Naj bo zdravje vaš družinski projekt, ki je s spodnjimi nasveti lahko precej zabaven.
Nasveti za zdravo življenje cele družine:
1. V urniku naredite prostor za aktivne družinske hobije: hribolazenje, kolesarjenje, rolanje, tek, štafetne igre …
2. Zastavite si cilje, ki vas bodo motivirali. Določite na primer, koliko hribov boste obiskali v enem mesecu.
3. Ugotovite, kaj vas veseli. Morda najdete aktivnost, ki bo pisana na kožo celi družini in jo boste lahko izvajali skupaj.
4. Parkirajte dlje. Če imate hišo, boste pač izbrali druge kraje, kjer lahko avto pustite malce dlje in se sprehodite do cilja.
5. Uporabljajte le še stopnice. Naredite družinsko tekmovanje, v katerem štejete, kolikokrat ste se v enem dnevu povzpeli po stopnicah. Zmagovalec si zasluži sladoled!
6. Investirajte v dobre športne čevlje. Ali kos oblačila, če superge že imate. Majhna pozornost vas bo spodbudila h gibanju.
7. Čim več časa preživite zunaj. Če imate teraso, si lahko zunaj v senci privoščite tudi kosilo, v nasprotnem primeru pa se pogosto odpravite v park, do reke, jezera, v gozd ...
8. V delovni dan vnesite več gibanja. Med premori za kosilo se odpravite na kratek sprehod, naredite nekaj razteznih vaj, kar se da, opravite stoje …
9. Tudi počitnice naj bodo aktivne. Ne glede na to, kam se odpravite, se podajte na dolge sprehode, peš si oglejte znamenitosti, plavajte, plezajte … In pustite telefone doma (ali na dnu nahrbtnika).
10. Lotite se urejanja vrta ali balkona. Pomagajte čisto vsi in kasneje uživajte v domači zelenjavi, začimbah, sadju ali šopku rož, ki polepša kuhinjo.
11. Upoštevajte pravilo, da kadar govorite po telefonu ali pišete sporočila, hodite oziroma stojite.
12. Imejte plan B, ki ga boste uporabili na deževne dni, ko ne boste morali ven. (Čeprav je skakanje po lužah prav tako zabavno).
13. Omejite čas, ki ga preživite pred telefonskim, televizijskim in računalniškim zaslonom. Kdor preseže omejitev, mora narediti nekaj vaj, ki mu jih določijo člani družine.
14. Pot do službe, šole in po opravkih naredite čimbolj aktivno (s kolesom, rolarji, skirojem, peš …).
15. Razdelite si aktivna hišna opravila, kot so sesanje, pospravljanje posode, likanje, brisanje prahu, pomivanje kopalnice, pometanje …
16. Uskladite čas. Nekateri imajo raje jutranjo telovadbo, drugi se bolje izkažejo zvečer. Važno je, da na koncu dneva vsi lahko naredite kljukico pri gibanju.
17. Pospešite. Na sprehodu, kolesarjenju ali lahkotnem teku pospešite do hitrosti, ki vam bo v izziv.
18. Naj bo telovadba del rutine. Vsak družinski član naj izbere športno aktivnost, ki jo bo izvajal skozi celo leto ob natanko določenem dnevu in uri.
19. Plešite in prirejajte športne igre. Povabite tudi prijatelje in skupaj pripravite športno popoldne.
20. Ne dovolite izgovorov. Besede kot so “ne morem”, “nimam časa” ali “utrujen/a sem” izključite iz besednjaka.
- Preverite tudi: Ideja za vikend izlet: Reka in reški prstan – kraji, ki imajo resnično veliko razlogov, da jih obiščete
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"