nazaj v dolino (če bo to potrebno). Če boste že od doma odšli z manj smetmi, obstaja manjša verjetnost, da boste katero izgubili v gorah.

  • Ne trgajte rož, vej grmovja in ne hodite po dolgi, nepokošeni travi. Če imate radi naravo, jo pustite takšno, kot je. Vedno lahko pridete nazaj in občudujete gorske cvetlice ter vonjate cvetoče grmovje. Nekaterih stvari doma pač ne morete imeti in ravno v tem je čar. Vložiti morate nekaj truda, da pridete do njih. Poleg tega upoštevajte še druge in jim dovolite, da enako uživajo v naravnih danostih kot vi. Upoštevaje znake, ki prepovedujejo poseganje v naravo.

  • Pazite, kako ravnate z vodo. Ne mislimo na osvežujoč požirek iz izvira, ki je neprimerljiv z vodo iz pipe (čeprav tudi tam ne zlivajte v reko drugih tekočin ali ostankov hrane), temveč na situacijo, ko se morate znebiti večje količine vode. Če si na primer umivate roke, praznite steklenico ali pomivate posodo, skušajte tekočino razpršiti po površini in je ne zliti na eno samo mesto. Tako bo prej izparela, gozdnih prebivalcev pa ne bo na plan izvabil vonj vašega telesa ali hrane. Omenjenega tudi ne počnite v neokrnjeni naravi, ampak najdite primerno mesto ob poti.

  • Ogenj postavite na območjih, kjer ste prepričani, da je to dovoljeno. Če se večkrat odpravite na kampiranje s šotorom, se predhodno pozanimajte, kje je dovoljeno prenočevati in postaviti ogenj. Pri slednjem bodite tudi pozorni na pravila kot so čiščenje okolice in odstranjevanje vnetljivih stvari, na dosegu roke imejte vodo ali pesek, s katerim boste vedno lahko zmanjšali ali pogasili ogenj. Tudi tam skušajte za sabo pustiti čim manj sledi.

Preverite tudi: 12 dejstev o Soči, ki jih morda ne poznate 

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del