Magdalena Reiter je poljska koreografinja in plesalka, ki pri nas živi in ustvarja že več kot deset let. Pleše, odkar pomni, in ne le to - ples je njen življenjski slog, njena služba in njen hobi hkrati. Zdaj bo svoje plesno znanje ob pomoči pedagogov drugih plesnih žanrov delila na novem plesnem festivalu VIBRA.
Kdaj ste šli na prvi plesni trening in kdaj ugotovili, da bo ples nekaj več kot le konjiček?
"Pri devetih letih sem se vpisala v državno baletno šolo v Gdansku, nato sta sledila študij na PARTS v Bruslju in delo po skoraj vsej Evropi. Spominjam se trenutka, ko sem se zavedela, da ne morem stran od plesa, ker je način življenja. Pri 15 letih sem se izpisala iz baletne šole in vpisala na gimnazijo. Zdržala sem tri mesece in se vrnila na baletno šolo. Takrat sem spoznala, da sem s plesom okužena za vse življenje."
Številne nagrade, sodelovanja, nešteto predstav in še bi lahko naštevali. Pravite, da ste tudi zaradi plesa postali takšna oseba, kakršna ste ...
"Ja, ples je okrepil mojo ustvarjalnost, disciplina v tem poklicu pa je tako in tako samoumevna."
Tako vrednote kot plesno tehniko in korake ste kmalu začeli prenašati na mlajše. In to ne le v Sloveniji. Ste se pa za Slovence letošnje poletje lotili prav posebnega plesnega festivala VIBRA.
"Gre za serijo plesnih delavnic z najboljšimi slovenskimi in nekaterimi tujimi pedagogi: od delavnic hiphopa, moderna, baleta, joge, sodobnega plesa, do otroških in mladinskih plesnih delavnic, da ne omenjam salse, zumbe in veliko spremljevalnih dogodkov. Čeprav se sam festival VIBRA začne 24. in traja do 30. avgusta, se spremljevalni program začne že 12. avgusta v sodelovanju z Mrežo sodobnega plesa, konča pa se 30. avgusta z veliko zabavo v središču mesta in projekcijo kratkih plesnih filmov."
Je takšen plesni festival podoben tistim v tujini?
"Kot pedagoginja sem učila na plesnih delavnicah po večjih evropskih mestih in Ljubljana se mi zdi idealna za tak dogodek. Večina delavnic bo namreč potekala v središču mesta, v plesni šoli Kazina, nekatere pa bodo izvedene v parku Tivoli. Otvoritvena in zaključna zabava bosta potekali le malo stran od vseh omenjenih prizorišč, kar bi bilo v večjem mestu nemogoče, v Ljubljani pa bo super."
Kaj s takšnimi delavnicami pridobijo udeleženci - vemo, da lahko pridejo tako začetniki kot profesionalci - in kaj vi?
"Upam, da bo moja delavnica sodobnega plesa užitek za vsakega plesalca, ki ima rad vertikalne in talne izzive, kjer se lahko izpleše, hkrati pa pridobi dodatno tehnično znanje za varno noro plesanje. Delavnico partneringa v sodobnem plesu bom učila skupaj z Duškom Teropšičem in je namenjena plesalcem, ki bi radi 'poleteli'. Dejansko bomo sami leteli in pomagali svojemu partnerju, da poleti, lebdi in da z njim ustvarimo fizični dialog."
Bo pa pri delavnicah in festivalu nasploh v ospredju tudi druženje, in ne le gibanje?
"Res je, ne gre samo za delavnice, ampak tudi za zabavo. Zamislili smo si namreč teden plesa na robu poletja, kjer se srečajo, skupaj zabavajo, družijo in zavibrirajo ljubitelji in plesalci različnih plesnih zvrsti. Ker ples nima samo enega obraza in ni samo ena tehnika ali zvrst."
Festival z znanimi plesnimi imeni
Na plesnem festivalu, ki bo v Ljubljani med 24. in 30. avgustom, bo sodelovala kopica zvezdniških plesnih imen.
"Navdušena sem, da bodo poučevali tako vrhunski pedagogi in koreografi, kot so Kjara Starič, Željko Božić, Lukas Zuschlag, ali izjemna plesna pedagoginja za otroke in mladino Saša Lončar, če omenim samo nekatere."
Za revijo Story napisal Domen Mavrič, fotografije Luka Kaše in Luka Babnik
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?