Poznate pravila uporabe kolesarskih površin v Sloveniji? Kdo jih lahko uporablja in kaj morate kolesarji še vedeti

20. 5. 2024
Deli
Poznate pravila uporabe kolesarskih površin v Sloveniji? Kdo jih lahko uporablja in kaj morate kolesarji še vedeti (foto: Profimedia)
Profimedia

Kolesarjenje je v Sloveniji nadvse priljubljena oblika mobilnosti, sploh v mestih, kjer se s kolesom elegantno ognemo gneči na cesti. Zaradi varnosti in urejenega prometa pa je pomembno, da vsi kolesarji (in drugi uporabniki stezic, namenjenih kolesarjem) poznajo in upoštevajo ključna pravila in nasvete za varno in prijetno kolesarjenje po kolesarskih poteh.

Osnovno pravilo uporabe kolesarskih poti

Kolesarji morajo uporabljati kolesarske poti, kjer so te na voljo. Če kolesarske poti ni, lahko kolesarji uporabljajo cestišče, vendar morajo voziti čim bližje desnemu robu ceste. V uradnem pravilniku uporabe kolesarskih površin, so te označene kot "kolesarske poti, kolesarske steze, kolesarski pasovi na voziščih, kolesarski pasovi na pločnikih, kolesarske površine na pločnikih in kolesarske površine na voziščih." 

Komu so kolesarske površine namenjenje

V Sloveniji so kolesarske površine namenjene predvsem kolesarjem, vendar pa jih lahko uporabljajo tudi drugi uporabniki pod določenimi pogoji. 

Kolesarji

Glavni uporabniki kolesarskih površin so kolesarji. Kolesarske površine so namenjene zagotavljanju varnega in nemotenega kolesarjenja, ločeno od motornega prometa.

Električna kolesa in skiroji

Uporabniki električnih koles lahko uporabljajo kolesarske površine, če njihova hitrost ne presega omejitev, ki veljajo za navadna kolesa.

Uporabniki električnih skirojev lahko uporabljajo kolesarske površine, vendar morajo upoštevati prometne predpise in paziti na varnost drugih uporabnikov kolesarskih poti.

Pešci

Pešci lahko uporabljajo kolesarske površine le v primerih, ko ni pločnika ali pešpoti. V takih primerih morajo hoditi ob robu kolesarske poti in ne smejo ovirati kolesarjev.

Rolkarji in rolerji

Uporabniki rolk in rolerjev lahko uporabljajo kolesarske površine, vendar morajo voziti previdno in ne smejo ovirati kolesarjev.

Profimedia

Pogoji in pravila uporabe kolesarskih površin

Prednost

Kolesarji imajo na kolesarskih površinah prednost pred drugimi uporabniki. Vsi drugi uporabniki morajo paziti, da ne ovirajo kolesarjev.

Pravilo desne strani

Vsi uporabniki kolesarskih površin morajo voziti oziroma hoditi po desni strani, da omogočijo nemoten promet v obe smeri.

Signalizacija in znaki

Uporabniki kolesarskih površin morajo upoštevati vse prometne znake in signalizacijo, ki veljajo za kolesarske površine.

Pravila prednosti pri stiku z drugimi prometnimi površinami

Prehodi za pešce

Kolesarji morajo na prehodih za pešce dati prednost pešcem. To pomeni, da morajo upočasniti ali se ustaviti, če pešci prečkajo kolesarsko pot ali cesto. Ko kolesar uporablja prehod za pešce, kjer ni signalizacije specifične za kolesarje, to pomeni, da mora sestopiti iz kolesa in prehod prečkati peš.

Križišča

Kolesarji morajo upoštevati prometne znake in signalizacijo na križiščih. Prednostno kolesarji upoštevajo semaforizacijo, namenjeno kolesarjem. Če kolesarske poti ni in vozijo po cesti, upoštevajo signalizacijo za voznike (in ne po želji za voznike ali pešce, glede na to, katera je prej zelena).

Poskrbite za varnost

Hitrost in varnostna razdalja

Kolesarji morajo prilagoditi hitrost razmeram na poti, upoštevajoč gostoto prometa, vremenske pogoje in stanje poti. Vedno je treba ohranjati varnostno razdaljo do drugih kolesarjev in pešcev, da se preprečijo trčenja in nesreče.

Signalizacija z rokami

Kolesarji morajo pred vsako spremembo smeri jasno nakazati svoje namere z rokami. To vključuje zavijanje levo ali desno ter ustavljanje. Pravilna signalizacija povečuje varnost vseh udeležencev v prometu.

Oprema in vzdrževanje kolesa

Vsako kolo mora biti tehnično brezhibno in opremljeno z obvezno opremo:

Luči in odsevniki: Bela luč spredaj in rdeča luč zadaj ter ustrezni odsevniki na drugih delih kolesa.

Zavori: Delujoča sprednja in zadnja zavora.

Zvonec: Za opozarjanje drugih udeležencev v prometu.

Čelada: Priporočljivo je tudi, da kolesarji nosijo čelado. Uporaba čelade za odrasle kolesarje sicer ni zakonsko obvezna, je pa obvezna za otroke do 15. leta starosti.

Profimedia

Kolesarski izpit

Otroci, ki želijo voziti kolo v prometu, morajo opraviti kolesarski izpit. Kolesarski izpit je obvezen za vse otroke do 14. leta starosti. Otroci lahko opravljajo kolesarski izpit običajno v 4. ali 5. razredu osnovne šole, torej pri starosti okoli 10 - 11 let.

Vožnja v skupini

Pri vožnji v skupini naj kolesarji vozijo v eni vrsti. Če je prometa manj in je to dovoljeno, lahko vozijo v dveh vrstah, vendar morajo biti pripravljeni, da se razvrstijo v eno vrsto, ko se približajo drugi udeleženci v prometu.

Uporaba mobilnih naprav

Kolesarji morajo biti ves čas pozorni na cesto in okolico. Med vožnjo je uporaba mobilnih telefonov prepovedana (35. člen zakona o pravilih cestnega prometa). Prav tako je prepovedana uporaba slušalk med vožnjo, izjeme so brezžične slušalke za eno uho, namenjene prostoročnemu telefoniranju. Policisti sicer poudarjajo, da lahko uporaba vsakršnih slušalk zmanjša pozornost kolesarja in poveča možnost za nesrečo.

Parkiranje koles

Kolesa je treba parkirati na označenih mestih za parkiranje koles. Pri parkiranju naj kolesarji pazijo, da ne ovirajo pešcev ali drugih udeležencev v prometu.