Športi Promocijsko sporočilo

POZOR! Ne storite teh napak pri nakupu smučarske opreme!

2. 9. 2024
Deli
POZOR! Ne storite teh napak pri nakupu smučarske opreme! (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Nakup smučarske opreme je lahko vznemirljiv, a tudi zahteven podvig, še zlasti za tiste, ki se s tem športom šele spoznavajo. Smučarska sezona je pred vrati in številni navdušenci že razmišljajo o novih smučeh, čevljih in oblačilih, ki bodo popestrili njihove zimske avanture. Vendar pa lahko napačna izbira opreme ne le zmanjša užitek na snegu, ampak tudi poveča tveganje za poškodbe. Da bi se izognili najpogostejšim napakam in poskrbeli za varno ter prijetno smuko, je ključno vedeti, na kaj morate biti pozorni pri nakupu smučarske opreme.

Pravi navdušenci nad spuščanjem po belih strminah gotovo veste, da se smučarska sezona nikoli ne začne na dan, ko stopite na smuči, temveč že lep čas prej, minimalno pa mesec prej. V tem obdobju imate kljub temu, da smučanje še ni del vašega načina preživljanja prostega časa, v povezavi z njim kup opravil.

Treba je namreč pregledati, pripraviti in po potrebi dokupiti smučarsko opremo, telo pa natrenirati, da se takrat, ko boste zares stopili na smuči, ne bo prehitro utrudilo ter ga obenem zaradi slabe kondicijske pripravljenosti ne boste izpostavili poškodbam.

Ker tekom smučanja sodelujejo vse mišice, se je treba prvenstveno usmeriti na splošno moč in vzdržljivost moči, zaradi strmih pobočij v enaki meri še ravnotežju ter gibljivosti. Najbolj so seveda obremenjene mišice nog in trupa, posebej sprednje ter zadnje stegenske mišice, mečne mišice, mišice zadnjice in hrbtne ter trebušne mišice, zato je ključno, da so te močne in elastične, ligamenti pa elastični ter stabilni.

POZOR! Ne storite teh napak pri nakupu smučarske opreme!
promocijska fotografija

A neodvisno od kondicijske pripravljenosti, bo izkušnja precej neprijetna, če ne boste izbrali terenu, lastnim sposobnostim in smučarski tehniki ter zahtevam telesa ustrezno opremo. Da bi se temu izognili, so prodajalci, ki so hkrati vsi tudi vestni smučarji, iz spletne trgovine Vita ProShop pripravili smernice, na kaj paziti pri nakupu smučarske opreme, med katero sodijo smuči, palice, čevlji, obleka in varnostna oprema (smučarska očala, čelada, rokavice).

Najpogostejše napake pri nakupu smuči in preostale smučarske opreme

Smučarska izkušnja bo brez dvoma prijetna le, v kolikor se opremite s kakovostno, vaši izbrani tehniki, prevladujočemu terenu in drugim specifikam prilagojeno opremo. Pri tem je pomembno, da ne posegate po najcenejših rešitvah, saj vam mora oprema poleg občutka lahkotnosti, ki ga imate, ko stopite na smuči, zagotavljati visoko varnost.

V nadaljevanju se zato posvetimo najpogostejšima napakama, ki vam pokvarijo doživetje in vas izpostavijo poškodbam.

Izbira smuči brez upoštevanja terena, tehnike, spola, višine

Marsikateri začetnik naredi ključno napako pri izbiri smuči, saj se odloči za nakup takšnih, ki so mu všeč, so v času nakupa znižane ali pritegnejo njegovo pozornost iz katerega drugega razloga. Svojo odločitev bo brez dvoma kmalu obžaloval, srečo pa bo imel tudi, če se zaradi svoje nepremišljenosti ne bo poškodoval. Zato …

Ko gre za izbiro smuči, se mora prvo vprašanje vedno dotikati terena, po katerem nameravate smučati. Torej: potrebujete off-road oziroma freeride, z drugimi besedami turne smuči ali on-piste smuči? Če prve, bodo te lažje in pod čevlji širše, saj so namenjene vožnji po neurejenih terenih, kar pomeni, da morajo zagotavljati večjo plovnost kakor alpske smuči, ki so pod čevljem ožje, s čimer pridobijo ostrino ter posledično hitrost.

Naslednje vprašanje pa je vezano na vrsto smuči.

 - turne smuči: njihova teža je nizka, od alpskih smuči pa se razlikujejo po širini pod čevljem
- freeride smuči: širše, manj agresivne smuči, ki omogočajo večjo plovnost
- freestyle smuči: smuči, namenjene uporabi v snežnih parkih, kajti dvignjeni sta tako krivina kot rep, kar podpira celo smučanje vzvratno
- all around smuči: smuči, primerne za celodnevno smučanje in smučanje po različnih podlagah ter terenih
- racing smuči: tekmovalne smuči, ki pa so v določenih tehnologijah prilagojene (dobrim) rekreativnim smučarjem
 
Danes je pri izbiri smuči pomembno upoštevati tudi spol, ker so smuči za ženske v pogledu težišča prilagojene (to je pomaknjeno malenkost nazaj), zahtevnost samega znanja smučanja in, jasno, dolžino smuči. Glede slednjega za splošno pravilo velja, da začetniki izbirajo smuči, za od 10 do 15 cm krajše od telesne višine, zahtevnejši smučarji pa smuči, za od 5 do 10 cm krajše od telesne višine, ker krajše smuči pomagajo dosegati hitrost.

POZOR! Ne storite teh napak pri nakupu smučarske opreme!
promocijska fotografija

Kljub temu je pri tem treba upoštevati in tehniko smučanja in geometrijo smuči ter druge tehnične lastnosti.

Ob smuči sodijo tudi smučarske palice, pri čemer pa je najpomembnejši namen. Obstajajo namreč palice za turno smuko (so lahke in premorejo sistem prilagajanja dolžine), freeride palice (od klasičnih se razlikujejo edino v tem, da se njihova dolžina prilagaja, saj podpirajo uporabo v različne namene), rekreativne palice (razlika je v materialu cevi, ki je lahko aluminijasta ali iz karbonskih vlaken) in tekmovalne smučarske palice (za slalom, veleslalom).

Pomanjkljiva izbira varnostne opreme (smučarske čelade, očal)

Posebej boljši smučarji le redko upoštevajo priporočila za varnostno opremo, vendar zaščitna oprema, denimo smučarska očala, čelada, rokavice, tudi zaščita za hrbet in drugi zaščitni elementi, bistveno vpliva tako na stil smučanja kot na samo smučarsko izkušnjo.

Prodajalci v spletni trgovini Vita ProShop zato svojim strankam svetujejo, naj pozornost nikar ne usmerijo izključno na smuči, temveč tudi na smučarsko čelado, ker čelada v primeru padca zmanjša tveganje za poškodbo glave za kar 60 %, četudi do poškodbe pride, pa je ta manjša pri osebah, ki imajo glavo zaščiteno.

Obstajata dva tipa čelad, full shell, ki pokrijejo celotno glavo in premorejo trdno zaščito za ušesa, ter half shell, ki pokrijejo celotno glavo, a imajo ob straneh mehke blazinice za ušesa. Njihova konstrukcija je lahko sestavljena iz ABS plastike (nudi precejšnjo zaščito in je malenkost težja od denimo in-mold čelad) ali pa je čelada in-mold (lupina je iz lahkega polikarbonata, ta pa je oblikovan v penasto oblogo) ali soft shell (ima dve plasti pene različnih gostot), vendar kot pri smučeh, tudi za čelade velja, da se razlikujejo po spolu.

POZOR! Ne storite teh napak pri nakupu smučarske opreme!
promocijska fotografija

V vsakem primeru so smučarske čelade zmožne zadržati izključno en udarec, zato jih je po padcu treba zamenjati. Kar pa ne velja za smučarska očala, ki ščitijo oči pred bleščanjem in omogočajo dobro vidljivost. Pri teh je treba upoštevati kompatibilnost s čelado, sicer pa je pomembna stopnja zatemljenosti, ki se razlikuje glede na prepustnost svetlobe (tista za slabšo vidljivost imajo večjo prepustnost) in vrsto stekla. Cilindrična stekla so denimo ravna in imajo manjšo površino, a so zaobljena ter nudijo boljši pogled, saj je vidno polje večje. Nasprotno so sferična stekla nekoliko ukrivljena na obeh oseh, zato omogočajo boljši periferni vid, učinkovitejša pa so tudi pri odbijanju moteče svetlobe.

Ob vsem naštetem je vsekakor treba poskrbeti še za ustrezna oblačila in velikosti noge primerne smučarske čevlje, prav tako za malico ter zadostno količino pijače in vrsto drugih dejavnikov, ki izkušnjo naredijo nepozabno.

Zakaj smučarsko opremo kupiti v spletni trgovini Vita ProShop?

Vodilo spletne trgovine Vita ProShop se glasi: Pojdi tja, kjer se počutiš najbolj živega! Svoje stranke zato tamkajšnji prodajalci spodbujajo k aktivnemu preživljanju prostega časa tekom celega leta, a jih pri tem opozarjajo na določeno stopnjo znanja, kondicijsko pripravljenost in ustrezno opremo, pri nakupu katere so vselej pripravljeni pomagati, svetovati ter odgovoriti na vsa, celo najbolj nenavadna vprašanja.

Pomembno namreč je, da vsak uporabnik natančno razume, zakaj je določen kos opreme zanj najprimernejši in da se obenem zaveda, da bo ustrezna oprema izboljšala njegovo uporabniško izkušnjo, še prej kakor to pa mu zagotovila varnost.

Ne pozabite, da smučanje ni le šport, ampak tudi izkušnja, ki jo lahko s pravilno izbiro opreme in ustrezno kondicijsko pripravo naredite nepozabno. Pazljivo načrtujte in poskrbite, da bo vaša smučarska sezona varna in polna užitkov!