Če ste se odločili, da boste izboljševali kondicijo ali hujšali z malo bolj resnim kolesarjenjem (treningom, in ne le z vožnjo v službo ali po dnevnih opravkih), vam ponujamo nekaj nasvetov in napotkov za čim lažje, udobnejše in učinkovitejše kolesarjenje.
Izboljšajte vrtenje pedalov
Na kolesu je normalno, da potiskamo nogo na pedalu proti tlom. Toda to ni vse (velja za tiste, ki imajo na pedale pripete kolesarske čevlje ali trakec okoli nog). Če želite razviti gladko, učinkovito vrtenje, trenirajte takole: pri vrtenju pedalov, ko dosežete točko ure 3 na elipsi, vlecite nogo nazaj, kot da bi jo vzdigovali. Opazili boste nenadno povečanje moči pri kolesarjenju. Če boste pozorni na svoje kolesarjenje, boste po samo nekaj vožnjah izboljšali tehniko vrtenja pedalov in jih boste vrteli veliko bolj gladko in učinkovito. Sčasoma vam bo to prišlo v navado.
Zaščitite dlani in glavo
Dlani vas lahko po dolgem kolesarjenju začnejo boleti, saj skozi njih potekata dva glavna živca. Zaradi otopelosti dlani lahko začutite bolečino. Imejte udobne rokavice pri vsaki daljši vožnji (tudi pri padcu vas bodo obvarovale pred odrgninami in opeklinami). Vaš oprijem naj bo trden, toda ne krčevit. Premikajte roke po krmilu (zamenjajte položaj rok na krmilu vsakih deset minut). Prav tako so skoraj obvezni čelada (varnost je na prvem mestu) in zaščitna očala.
Sprostite se
Ena izmed največjih napak pri kolesarjenju je, da imamo zgornji del telesa preveč zategnjen in nesproščen. Na kolesu imejte zgornji del čim bolj sproščen. Roke držite mehko, ohlapno in upognjeno. Spustite ramena in poskusite se počutiti čim bolj udobno. Navadite se, da vsakih 15 minut sprostite zgornji del telesa. Pomigajte z rameni in jih znižajte, približajte komolca in stresite roke, da bi ju sprostili. Poskusite se izogniti napetosti v vratu, hrbtu in rokah.
Ovijte prste okoli krmila
Zaradi varnosti imejte ves čas okoli krmila ovit vsaj en prst. S tem se boste izognili padcem, ko vam roke zdrsnejo s krmila, ko zapeljete v kakšno luknjo ali je na poti nepričakovana ovira.
Proti bolečini v vratu delajte sklece
Če imate po kolesarjenju bolečine v vratu, morate začeti delati sklece za krepitev mišic, ki podpirajo vrat. Če boste učvrstili vrat, bo bolečina med kolesarjenjem povsem izginila ali pa se bo pojavila šele po nekaj urah. Sklece delajte vsaj nekajkrat na teden, vsaj pet serij po 10 ponovitev ali več.
Kako prestavljati
Zamislite si, da ste motor kolesa, in prestavljajte čim bolj mehko, poskusite obdržati enako frekvenco obratov za udobno in mirno vrtenje pedalov. Prestave premikamo takrat, ko lahkotno poganjamo pedale. Torej prestavljate pred hribom, in ne na njem. Preden prestavite, nehajte vrteti pedale, potem prestavite, počakajte, da veriga pade v zobnik, in vrtite naprej. Povprečno vrtimo pedale od 60 do 90 obratov na minuto. Prestavite vsakič, ko je pretežko ali prelahko vrteti. Ne bojte se prestavljati, saj boste tako privarčevali energijo in tudi počutili se boste veliko bolje.
Zavijajte neustrašno
Ne bojte se nagniti se v ovinek. Poglejte v ovinek tako, da nagnete tudi glavo in ramena v smer zavijanja. Videli boste, da sploh ni tako grozno in da povsem varno zvozite ovinek.
Po klancu navzdol – malo popustite zavoro
Ko se spuščate po klancu in ne želite doseči velike hitrosti, zavirajte, vendar ne nenehno, za trenutek spustite zavoro in z nekaj več hitrosti bo kolo postalo bolj stabilno in vodljivo.
Na neurejenem cestišču uporabljajte širše gume
Na makadamskih, gozdnih in drugih neasfaltiranih poteh je lažje kolesariti s širšimi pnevmatikami. Vožnja bo udobnejša in mehkejša.
Brezpotja – neprometne ceste
Veliko kolesarjev motijo prometne ceste ali pa se bojijo voziti po njih (počutijo se negotovo in neprijetno). Naložite kolo v ali na avto in se odpeljite na neprometno cesto na deželi. Tako lahko tudi spoznavate nove kraje in kotičke v širši okolici, vmes pa pridno trenirate.
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"