Ideja za izlet: S kolesom po Cerkniškem polju

5. 6. 2009
Deli
Ideja za izlet: S kolesom po Cerkniškem polju (foto: Profimedia)
Profimedia

Slovito Cerkniško polje leži v osrčju Notranjske, obdano z gozdnatim grebenom Javornikov in "čarovniško" Slivnico. Prevozite ga s kolesom.

Velik del tega polja ob deževjih zalije voda in tako nastane Cerkniško jezero, poznano tudi izven naših meja. Slavo te naravne znamenitosti je v svet ponesel že Valvasor, muhasta narava jezera pa je tudi kasneje privabljala mnoge, ki so hoteli razvozlati njene skrivnosti.

Danes so te skrivnosti večinoma razjasnjene, jezero pa obiskovalcem še vedno ponuja vrsto presenečenj in skrivnostnih zanimivosti. Jezero je namreč presihajoče. Leži v nekakšni dolini oziroma podolju, po katerem je v preteklosti tekla Ljubljanica. Zaradi zakrasevanja se je večji del voda umaknil v podzemlje, ostala pa so kraška polja, na katerih voda privre iz podzemlja in se na drugem koncu v podzemlje rudi vrne.

Najbolj znano je seveda Cerkniško polje, vzhodno ležita še Loško in Babno polje, na zahodu pa Planinsko polje in Logaška kotlina. Po njih, z izjemo slednjega, tečejo kratke reke, ki so med seboj podzemno povezane v sistem reke s šestimi imeni, kot tudi imenujemo Ljubljanico. Ta privre na dan v številnih izvirih okoli Vrhnike in ima veliko kraško zaledje.

Glavni del tega zaledja so omenjena kraška polja. Na najvišjem Babnem polju tik ob hrvaški meji izvira Trbuhovica, ki kmalu ponikne. Na Loškem polju pride na dan kot Obrh, za kratek čas izgine v podzemlje, da se malo nižje kot Stržen razlije po Cerkniškem polju. Vode Stržena in njegovih pritokov, ki občasno tvorijo jezero, na več mestih poniknejo.

Manjši del odteka direktno k izvirom Ljubljanice, večji del pa nadaljuje pot, polno skrivalnic. Kot Rak za kratek čas pokuka na piano v Rakovem Skocjanu, nato ponovno izgine v temačno podzemlje, kjer se pridruži še podzemna Pivka. Tako okrepljena se še zadnjič, tokrat kot Unica, nastavi sončnim žarkom, da se nato požene skozi luknjasto podzemlje do obrobja Ljubljanskega barja, kjer dobi končno ime Ljubljanica.

Zanimivosti ob poti:
  • Rakov Škocjan
  • Cerkniško jezero
  • maketa jezera v Dolenjem Jezeru
  • taborska cerkev v Cerknici |

Dolžina: 34 km

Višinska razlika: 80 m

Težavnost: Nezahtevno - lepe ceste z obilico možnosti za prijetne postanke nas vodijo na kratek izlet.

Najprimernejši čas: Spomladanski in jesenski čas nam z obilnim deževjem pričarata vso silovitost vode, ki izginja v podzemlje ali bruha iz njega, vendar se lahko zgodi, da so tedaj nekatere ceste pod vodo. Poleti tovrstnih problemov ne bi smelo biti, čeprav na Cerkniškem polju nobenemu pravilu ne gre preveč zaupati.

Izhodišče: Rakek leži na robu Rakovške uvale ob stičišču pomembnih poti, tako cestnih kot železniških.

Vir: Veliki kolesarski vodnik po Sloveniji

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"