Rekreacija na rolerjih

9. 5. 2012
Deli
Rolanje (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Rolanje je v zadnjem času zelo priljubljena športna dejavnost, zlasti med mladimi. Za večino je rolanje način rekreacije, aktivno preživljanje prostega časa v naravi, zabava in druženje z vrstniki ali družinskimi člani. Res je, rolanje je lahko odlična rekreacija za vso družino.

Seveda se je treba predhodno primerno opremiti in naučiti nekaj osnov varnega rolanja.

Kakšno opremo potrebujete

V zadnjem času so se razvile številne sodobne oblike rolanja, še vedno pa je najbolj prepoznavno t. i. rekreativno rolanje.

Na trgu je velika izbira različnih rolerjev, tako za otroke kot za odrasle. Pri nakupu je treba upoštevati nekaj nasvetov:

Najpomembnejši je seveda občutek oprijema rolerja na vaši nogi, ki ga zagotovi način zapenjanja rolerjev. Običajno je to kombinacija vezalk na predelu narta ter plastične zaponke in traka z ježkom na zgornjem delu čevlja.

Kolesa se vrtijo na krogličnih ležajih. Kakovost ležaja se pozna na hitrosti. Ocene ABEC so pokazatelji kakovosti. Pogoste so 1, 3, 5 in 7, kjer višja ocena pomeni večjo natančnost ležaja in posledično večjo hitrost vrtenja koles.

Rolerji za otroke naj bodo opremljeni s počasnejšimi ležaji, za tiste z več znanja pa so priporočljivi hitrejši ležaji.

Pri nakupu otroških rolerjev se je treba zavedati dejstva, da otrokovo stopalo še raste. Zato je za začetnike najbolj priporočljiv nakup nastavljivih rolerjev, na katerih s preprostim preklopom podaljšamo čevelj in tako omogočimo uporabo za več let (razponi številk: 25–28, 29–32 ...).

Za odrasle pa naj bo velikost rolerjev primerljiva številki stopala. Pri pomerjanju rolerjev in pozneje tudi pri rolanju, je treba kolena ves čas potiskati naprej, kar povzroči pomik stopala nazaj in sprosti prste.

Med zaščitno opremo spadajo čelada in ščitniki za zapestje, kolena in komolce. Čelada mora čvrsto stati na glavi, uporabljamo pa lahko tudi kolesarsko. Med ščitniki so najpomembnejši zapestniki, ki preprečijo poškodbe v zapestju in na dlaneh, kolenčniki in komolčniki pa preprečujejo odrgnine.

Prvi "koraki" na rolerjih

Priporočamo vam, da naredite prve korake na rolerjih pod strokovnim in izkušenim vodstvom. Učitelji rolanja so strokovno podkovani, imajo izkušnje z učenjem in znajo motivirati tečajnike ter jim hkrati predstaviti rolanje na tako, da se bodo z njim ukvarjali tudi pozneje.

Vadba mora biti učinkovita, pestra, zabavna ter primerna predznanju in starosti. Primerna starost otroka za vpis v tečaj rolanja je štiri leta.

Tečaji običajno trajajo vsaj pet vadbenih enot, kar je minimalno za začetnike, da začnejo samostojno rolati. Učenje otrok in odraslih se bistveno ne razlikujeta.

Začetniki se najprej naučijo pravilno padati in vstajati ter pravilnega osnovnega položaja na rolerjih. Nadaljujejo s korakanjem, kar pa se počasi spreminja v osnovni rolerski korak. Ko po kolesih drsimo, se moramo kmalu naučiti tudi varnega zaviranja s petno zavoro.

Sledijo osnovni elementi, kot so vožnja v čepu, po eni nogi, skoki, prestopanje ovir in seveda zabavne limonce. Nadaljevalni elementi, kot so rolanje nazaj, limonce nazaj, obrat, različne tehnike vožnje v krogu in vijuganje med ovirami, so že nekoliko težji in se jih učijo nadaljevalci. Najbolj spretni pa se preizkusijo v različnih ravnotežnih držah.

Vse te elemente lahko vključujemo v različne skupinske elementarne igre, poligone ali štafetne igre. Treba je poudariti, da je za začetek bolj primerno utrjevati znanje rolanja na športnem igrišču, pozneje pa se lahko podamo na manj prometne ceste, kjer je potrebna posebna previdnost.

Tečaji rolanja se izvajajo maja in junija, ko je tudi vreme bolj stabilno. ŠD ABC šport ponuja tečaje rolanja na več lokacijah po Ljubljani in okolici.

Ko se vsi člani družine naučijo rolati, je lahko to idealna družinska rekreacija. Rolati okoli Blejskega jezera ali ob morju, igra hokeja na rolerjih na športnem igrišču ali obisk prijateljev na rolerjih je le nekaj idej, kako aktivno preživeti prosti čas.

Iz revije Lisa

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del